Hokejka news

  • 22. 2. - 09:00

    Nový film nejen o hokeji

    Film Děti Nagana, který je ode dneška v kinech, je poctou úspěchům českých hokejistů a vzdává hold legendám, které se postaraly o obrovské překvapení na ZOH v Naganu. Předává poselství o tom, že dětské sny mají mnoho podob a děti je třeba podporovat. Zároveň otevírá aktuální téma dětí a sportu, protože s podporou pohybu dětí je potřeba začít u rodiny. A to je také jedno z klíčových poselství celého filmu Děti Nagana.

  • 15. 9. - 11:28

    Hokejka TV - PODPOŘTE KLUBY!

    Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

  • 4. 2. - 11:32

    O kapku lepší hokej

    4. únor je Světovým dnem rakoviny!
    Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

  • 26. 11. - 11:57

    Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

    Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

Vychytat ideální složení formací je pro kouče nesmírně komplikovanou záležitostí. Navíc během zápasů i mezi nimi do hry vstupuje množství nepředvídatelných proměnných, které mnohdy neumožňují držet se ideálního plánu.

V tomto článku se očima čísel podíváme na ty útočné lajny, které si v uplynulém ročníku nejlépe sedly, tedy alespoň co se bodové produkce týče.

Nejprve se ve stručnosti podíváme trochu neanalyticky na celková čísla. Samozřejmě veškeré hodnoty počítáme pouze pro situaci 5 na 5, a tudíž nebereme v ohled speciální přesilovkové kombinace.

Kdo z vás se v českém hokeji orientuje o něco víc, tuší, která trojice se umístí bezkonkurenčně na špici žebříčku. Nejproduktivnějším útokem loňské sezony byla totiž první lajna Karlových Varů ve složení Jakub Flek –⁠ Dávid Gríger –⁠ Tomáš Rachůnek; tito tři spolu dohromady nasbírali ohromných 61 bodů za 27 branek a 34 asistencí. Sám Rachůnek se pak s 52 individuálními body (25+27) umístil čtvrtý v celkovém žebříčku produkce soutěže, jeho kolegové pak obsadili dělenou patnáctou (Flek, 38 bodů –⁠ 14+24), respektive devatenáctou příčku (Gríger, 37 bodů –⁠ 15+22).

Elitní formace Energie navíc zakončila sezonu s neuvěřitelným náskokem 25 bodů na své nejbližší pronásledovatele (o těch více za moment). Ačkoliv tedy klobouk dolů před jejich sehraností a výsledky, po analytické stránce musíme k jejich počinu dodat poznámku, že spolu tito tři odehráli přes 556 minut, tedy dvojnásobek toho, co je i u těch nejsehranějších útoků běžné, a takřka o 180 minut více, než kolik na ledě strávila druhá nejjednolitější kombinace soutěže, olomoucká lajna Klimek–Musil–⁠Nahodil.

Když tedy budeme pokračovat v žebříčku celkové produkce, stanou se výkony extraligových útoků značně vyrovnanějšími. Druhou příčku o jediný bod uhájila mladoboleslavská kombinace Michal Vondrka –⁠ Pavol Skalický –⁠ Adam Zbořil, která se dohromady postarala při vzájemné hře o 36 bodů (16+20). Bronz si pak podělily se shodným výsledkem 35 bodů (14+21) další útok bruslařů Oscar Flynn –⁠ Pavel Kousal –⁠ Ondřej Najman a již zmíněná formace Olomouce Lukáš Klimek –⁠ Pavel Musil –⁠ Lukáš Nahodil.

Pokud jste na to čekali, tak liberecké elitní komando ve složení Michal Birner –⁠ Michal Bulíř –⁠ Libor Hudáček skončilo v celkovém pořadí hned o jednu příčku dále se 33 body (15+18) a král individuální tabulky produktivity Milan Gulaš se nejvýše umístil šestý, kam ho vynesla devětadvacetibodová (12+17) spolupráce s Tomášem Mertlem a Matyášem Kantnerem.

Ovšem jen málokterá formace odehraje v nezměněném složení celou základní část, nebo alespoň její většinu (přesněji řečeno, taková lajna byla jen jedna), proto pro lepší představu o skutečné výkonnosti útočných trojic zohledněme odehraný čas a soustřeďme se na metriku bodů za 60 minut hry.

Abychom tedy odstranili statistický šum, kdy se z různých důvodů v jeden okamžik náhodou potkají na ledě na pár sekund ti hráči, kteří spolu jinak nikdy nehrají, a hned je z toho gól, budeme započítávat pouze ty formace, které spolu za stavu 5 na 5 odehrály v této podobě alespoň 80 minut. Může se to zdát na první pohled málo, nicméně skládání útoků je velice nestabilní záležitostí a ve skutečnosti je v celé extralize takových kombinací pouze sedmdesát, tedy v průměru přesně pět na tým.

A hned se dějí divy. Na první místo se vyšvihli Milan Gulaš a Tomáš Mertl, ovšem nikoliv za pomoci Matyáše Kantnera, nýbrž Jakuba Poura. V takovém složení stihli tito indiáni odehrát lehce přes 100 minut, během kterých si připsali devatenáct bodů (8+11), tedy dosáhli na průměr 11,3 bodu na 60 minut hry. Pro zajímavost –⁠ zatímco při hře s Kantnerem zaznamenal Gulaš pouze čtyři přesné trefy z celkových dvanácti celého útoku, v kombinaci s Pourem už na jeho konto putovalo hned pět gólů z oněch celkových osmi.

Druhá pozice zůstává beze změny, tam 36 bodů (16+20) za maličko přes 200 minut hry, neboli 10,6 bodu každou šedesátiminutovku, vyneslo černo-zelenou formaci Michal Vondrka –⁠ Pavol Skalický –⁠ Adam Zbořil. Na třetí příčku se pak posunuli liberečtí Tygři Michal Birner –⁠ Michal Bulíř –⁠ Libor Hudáček, kteří za 193 minut společné hry zaznamenali 33 bodů (15+18) a jako poslední se dostali přes hranici 10 bodů/60, konkrétně na hodnotu 10,3 bodu.

A zejména spolupráce mezi Birnerem a Hudáčkem šlapala na výbornou, jen o kousek dál na devátém místě v celé extralize je totiž nalezneme znovu, tentokrát však s Radanem Lencem na místě Bulíře; v takovém složení dokázali vyrobit 8,0 bodu každých šedesát minut a celkově si připsali bodů osmnáct (8+10).

Jako velice zdařilé se pak ukázaly experimenty v Třinci. Na čtvrté místo se díky průměru 9,5 bodu za 60 minut dostala kombinace Patrik Hrehorčák –⁠ Matěj Stránský –⁠ Petr Vrána (která se mimochodem jako úplně poslední vmáčkla do našeho limitu společně odehraného času – dohromady se po ledě pohybovali 82:10 minut) a hned o dvě pozice a 0,7 bodu/60 dále se nachází další Vránova lajna, tentokrát s Wojtkem Wolskim a Martinem Růžičkou.

Kromě Liberce a Třince pak má v elitní desítce soutěže dvojnásobné zastoupení pouze jeden další tým, a to karlovarská Energie. Ovšem překvapivě se o to nepostarala ona lajna Flek–Gríger–Rachůnek, ta skončila se 6,6 bodem za 60 minut až osmnáctá, nýbrž na osmém místě operující formace Ondřej Beránek –⁠ Tomáš Mikúš –⁠ Adam Raška (8,1 bodu/60, celkem čtrnáct bodů), kterou roztrhl Raškův přesun do Motoru v půlce sezony, a desátý útok Jiří Černoch –⁠ Petr Koblasa –⁠ Martin Kohout (7,3 bodu/60, celkem dvanáct bodů). A pro lepší představu – obě tyto formace spolu dohromady odehrály kolem stovky minut.

Napříč extraligou platí, že ty nejúspěšnější útoky si v průměru rozdělí se svými obrannými dvojicemi body poměrem 75 na 25.

Na závěr ještě lehce nastiňme důležitost obránců v ofenzivní produkci týmu. Ačkoliv zadáci nejsou primárně stvoření pro sbírání bodů a jen málokterý se o to nějak aktivněji snaží, v celé extralize byste nenašli žádný útok s více než deseti body na kontě, který by při svém působení na ledě urval všechny rozdané branky a asistence jen pro sebe.

V tomto ohledu "nejsobečtější" je kombinace Bílých Tygrů Tomáš Filippi – ⁠Radan Lenc –⁠ Rostislav Marosz, jež si připsala 92,6 % ze všech bodů, které putovaly libereckým směrem za jejich účasti ve hře. Praktičtěji řečeno, tento útok sebral 25 (11+14) z celkových 27 bodů a svým kolegům v obraně nechal dvě asistence. Jinak ale napříč extraligou platí, že ty nejúspěšnější ofenzivní kombinace si v průměru rozdělí se svými defenzivními parťáky body poměrem 75 na 25.

TOP 10 nejproduktivnějších útoků extraligy dle celkových bodů (5 na 5):

1. Jakub Flek –⁠ Dávid Gríger –⁠ Tomáš Rachůnek (HC Energie Karlovy Vary): 61 bodů (27+34)
2. Michal Vondrka –⁠ Pavol Skalický –⁠ Adam Zbořil (BK Mladá Boleslav): 36 bodů (16+20)
3. Oscar Flynn – Pavel Kousal –⁠ Ondřej Najman (BK Mladá Boleslav): 35 bodů (14+21)
4. Lukáš KlimekPavel MusilLukáš Nahodil (HC Olomouc): 35 bodů (14+21)
5. Michal Birner –⁠ Michal BulířLibor Hudáček (Bílí Tygři Liberec): 33 bodů (15+18)
6. Milan Gulaš –⁠ Matyáš KantnerTomáš Mertl (HC Škoda Plzeň): 29 bodů (12+17)
7. Lukáš Cingel – Matěj Chalupa – Radek Smoleňák (Mountfield HK): 28 bodů (13+15)
8. Michal Řepík – Jiří Smejkal – David Tomášek (HC Sparta Praha): 28 bodů (13+15)
9. Jaromír Jágr – David Stach – Ladislav Zikmund (Rytíři Kladno): 27 bodů (12+15)
10. Viktor Hübl – František LukešJakub Petružálek (HC VERVA Litvínov): 27 bodů (11+16)

Pozn.: v případě shody rozhoduje menší počet odehraných minut.

TOP 10 nejproduktivnějších útoků extraligy dle bodů za 60 minut (5 na 5):

1. Milan Gulaš – Tomáš Mertl – Jakub Pour (HC Škoda Plzeň): 11,3 bodu/60 (101:25 minut)
2. Michal Vondrka –⁠ Pavol Skalický –⁠ Adam Zbořil (BK Mladá Boleslav): 10,6 (204:06)
3. Michal Birner –⁠ Michal Bulíř – Libor Hudáček (Bílí Tygři Liberec): 10,3 (193:11)
4. Patrik Hrehorčák – Matěj Stránský – Petr Vrána (HC Oceláři Třinec): 9,5 (82:10)
5. Andrej Kudrna – Vladimír Růžička – Robert Říčka (HC Sparta Praha): 9,1 (106:22)
6. Martin Růžička – Petr Vrána – Wojtek Wolski (HC Oceláři Třinec): 8,8 (95:35)
7. Jaromír Jágr – David Stach – Ladislav Zikmund (Rytíři Kladno): 8,2 (199:02)
8. Ondřej Beránek – Tomáš Mikúš – Adam Raška (HC Energie Karlovy Vary): 8,1 (104:13)
9. Michal Birner – Libor Hudáček – Radan Lenc (Bílí Tygři Liberec): 8,0 (135:06)
10. Jiří Černoch – Petr Koblasa – Martin Kohout (HC Energie Karlovy Vary): 7,3 (99:03)

Pozn.: min. 80 minut odehraných v tomto složení.

Nejproduktivnější útoky jednotlivých týmů extraligy dle bodů za 60 minut (5 na 5):

Bílí Tygři Liberec: Michal Birner –⁠ Michal Bulíř – Libor Hudáček: 10,3 bodu/60 (193:11 minut)
BK Mladá Boleslav: Michal Vondrka –⁠ Pavol Skalický –⁠ Adam Zbořil: 10,6 (204:06)
HC Dynamo Pardubice: Robert Kousal – Radoslav Tybor – Michal Vondrka: 6,1 (99:14)
HC Energie Karlovy Vary: Ondřej Beránek – Tomáš Mikúš – Adam Raška: 8,1 (104:13)
HC Kometa Brno: Petr Holík – Lukáš Kucsera – Martin Zaťovič: 6,9 (149:05)
HC Oceláři Třinec: Patrik Hrehorčák – Matěj Stránský – Petr Vrána: 9,5 (82:10)
HC Olomouc: Vilém Burian – Lukáš Nahodil – Rostislav Olesz: 6,6 (110:36)
HC Sparta Praha: Andrej Kudrna – Vladimír Růžička – Robert Říčka: 9,1 (106:22)
HC Škoda Plzeň: Milan Gulaš – Tomáš Mertl – Jakub Pour: 11,3 (101:25)
HC VERVA Litvínov: Viktor Hübl – František Lukeš – Jakub Petružálek: 6,9 (235:07)
HC VÍTKOVICE RIDERA: Jan Hruška – Jan Schleiss – Peter Šišovský: 6,9 (87:21)
Mountfield HK: Aleš Jergl – Kevin Klíma – Jordan Perret: 6,9 (87:44)
PSG Berani Zlín: Jakub Herman – Antonín Honejsek – Jakub Šlahař: 7,1 (110:49)
Rytíři Kladno: Jaromír Jágr – David Stach – Ladislav Zikmund: 8,2 (199:02)

Pozn.: min. 80 minut odehraných v tomto složení.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV