Hokejka news

 • 15. 9. - 11:28

  Hokejka TV - PODPOŘTE KLUBY!

  Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

 • 4. 2. - 11:32

  O kapku lepší hokej

  4. únor je Světovým dnem rakoviny!
  Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

 • 26. 11. - 11:57

  Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

  Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

 • 3. 10. - 10:41

  Začal prodej vstupů na Finy v Plzni!

  Jediné domácí utkání do konce roku odehraje český tým 12.12. v Plzni proti Finsku. Už máš koupená svoje místa?!

Jeho jméno dnes nejspíš nic neřekne ani zarytým fandům pražské Sparty, přitom v jejím dresu slavil dva mistrovské tituly! Tehdy v letech 1953 a 1954 se ale Sparta nuceně musela jmenovat DSO Spartak Praha Sokolovo a Zdeněk Ziegler, který tituly vybojoval po boku legend jako byli Zábrodský, Tikal nebo Gut, pak zmizel veřejnosti z očí. Dnes žije v Holoubkově nedaleko Plzně, kde ho dokázal vyhledat Jiří Stránský z nového webového projektu „Archiv českého hokeje“.

Zdeněk Ziegler se narodil v Praze na Malé straně 20. července 1926 a měl to na tehdy ještě zamrzající Vltavu skutečně „co by kamenem dohodil“. Bruslit se ale naučil hlavně na rybníku v Holoubkově, kde tehdy žil jeho strýc. „My jsme do Holoubkova pravidelně jezdili s maminkou kdykoli se jí zastesklo. A tady jsem prý poprvé obul brusle už v pěti letech,“ loví z paměti.

Jeho hlavním sportem ale nebyl hokej, nýbrž rychlostní kanoistika. V té se postupně propracoval až mezi nejlepší v zemi, byl opakovaně mistrem republiky, kdežto hokej byl jen jakýmsi zimním doplňkem a hrál ho dlouho jen za podnikový tým SK Praga.

„Ale v roce 1949 jsem musel na vojnu. Nastoupil jsem do Nepomuku, kde byly už tenkrát ti slavní Černí baroni, ale brzy jsem se stěhoval do Prahy, kde jsem byl zařazen do vodáckého oddílu Armádního tělocvičného klubu. Bydleli jsme tenkrát v Chuchli a byli tam i hokejisti jako brankář Pepík Jirka, Gusta Bubník, Přemek Hainý, což byli kluci z Prahy, které jsem znal už z válečných let. Já za nimi tenkrát zašel, že bych s nimi rád v zimě hrál, abych si udržel kondici, a kupodivu mě mezi sebe vzali,“ přidává úsměvnou historku, jak se dostal do ligového celku hokejistů ATK.

Za armádní hokejový tým zasáhl pouze do přátelských zápasů, nicméně po návratu do civilu se stal vítanou posilou tehdy druholigové Slavie. Ne však na dlouho. „Jako zaměstnance ČKD, což byl patronátní podnik tehdejší Sparty, kde jsem stále působil v oddíle rychlostní kanoistiky, si mě jednou pozvala podniková kádrovačka s tím, proč prý hraju hokej za Slavii a ne za Spartu. A že se za mě přimluví u Vovky Zábrodského, a tak jsem se před sezonou 1951-52 stal hráčem Sparty,“ vysvětluje dobové pikanterie po 68 letech.

Sparta se tehdy vracela po postupu ze druhé nejvyšší soutěže do ligy a zejména díky Zábrodskému se hned zařadila mezi nejlepší. Zdeněk Ziegler byl vítanou posilou týmu. „Nechci se nějak vychloubat, ale oni na mě koukali jako na zjevení. Ne snad po hokejové stránce, ale určitě po stránce rychlosti a kondice. Tehdy nebylo zvykem, že by si hokejisté udržovali fyzičku i během mimosezónního období,“ zmiňuje své přednosti získané zejména při tréninku kanoistiky.

Právě nevyčerpatelná Zieglerova fyzička imponovala i legendárnímu hrajícímu trenérovi Zábrodskému, který volil Zieglera jako častého náhradníka ve svém útoku, pokud z něj vypadl některý ze stálých členů. V následujícím ročníku 1952-53 hrála Sparta jako z partesu, prohrála pouze jediný zápas a slavila svůj první historický titul mistra, ke kterému Ziegler přispěl celkem dvěma brankami. Do bojů zasáhl i v ročníku 1953-54, kdy Sparta titul obhájila, ale to už se jeho hokejový čas začal naplňovat.

„V roce 1953 jsem jako kanoista získal titul mistra sportu a začal jsem jezdit ve dvojici s kolegou Siegrem. On byl ale o něco mladší a působil na vojně v tehdejším ÚDA Praha, nástupci ATK, a abychom spolu mohli trénovat, stal jsem se civilním zaměstnancem armády,“ doplňuje dvojnásobný hokejový šampion. To znamenalo i v hokeji změnu klubu. Za ÚDA Praha ještě v ročníku 1954-55 sehrál několik ligových zápasů, ale ty byly v kariéře Zdeňka Zieglera poslední.

Následovaly ale ještě roky ve Slavii, která se tehdy nuceně jmenovala Dynamo Praha. „Na tři sezony jsem se stal členem jejich týmu, který působil myslím dokonce až ve třetí nejvyšší soutěži. Ale pak už jsem se oběma svým oblíbeným sportům věnoval jen rekreačně,“ uzavírá bývalý vynikající kanoista a hokejista. Dnes i v pokročilém věku, když nedávno oslavil už 94. narozeniny, se stále udržuje v kondici a každý den ujede ve své loďce dva kilometry na rozlehlém holoubkovském rybníku. Na svou krátkou, ale velmi úspěšnou hokejovou kariéru, může s hrdostí vzpomínat.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV