Film Děti Nagana, který je ode dneška v kinech, je poctou úspěchům českých hokejistů a vzdává hold legendám, které se postaraly o obrovské překvapení na ZOH v Naganu. Předává poselství o tom, že dětské sny mají mnoho podob a děti je třeba podporovat. Zároveň otevírá aktuální téma dětí a sportu, protože s podporou pohybu dětí je potřeba začít u rodiny. A to je také jedno z klíčových poselství celého filmu Děti Nagana.

Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

• 26. 11. - 11:57

Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

Tak jsme se konečně dočkali! Po měsících základní části a týdnech play off je tu poslední série letošní sezóny. První utkání finále Tipsport extraligy nabídlo spoustu šancí, vyrovnaný hokej a nakonec těsné vítězství Třince 2:1. Pojďme si ho zrekapitulovat očima čísel!

Už před začátkem finálového boje o Masarykův pohár bylo jasné, že se střetnou dva silné týmy. Zatímco Třinec se mohl pochlubit lepšími statistikami ze vzájemných zápasů, Liberec spoléhal v základní části i play off na speciální formace. A, ehm, dopadlo to přesně tak, jak jsme čekali.

Oceláři ubránili tři početní výhody Bílých Tygrů a sami dvě ze tří využili. Ano, i vyřazovací boje dokážou být vzhledem k očekávání občas překvapivé, při konfrontaci se statistikami se ale vše hned rozjasní.

Pojďme se nejdříve podívat na shrnutí statistik za celý zápas. 50 minut a 7 sekund odehrály oba týmy při klasickém herním rozpoložení, tudíž nás budou zajímat především statistiky při hře 5 na 5.

Gólově při ní zvítězil poměrem 1:0 Liberec a až na jednu má převahu i v dalších statistikách – 34:30 na střelecké pokusy (53,13 %), 23:18 na střely na branku (56,10 %), 14:14 na střelecké pokusy ze slotu (50 %) a 12:8 na střely na branku ze slotu (60 %).

Liberec byl lepší i v držení puku – ve své moci ho měl 40,61 % celkového času a 55,12 % čas ve srovnání s Třincem.

Takto nám toho ale statistiky tolik zase neřeknou, pojďme se proto na první finálové utkání podívat očima statistik třetinu po třetině!

První třetina

Dvě vyloučení na obou stranách, jedno potrestané, zbytek první třetiny (17 minut a 21 sekund) se však hrál při hře 5 na 5. A tu si také rozebereme nejdříve. Oceláři byli v úvodní dvacetiminutovce aktivnějším týmem – souboje na střelecké pokusy vyhráli 17:10, na střely na branku 11:8, na střelecké pokusy ze slotu 9:5 a na střely na branku ze slotu 5:4.

Kromě toho drželi puk 43,13 % času, ve srovnání se soupeřem 58,24 % času, kdy hrál jeden z týmů s kotoučem na ledě.

Jediná branka ovšem padla v početní výhodě v osmé minutě, kdy Erik Hrňa tečoval střelu Milana Doudery z modré čáry. Gólové situaci předcházel tlak v útočném pásmu, během něhož stihli Oceláři zaznamenat dva střelecké pokusy a jednu střelu na branku.

Ani Liberec se ovšem ve své jedné přesilovce nenechal zahanbit – zaznamenal tři střelecké pokusy na branku (a jeden inkasoval), které byly všechny také střely na branku (včetně toho obdrženého), a jeden z nich se počítal jako střelecký pokus ze slotu a zároveň střela na branku ze slotu.

Druhá třetina

Ve druhé třetině převzal iniciativu Liberec a zaslouženě se dočkal vyrovnávací branky. Tyler Redenbach sice využil především zaváhání Vladimíra Draveckého při odehrávání puku, ale gólu předcházela dobrá práce Tygrů v útočném rohu a střela od modré.

Statisticky shrnuto, při hře 5 na 5 (18 minut a 46 sekund) vyhrál Liberec na střelecké pokusy 13:10, na střely na branku 11:5, na střelecké pokusy ze slotu 7:4 a na střely na branku ze slotu 6:2!

A to ještě nejsou ve statistikách započítané další výborné příležitosti Liberce, zejména v podání dvojice Marek Kvapil – Radan Lenc, kteří mohli dvakrát zahrozit šancí ze slotu, ale v jednom případě Lenc netrefil tváří v tvář Hrubcovi puk a ve druhém oba celou situaci sami mezi kruhy překombinovali a o černou gumu přišli.

Svěřenci Filipa Pešána měli puk pod kontrolou 44,67 % celkového času a 58,9 % času ve srovnání s Třincem. To už jsou poměrně solidní hodnoty ukazující tlak domácích, který však přišel ve velkém nazmar.

Výborný výkon totiž předvedl třinecký gólman Šimon Hrubec, jenž chytil během druhé dvacetiminutovky pět střel na branku ze slotu.

Třetí třetina

Ve třetí třetině se nejvíce vylučovalo – celkem si oba týmy zahrály tři přesilovky, Liberec o jednu navíc. Proto se na přesilovky zaměříme o něco podrobněji, předtím však znovu prozkoumáme čísla při hře 5 na 5 (14 minut).

Liberec nepřekvapivě opět dominoval, už ale o poznání méně než v prostřední periodě. Na střelecké pokusy sice vyhrál poměrně jednoznačně 11:3, jenže na střely na branky to bylo už jen 4:2, na střelecké pokusy ze slotu 2:1 a na střely na branky ze slotu 2:1.

Na poziční tlak Liberce ukazuje i 47,14% držení puku z celkového času a 67,12% držení puku ve srovnání s tím třineckým, nicméně ke kýženým šancím příliš nevedl. A když už ano, stál v cestě připravený Hrubec.

Ve dvou přesilovkách vyprodukovali Tygři šest střeleckých pokusů, z toho dva mířily na branku a dva se počítaly mezi střelecké pokusy ze slotu. Ani jednou ale nemusel Hrubec zasahovat proti střele na brance ze slotu, což mu práci samozřejmě výrazně usnadnilo.

Třinec měl svoji jedinou početní výhodu v úplném závěru po vyloučení Libora Hudáčka a poté, co Liberec šel do šesti, se do útočení logicky moc nepouštěl. Nepřekvapí tak převaha tří střeleckých pokusů a jedné střely na branku v podání Tygrů ve „vlastním oslabení“.

Shrnutí

Shrnutí hry 5 na 5 za celý zápas jsme vám ukázali na začátku, nyní se ale pojďme podívat na celé utkání včetně přesilovek a oslabení. Třinec samozřejmě kraloval v početních výhodách, ve kterých dal obě dvě branky. Zároveň dominoval úvodní dvacetiminutovce, kdy si vytvářel více šancí a častěji držel puk.

Pak převzal otěže utkání Liberec, jenž více střílel i držel kotouč ve druhé i třetí třetině. Nejvíce šancí si ovšem vytvořil v té druhé a nebýt skvělého výkonu Šimona Hrubce (a i trochu smůly), mohl a měl přidat více branek.

Ve třetí třetině sice byli domácí statisticky znovu lepší, Třinec ale dobře bránil prostor slotu a nedovolil svému soupeři příliš šancí.

V konečném hodnocení tak rozhodly přesilovky Ocelářů, výkon Šimona Hrubce a neschopnost Liberce proměňovat a ve třetí třetině si i vytvářet více šancí.