Hokejový rozlet Michala Teplého: Co člověk investuje, to potom sklidí

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Českými soutěžemi se v poslední době řítí jako neřízená střela a pokud bude dál pracovat jako doteď, asi se jen tak nezastaví. Šestnáctiletý útočník Michal Teplý to za rok a půl dotáhl z mladšího dorostu do Ligy mistrů, nyní ho čeká i první akce s reprezentační osmnáctkou.

Plekanec Chance liga

Tenhle dárek si rozhodně může zařadit mezi ty nejhezčí. Michal Teplý patřil loni v kategorii do šestnácti let i letos v sedmnáctce mezi výrazné hráče, průměr bodu na zápas je toho důkazem. A protože David Bruk aktuálně nechtěl či nemohl nasadit některé očekávané tahouny kádru, do Zuchwilu si pozval čtveřici z mladšího ročníku.

„Snažil jsem se podávat dobré výkony ve svém ročníku. Myslím, že se mi povedl turnaj v Kanadě, snad odvádím v týmu dobrou práci. Nečekal jsem to, ale myslel jsem, že by to třeba mohlo vyjít,“ říká Michal Teplý. „V různých článcích bylo, že dva tři kluci ze sedmnáctky se posunou. Doufal jsem, že to třeba budu já, a chtěl jsem to dokazovat v každém tréninku, každém zápase,“ hlásí odhodlaně.

Nakonec míří do Švýcarska společně s Filipem Přikrylem, Adamem Raškou a Martinem Hašem. „Ale my se tady známe všichni, i s klukama, co jsou o rok starší. Už jsme spolu byli na různých turnajích, známe se z ligy. Nešel jsem do ničeho nového,“ ubezpečuje.

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Není pochyb, že celá čtveřice z ročníku 2001 si minimálně tu šanci zaslouží. Jestli ji chytne za pačesy, to už bude věc druhá. Záleží jenom na nich samotných, jak se s konkurencí poperou. „Kluci jsou samozřejmě o rok starší, takže ve všem bude rozdíl. Ale nemyslím, že by byl nějak markantní,“ přemýšlí Teplý, byť má za sebou zatím jen tréninky na hradeckém soustředění.

Čeští hokejisté ale na tradičním turnaji pěti zemí nepotkají úplnou světovou špičku, to by mohlo mladším hráčům pomoci. „Podobný turnaj jsme měli se sedmnáctkou letos v Porubě, akorát místo Finska tam byla Amerika. Kromě ní jsme všechny porazili rozdílem třídy, tak jsem zvědavý, jak to bude o rok výš.“

Hokejisté začnou v úterý 26. prosince se Slováky, pak je čekají zmiňovaní Finové, Němci a na závěr po dni pauzy domácí Švýcaři.

„Měl jsem nabídky prakticky ze všech větších klubů v republice.“

Pro Michala Teplého to budou zase další krůčky v kariéře, která nabrala neskutečný spád. Ještě předloni hrál extraligu mladšího dorostu v Havlíčkově Brodě, teď už nahlíží mezi dospělé.

Takový boom ale nepřijde náhodou, nespadne vám z nebes. „Co do toho člověk investuje, to potom sklidí. Tak to funguje,“ odpovídá přesvědčeně. „Myslím, že ty dva roky jsem na sobě makal, a do toho je taky přidané štěstí. Obklopuju se lidmi, kteří tomu rozumí a radí mi. Je to příjemné a jsem za to rád, ale určitě to nebylo zadarmo.“

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Hodně důležitou volbu musel udělat letos na jaře. Doma v Brodě – už ve starším dorostu – předváděl fantastické výkony a kdo mládežnickou scénu sledoval, ten si říkal: Kam půjde dál? Nakonec zvolil Liberec.

„Měl jsem nabídky prakticky ze všech větších klubů v republice,“ říká upřímně. „Sedli jsme si doma s rodiči a agentem a vybrali jsme to, čemu jsme věřili, že bude pro mě nejlepší. Zatím jsem v Liberci spokojený a uvidíme, jak to bude dál.“

„WSM Liga? Je to těžká soutěž, urputná, podobná jako kanadská juniorka.“

Organizace Bílých Tygrů dává talentům, jako je Michal Teplý, hodně možností. V extraligové juniorce letos odehrál 15 zápasů s bilancí deseti gólů a pěti nahrávek, díky silnému napojení na Benátky nad Jizerou ale dostává šance i v seniorské WSM Lize. Za 12 utkání sice ještě nebodoval, ale to není u šestnáctiletého kluka věc, kterou by od něj ostatní hned čekali.

„Je super, že ten skok z juniorky do extraligového áčka má mezistupínek, první ligu. Je to směs extraligy a juniorky, takže se tam učím hodně nových věcí, které jsem neznal. Získávám zkušenosti od hráčů, kteří to hrají celý život,“ pochvaluje si. „Je to těžká soutěž, urputná, podobná jako kanadská juniorka. Hraje se tam hodně do těla, hodně osobních soubojů, přetahování.“ 190 centimetrů vysoký mladík se tak může obouchat a dál růst i po fyzické stránce.

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Škoda, že Benátky se poslední dva měsíce výsledkově hledají, hlavním smyslem tygří farmy v uzavřené soutěži je zkrátka výchova. Taková je realita. Mladí aspoň vidí, kde musejí přidat. „Ze začátku sezony jsem si to místo musel vybojovat, takže jsem nebyl na ledě tak často, nehrál jsem přesilovky a oslabení. Proto jsem vždycky rád, když jdu hrát za juniorku, kde jsem na ledě pořád,“ vděčí za důležitou roli.

„Jsem ale rád za každý zápas, který odehraju. I kdybych šel do staršího dorostu, kde jsem byl letos jednou. Herní praxe je nenahraditelná.“

Další metou v „liberecké cestě“ už je jenom extraliga. Pokud bude Teplý makat dál a zůstane mu pokora, určitě ho nemine. Dvakrát už dostal šanci v Lize mistrů, a aby toho nebylo málo, hned při prvním startu na krásném stadionu v Davosu skóroval.

„Je to určitě lepší než sedět doma a válet se. I když na Vánoce je taky potřeba si odpočinout, sníst si nějaké cukroví a koukat se na pohádky.“

„Je to srovnatelné, jako když máte NHL a farmu. Benátky jsou ta farma a když jdete nahoru do NHL, to jsou Tygři. Když jsem byl v jejich kabině, bylo to super. Ohromný servis a vedle koho jsem seděl, to jsou jména... Moc jsem si to užil. V mém věku je to takový bonus, něco navíc,“ vypráví.

A kdyby měl jmenovat hráče, na kterého kouká nejvíc, neváhá. „Marek Kvapil zrovna nehrál, přišel z Komety. Ale sleduju ho, když se jdu na zápas áčka podívat na tribunu. Je to super hráč. Jinak třeba Jelínek, Šmíd, který hrál v NHL. Koukal jsem na ně v televizi a teď jsem s nimi hrál... Super!“

Když to za rok 2017 sečteme, Michal Teplý si na klubové scéně zahrál v šesti týmech. Takovou metu už v novém roce asi nepřekoná. Bude ale vzrušující sledovat, zda se třeba zařadí i do okruhu adeptů pro mistrovství světa osmnáctek. Když se na turnaji ve Švýcarsku ukáže, proč by ne?

„Je to asi poprvé, kdy jsem o Vánocích na cestách. Ale je to příjemné, když jde o reprezentaci, a navíc jsem tady o rok výš. Je to určitě lepší než sedět doma a válet se. I když na Vánoce je taky potřeba si odpočinout, sníst si nějaké cukroví a koukat se na pohádky,“ směje se. „Takhle je to jiné, ale je to dobré,“ uzavírá.

Foto: Karel Švec, cslh.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz