Přihlášení do HOKEJKY

Hokejka news

 • 3. 10. - 10:41

  Začal prodej vstupů na Finy v Plzni!

  Jediné domácí utkání do konce roku odehraje český tým 12.12. v Plzni proti Finsku. Už máš koupená svoje místa?!

 • 23. 9. - 13:41

  Týden hokeje odstartoval!

  Pro všechny děti ve věku 4-8 a jejich rodiče, kteří se chtějí seznámit se s ledním hokejem. Mimo jiné zažijete spoustu legrace i sportu. Mrkněte sem, kde je pro vás nejbližší klub :)

 • 4. 9. - 09:50

  Hokejka TV - předplatné již v prodeji!

  Přenosy zápasů odstartují 11. a 13. září 2019, předplatné pro živé přenosy na Hokejka TV je již v prodeji!

 • 22. 8. - 15:09

  Start hokejové sezony se blíží, jste připraveni?!

  Hokejka shop nabízí slevové poukazy do sportovních obchodů, výhodněji si můžeš nechat vyrobit hokejku nebo se jen naučit tejpovat!

Prožil neobyčejný život vynikajícího hokejisty, podnikatele a módního návrháře, ale doma v Česku o tom nikdo nevěděl. Zdeněk Marek totiž v roce 1949 utekl před komunisty do Spojených států a ti ho okamžitě vymazali z historie. Teď přišla smutná zpráva, mistr světa ze Stockholmu ve věku 93 let zemřel...

O úmrtí někdejšího skvělého hráče informuje uznávaný publicista Andrew Podnieks na stránkách iihf.com. Zdeněk Marek zemřel 29. března v městečku Phoenicia, nedaleko New Yorku. Právě tam rodák z Prostějova prožil podzim života, který by vydal na hodně tučný román.

Útěk z banketu zlatých hochů. Tajným navzdory

Zdeněk Marek se narodil 16. října 1925, s hokejem začal v Prostějově, kde si i během ročníku 1945-46 zahrál nejvyšší soutěž. Později přešel na školu do Prahy a válel za Spartu, vzhledem k tomu, že byl z buržoazní rodiny (rodiče podnikali), musel následně opustit vysokou školu a narukoval.

Talentovaný oblékl dres ATK Praha a přispěl k zisku bronzových medailí, bleskově se také prosadil do československé reprezentace.Ta na podzim 1948 přišla o několik opor při leteckém neštěstí nad kanálem La Manche, do elitního výběru pro šampionát ve Stockholmu byli zařazení českobudějovičtí hokejisté František Vacovský, František Mizera, Čeněk Pícha nebo další mladý útočník Miloslav Charouzd.

Marek se před cestou na sever Evropy rozhodl, že se domů nevrátí. Na mistrovství světa si zahrál dva zápasy, Finům dal gól. Když mistři světa slavili titul na oficiálním banketu, dokázal se ztratit z dohledu tajných, kteří hráče hlídali, a zmizel. Druhý den odjel národní tým vlakem bez něj.

Vymazat z fotografií! Jméno Marek nikde nepublikovat!

Na emigraci Marka se přišlo až po příjezdu do Prahy, komunističtí mocipáni mistra světa okamžitě vyretušovali ze společného snímku šampiónů i důsledně dbali, aby se jeho jméno desítky let neobjevilo – byť jen symbolicky – v hokejových knihách a encyklopediích.

„Když jsem odešel od výpravy, zůstal jsem chvíli ve Švédsku. Ale neuměl jsem řeč, díky pomoci Američanů z hokejového týmu jsem se pak dostal do Spojených států," napsal Marek v e-mailu autorovi těchto řádku. Po letech se podařilo objevit kontakt na zapomenutého  útočníka, který roky žil spokojeně za Atlantikem a doma o jeho existenci nikdo neměl tušení.

„Rád jsem hrál tenis a užíval života, ale také hodně pracoval. Realizoval jsem se v oblasti módy a oděvního průmyslu," napsal Zdeněk Marek. Po nějakých šedesáti letech už česky téměř nehovořil. „Je to smutné, ale zapomněl jsem. Všude mluvím anglicky, je to strašně dlouhá doba. Ani jsem za ty roky neměl příležitost potkat žádné bývalé spoluhráče. Bohužel pozdě jsem se třeba dozvěděl, že Miroslav Sláma žil v Coloradu. Škoda, hrozně rád bych ho viděl, pravidelně jsem tam jezdil lyžovat," připomněl.

Kořeny v Americe byly silné. Marek se do vlasti nikdy nevrátil

Ještě ve Švédsku si krátce zahrál za Hammarby, po přesunu do USA dostal stipendium na univerzitě North Dakota, za jejíž výběr také válel. Věnoval se i tenisu, který mu šel rovněž náramně. Později se vrhl na zmíněné podnikání. stal se prominentním módním návrhářem. Zároveň byl prý také vášnivým houslistou a podle dostupných informací člověkem, který miloval život.

Na svoji vlast nikdy nezapomněl, i když se do ní nikdy nevrátil. „Po roce 1989 příležitost byla, ale já už zakořenil v Americe. Nikoho u vás nemám. Dlouho také nebylo možné, abych na delší dobu odletěl. Zkrátka to nevyšlo," napsal. Živě se ale zajímal o dění, o Prostějov, Spartu, o úspěchy české reprezentace. Navzdory vyššímu věku si tykal s mobilními technologiemi, každý den sportoval a žil aktivně. „Rád vám povím svůj příběh, ale musel byste přiletět," navrhl.

Bohužel na to nedošlo. Před nějakými čtyřmi nebo pěti lety se odmlčel, příležitostné mailové zprávy, v nichž zjišťoval novinky z domova, už neposílal. Teď přišla smutná zpráva: Zdeněk Marek zemřel 29. března. V požehnaném věku 93 let, 70 let poté, co se ze zlatého šampionátu nevrátil do Československa a vyrazil za svobodou do zámoří. Z mistrů světa 1949 je tak mezi námi už jen legendární Vladimír Zábrodský.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV