Hokejka news

 • 3. 10. - 10:41

  Začal prodej vstupů na Finy v Plzni!

  Jediné domácí utkání do konce roku odehraje český tým 12.12. v Plzni proti Finsku. Už máš koupená svoje místa?!

 • 23. 9. - 13:41

  Týden hokeje odstartoval!

  Pro všechny děti ve věku 4-8 a jejich rodiče, kteří se chtějí seznámit se s ledním hokejem. Mimo jiné zažijete spoustu legrace i sportu. Mrkněte sem, kde je pro vás nejbližší klub :)

 • 4. 9. - 09:50

  Hokejka TV - předplatné již v prodeji!

  Přenosy zápasů odstartují 11. a 13. září 2019, předplatné pro živé přenosy na Hokejka TV je již v prodeji!

 • 22. 8. - 15:09

  Start hokejové sezony se blíží, jste připraveni?!

  Hokejka shop nabízí slevové poukazy do sportovních obchodů, výhodněji si můžeš nechat vyrobit hokejku nebo se jen naučit tejpovat!

Že v sobě dřímá velký talent, se vědělo už dlouho. Naplno a na kluzištích Tipsport extraligy ho ale Aleš Jergl projevil až letos. Pětadvacetiletý útočník se v průběhu sezony stal oporou Olomouce.

Od nového ročníku ho čeká štace v Hradci Králové a ještě větší role. Kam až sahá potenciál, který by rádi v Mountfieldu odemkli?

Ještě na začátku uplynulé sezony paběrkoval a na pár zápasů se objevil i v prvoligovém Havířově. Do Olomouce se však Aleš Jergl vrátil a v listopadu se rozjel naplno. Nakonec zakončil ročník s 14 brankami a 27 body ve 44 utkáních, dalšími sedmi body pak pomohl Moře ve vyrovnané, sedmizápasové čtvrtfinálové sérii proti Plzni.

Postup nevyšel a pro Jergla to byl na nějakou dobu poslední zápas v dresu hanáckého klubu.

Po sezoně totiž zamířil do Hradce Králové, kde se dohodl na dlouholetém kontraktu. „Jedná se o relativně mladého útočníka, který letos zazářil v olomouckém dresu. Slibujeme si od něj, že by mohl být produktivním hráčem. Své místo v sestavě si musí najít, ale víme, že v něm potenciál je,“ okomentoval v květnu novou akvizici generální manažer Aleš Kmoníček.

A právě na to, jaký potenciál se v Jerglovi skrývá, se podíváme. Jak jinak než prostřednictvím statistik!

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Aleš Jergl udělal za poslední dvě sezony velký pokrok. Zatímco v sezoně 2017/18 si ve 35 utkáních připsal pouhých pět bodů a na ledě strávil v průměru lehce přes 11 minut (hodnoty určené pro útočníky čtvrtého útoku), v právě uplynulém ročníku ve 44 duelech zaznamenal 27 bodů s průměrným ice timem nad 15 minutami.

Právě relativně nízký odehraný čas na ledě (172. místo z 291 hráčů s 300 a více minutami) je jedním z důvodů, proč se v Jerglovi skrývá výrazně větší potenciál, než může na první pohled vypadat. Dokazují to jeho statistiky přepočítané na 60 minut.

S 0,95 brankami za 60 minut hry při rovnovážném stavu hráčů na ledě (počítáme s hráči s 400 a více minutami) je 33. nejlepší, těsně pod Peterem Muellerem a nad Petrem Vránou. 0,85 asistencí ho řadí vedle opory Vítkovic v minulé sezony Radoslava Tybora a s 1,7 primárními body za 60 minut se může chlubit umístěním nad Vránou, Vladimírem Růžičkou či Zbyňkem Irglem.

Ještě lépe si pětadvacetiletý útočník vede v přesilovkách, na kterých strávil 15 % svého času (2 minuty a 15 sekund). S 3,1 asistencemi za 60 minut mu z 129 hokejistů patří 28. místo, se stejným počtem branek a 6,21 body za 60 minut je pátým nejlepším a s 5,59 primárními bodydruhý!

Na špici uvidíte novou hradeckou posilu ve střeleckých pokusech (při rovnovážném stavu hráčů) – konkrétně na třetím místě (18,13) –, a ve střelách na branku – tady ho najdete na 14. pozici (9,54). Ve střeleckých pokusech ze slotu je Jergl čtyřicátý (7,10) a ve střelách na branku ze slotu pětapadesátý (4,13).

Namítnout, že mu hraje do karet štěstěna, není na místě – 10% úspěšnost zákroků brankářova soupeře není nijak vysoká (75. místo) a 52,39% poměr vhazování v útočném pásmu (66.) ukazuje, že ho Olomouc zdaleka nenasazuje jen do ofenzivních situací.

Jergl se, jak už jsme zmínili, rozjel v listopadu a do konce roku si v devíti utkáních připsal 11 bodů. Mezitím si začal budovat pozici v sestavě a postupně se probojoval do první formace. Nakonec tedy není překvapením, že při hře 5 na 5 odehrál nejvíc času na ledě s Janem Knotkem a Davidem Ostřížkem.

A právě tady může přijít další argument, s nímž si můžeme vypořádat. Totiž že klíčový vliv na jeho vliv měli jeho spoluhráči. Jak to vidí statistiky?

S Knotkem odehrál Jergl 259 minut a 15 sekund, při hře 5 na 5 nejvíce se všemi spoluhráči. Bez něj strávil na ledě 297 minut, Knotek pak bez Jergla odehrál 366 minut. A jak je vidět na statistikách, Jergl měl na Knotka větší vliv než Knotek na něj.

Společně s Knotkem zaznamenal Jergl při hře 5 na 5 za 60 minut 1,15 gólu a 2,31 bodu, bez něj nasbíral 0,81 branky a 1,41 bodu, zatímco Knotek bez Jergla 0,33 gólu a 0,98 bodu. Podobné jsou rozdíly i v dalších statistikách.

Nejinak je na tom situace u vztahu Jergla s Ostřížkem. S ním na ledě si Jergl připsal 1,67 gólu a 2,38 bodu za 60 minut, bez něj 0,39 branky a 1,39 bodu, zatímco Ostřížek bez Jergla 0,48 gólu a 0,79 bodu.

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Závěr

Jak tedy odpovědět na otázku v titulku – kam až sahá potenciál Aleše Jergla?

Pětadvacetiletý útočník zaznamenal v uplynulé sezoně velký progres. S postupem času dostával větší roli i více času na ledě a s tím začaly přicházet i výsledky, odpovídající útočníkovi první lajny.

Pokud tedy minimálně v příštím ročníku udrží v Hradci svoji výkonnost, může se brzy zařadit ke stabilně nejlepším hráčům Tipsport extraligy.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV