Hokejka news

 • 26. 11. - 11:57

  Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

  Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

 • 3. 10. - 10:41

  Začal prodej vstupů na Finy v Plzni!

  Jediné domácí utkání do konce roku odehraje český tým 12.12. v Plzni proti Finsku. Už máš koupená svoje místa?!

 • 23. 9. - 13:41

  Týden hokeje odstartoval!

  Pro všechny děti ve věku 4-8 a jejich rodiče, kteří se chtějí seznámit se s ledním hokejem. Mimo jiné zažijete spoustu legrace i sportu. Mrkněte sem, kde je pro vás nejbližší klub :)

 • 4. 9. - 09:50

  Hokejka TV - předplatné již v prodeji!

  Přenosy zápasů odstartují 11. a 13. září 2019, předplatné pro živé přenosy na Hokejka TV je již v prodeji!

Břeclav a Piešťany znovu předaly žezlo Kanadě, do střední Evropy se Hlinka Gretzky Cup vrátí zase v roce 2021. Které věci z letošního 29. ročníku prestižního mládežnického turnaje zůstanou v paměti?

První ruské zlato po 24 letech
Rusové (respektive Sověti) vyhráli tři z pěti prvních ročníků turnaje, ale upřímně, začátky se do jeho historie počítají spíš pro zjednodušení. Vždyť tehdy měl jen čtyři účastníky. Od roku 1995 už sborná na vrchol nikdy nevystoupala, až teď. A navíc to byla po 24 letech zase až ona, kdo ve finále porazil Kanadu.

5 medailí za rok! Askarov jako Price?
V úspěchu má prsty především gólman Jaroslav Askarov, jenž vychytal za rok už pátou medaili: Mezi bronz a zlato z Hlinky vklínil zlato na World U17 Hockey Challenge i World Junior A Challenge a stříbro na MS do 18 let. Neuvěřitelná bilance! Na příštím draftu se mu předpovídá první desítka, do níž se z brankářů dostal naposledy v roce 2005 Carey Price (5. místo, Montreal).

Foto: Karel Švec, Český hokej

Malej, ale šikovnej!
Alexandra Pašina tipovali skauti před turnajem zhruba do třetího kola draftu, ale 172 centimetrů „vysoký“ útočník jim vytřel zrak. Dal sedm gólů! A všechny byly stěžejní: Dvěma zahájil velký obrat proti Američanům, třemi rozhodl semifinále s Finskem a dva přidal při finálové výhře 3:2 nad Kanadou. Jestli dokáže kompenzovat fyzický hendikep, nebo ho dokonce využít ve svůj prospěch, bude z něj skvělý hráč.

Kanada plná talentů
Všechna čest Rusům... Ale minimálně pozorovatelům v Břeclavi přece jen zůstane v paměti mnohem víc Kanada. Na každém postu nabízela přehršel talentu, vyplatilo se chodit dívat klidně jen na něj. Výsledek finále vůbec nevypovídá o tom, jak daleko to dotáhnou jednotliví hokejisté. Na to se nesmí zapomínat!

Foto: Karel Švec, Český hokej

Perfettiho rekord
Za jeden ročník Hlinka Gretzky Cupu dosud nikdo nepřekonal hranici 11 bodů, až Cole Perfetti ano. Hlavně díky úžasnému představení v semifinále, kdy dal dva góly ze hry a tři v nájezdech, se dostal na bilanci 8+4 a první místo historických tabulek. Jen proti Rusům už se neprosadil.

Byfield ve stínu
Žebříčkově měl být největší hvězdou Hlinka Gretzky Cupu vysoký centr Quinton Byfield, predikovaný na druhé místo draftu. Ano, občas ukazoval svou genialitu, ale nakonec zůstal ve stínu dvojice Cole Perfetti & Hendrix Lapierre. Právě proto, že k sobě neměl parťáka, jakého by potřeboval.

Brankářské dvojky ve finiši
Překvapení závěrečného dne? Kanada ani Švédsko nenasadily do bojů o medaili brankářské jedničky. V prvním případě to bylo vynucené, Tristan Lennox měl lehčí zranění a Dylan Garand pak svůj tým nepodržel. Švédové nečekaně posadili Jespera Wallstedta, jenž den předtím odchytal fantastické semifinále – ovšem Calle Clang předvedl proti Finům podobně kvalitní výkon jako on a pomohl k bronzu. Velký potlesk pro kouče Magnuse Hävelida!

Foto: Karel Švec, Český hokej

Finští talenti potvrdili očekávání
Co se týče nejvyšších pozic draftu, po Kaapu Kakkovi budou pro Finy výživné i v dalších letech. Za rok by měl jít mezi prvními Anton Lundell, za dva Aatu Räty a za tři Brad Lambert (na snímku). Poslední dva jmenovaní to na turnaji beze zbytku potvrdili, hlavně tedy Lambert, i když to na medaili nestačilo.

Nepovedený turnaj Čechů
Čtyřikrát z posledních pěti domácích turnajů brali čeští mladíci medaili, tentokrát ne. O výsledek ale až tolik nejde. Mrzel zejména dojem, že proti Švýcarům a hlavně Finům se nedokáží poprat o úspěch jako tým. Na Kanadu už tenhle atribut nemohl stačit a proti Američanům znamenal jen páté místo.

Lídři zůstali za očekáváním
Jan Myšák hrál v extraligovém Litvínově skvěle nejen na konci loňské sezony, dobře začal i letošní přípravu. Ale v reprezentaci... Najednou to prostě nešlo. Tomáš Chlubna zahodil řadu šancí a nedal gól, i Pavel Novák měl na svém druhém Hlinkovi spíš záblesky. Snad jen Michal Gut nezklamal, plus v obraně se díky své tvořivosti jednoznačně líbil Marek Bláha. A Jan Bednář přidal k parádním zákrokům i laciné góly. Všichni umí být o dost lepší.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Povedený turnaj Slováků
Zní to zvláštně, když Češi skončili pátí a Slováci sedmí. Jenže hráči druhé pořadatelské země naopak předvedli výkony nad očekávání. Švédům podlehli o gól v základní hrací době, Američanům a Rusům pak až v prodloužení. Oba evropské soky navíc přestříleli, zlaté sborné sebrali bod jako jediní.

Mediální zájem
Zápasy domácího týmu poprvé živě přenášela Česká televize, zápasy kanadského zase TSN. Kolem ledu v břeclavské FOSFA Aréně šest dnů pobíhaly dva na sobě nezávislé štáby a pod střechou na všechno dohlížely dvě komentátorské dvojice – Robert Záruba s Petrem Hubáčkem a absolutní světové hvězdy v oboru, Gord Miller s Craigem Buttonem (na úvodním snímku). Paráda!

Návrat do osmdesátek
Kdo zavítal na břeclavský zimák, chvílemi si připadal jako na diskotéce v osmdesátých letech. Vlastně ne chvílemi, ale pořád – místní DJ oživil diskografii Michala Davida, Jiřího Korna a dalších. Jen na finále už duněl z reproduktorů jiný repertoár z nového tisíciletí. Že by důvod, proč Kanaďané poprvé prohráli?

Mandlovice
Stovky fanoušků, ale i skautů či novinářů pravidelně spojují Hlinka Gretzky Cup s poznáváním krás jižní Moravy. Řada z nich, třeba už zmíněný Gord Miller, si i letos pochvalovala pohostinnost místních obyvatel. Jen ta rána byla občas těžká... Své o tom může vyprávět šéfredaktor portálu EP Rinkside, spadajícího pod Elite Prospects.

Hozená rukavice pro Rusy
Dobře, tak ještě zpátky k hokeji. Rusové vyhráli první vrchol sezony, ale jak těžké bude zopakovat to na druhém, tedy na mistrovství světa? Zatím se to povedlo pouze v letech 2008 a 2013 (samozřejmě) Kanadě. Ovšem aktuální ruský ročník v čele se sběračem medailí Jaroslavem Askarovem by to klidně mohl dokázat.

Příští rok zpátky do Edmontonu a Red Deeru
Smutné bylo loučení s Hlinka Gretzky Cupem, smutnější ještě o to, že Češi a Slováci si dají s pořadatelstvím zase přestávku. Jubilejní třicátý ročník bude v srpnu 2020 podle smlouvy hostit opět Kanada, turnaj se přitom vrátí do měst Edmonton a Red Deer. Nechme se překvapit, jestli organizátoři zase „napaří“ českému týmu nabitou skupinu jako loni, nebo jestli bude odpovídat rozdělení sil jako letos a v předešlých letech. Druhá varianta by byla férovější.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV