Film Děti Nagana, který je ode dneška v kinech, je poctou úspěchům českých hokejistů a vzdává hold legendám, které se postaraly o obrovské překvapení na ZOH v Naganu. Předává poselství o tom, že dětské sny mají mnoho podob a děti je třeba podporovat. Zároveň otevírá aktuální téma dětí a sportu, protože s podporou pohybu dětí je potřeba začít u rodiny. A to je také jedno z klíčových poselství celého filmu Děti Nagana.

Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

• 26. 11. - 11:57

Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

Nemá závratné statistiky a jen málokdy zní jeho jméno halou coby střelce nebo nahrávače na gól. Bez něj by však byl Zbyněk Irgl jen těžko v těsném kontaktu s nejlepšími střelci soutěže a celá Olomouc by s první lajnou na ledě mnohem častěji inkasovala a přicházela o body. Řeč je o Vilému Burianovi, jednomu z nejnenápadnějších hráčů v extralize.

Třicetiletý forvard ve službách Olomouce má na svém kontě za 42 utkání jen třináct bodů za pět branek a osm nahrávek.

To sice nejsou zrovna špatná čísla, přesto to však na Hané odpovídá výkonnosti spíše hráči na přelomu druhé a třetí ofenzivní lajny. Navíc když zohledníme 17:02 minut odehraných v utkání, propadne se rodák z Třebíče vinou 1,08 bodu za šedesát minut v produktivitě přepočtené na odehraný čas až na devátou příčku mezi pravidelně hrajícími útočníky kohoutů.

Svou nelichotivou pozici nevylepší ani 21,43% individuální bodovou produktivitou, což nám říká, že si Burian připíše pouze jeden z pěti bodů, které Olomouc vyprodukuje za jeho účasti na ledě při hře 5 na 5.

Tak jak je možné, že se olomoucká čtyřiadvacítka stále drží mezi nejvytěžovanějšími hráči na Hané?

Vilém Burian je jedním z nejvíce nenápadných hokejistů celé soutěže. Jeho skutečný přínos týmu nespočívá ve střádání jednoho bodu za druhým, nýbrž ve skvělé souhře se spoluhráči v útočné lajně.

Nejvíce času při hře 5 na 5 tráví s dvojicí Zbyněk IrglPetr Strapáč. A oba tito Burianovi "linemates" zaznamenávají výrazné zlepšení většiny klíčových statistik, když je čerstvý třicátník s nimi na ledě.

Ostrostřelec Irgl si mohl užívat Burianovu přítomnost za plného počtu na obou stranách již 311:48 minut. Za tu dobu stihl nasázet už osm gólů a na další čtyři nahrát, v přepočtu na 60 minut to vychází na 2,31 bodu a 1,74 branky. Tady se skrývá první z mnoha zlepšení výkonů: díky Burianovi sbírá olomoucký veterán o 0,19 bodu a 0,27 gólu více, než když hraje bez něj.

Opravdu výrazný pozitivní vliv levorukého spoluhráče pak Irgl zaznamenává v tom, kolik gólové produkce Olomouce se soustředí právě na něj. Jeho individuální gólová produktivita totiž vyskočí na 61,54 %, což je fantastické 85% zlepšení oproti času, kdy se musí Irgl obejít bez Buriana.

Ovšem ta největší zlepšení výkonů Zbyňka Irgla za přítomnosti Viléma Buriana přichází v defenzivní činnosti. Za společné hry této dvojice totiž na branku kohoutů letí v průměru o neuvěřitelných 17,85 střeleckých pokusů na zápas méně, než když na kluzišti operuje pouze starší z této dvojice. Stejný trend se ukazuje i při zohlednění pouze střeleckých pokusů ze slotu, které klesnou za 60 minut o 7,58 ran.

A naprosto totožný rozdíl v obranné výkonnosti zaznamenává s Burianem na ledě také jeho druhý kolega z hlavní ofenzivní trojice Olomouce Petr Strapáč. Ten se svým třicetiletým souputníkem odehrál 239:54 minut. A ačkoliv jeho útočné kvality nepoznaly takové zlepšení, jako tomu bylo v případě Zbyňka Irgla, ty defenzivní vyletěly do výšin i v tomto případě.

V prvé řadě zaznamenává pokles kadence puků mířících na olomouckou svatyni: konkrétně o 8,57 za šedesát minut. Při započtení střeleckých pokusů Hanáků pro, se Strapáčův poměr Corsi zlepší o 7,94 %. Nejen kvantita, ale také kvalita ran za přítomnosti odchovance Vítkovic proti kohoutům se s Burianem sníží – důkazem toho je o 6,13 pokusů ze slotu za 60 minut méně.

To pak vyústí v to, že za každých šedesát minut hry Petra Strapáče díky jeho urostlému spoluhráči inkasuje Olomouc o celý gól méně. Ono se totiž hůř prosazuje, když vám bránící pětka se Strapáčem a Burianem zastaví za průměrnou šedesátiminutovku o 3,05 klíčové přihrávky do slotu více, než když je na ledě pouze první jmenovaný.