Film Děti Nagana, který je ode dneška v kinech, je poctou úspěchům českých hokejistů a vzdává hold legendám, které se postaraly o obrovské překvapení na ZOH v Naganu. Předává poselství o tom, že dětské sny mají mnoho podob a děti je třeba podporovat. Zároveň otevírá aktuální téma dětí a sportu, protože s podporou pohybu dětí je potřeba začít u rodiny. A to je také jedno z klíčových poselství celého filmu Děti Nagana.

Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

• 26. 11. - 11:57

Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

Předkolo je u konce, ať žije play off! Nedělním zápasem Boleslavi se Zlínem skončila úvodní část vyřazovacích bojů a před námi jsou čtvrtfinálové souboje Generali play off. Pomyslný první odpal mají na starosti hokejisté Hradce Králové a Brna.

Brankáři

Brandon Maxwell, Mountfield HK
29 GP, 16 výher, 13 proher, 91.78 %, 2.06 GAA, 1 nula

Je stále otazníkem, kdo začne v brance Mountfieldu. Brandon Maxwell i Jaroslav Pavelka jsou vyrovnanou dvojicí a šanci můžou dostat oba. Pavelka (90,79 % a 2,41 GAA) startoval v posledních dvou utkáních, Maxwell má ale o trochu lepší statistiky, startoval ve více zápasech (29 ku 25) a 19. února v posledním vzájemném duelu s Brnem vychytal při výhře 3:0 čisté konto. Pavelka i Maxwell patří k lepšímu průměru, s téměř totožnými úspěšnostmi (90,83 a 90,82 %) jsou ale na druhém a třetím místě v úspěšnosti chycených střel z první.

Marek Čiliak, HC Kometa Brno
8 GP, 5 výher, 3 prohry, 93.50 %, 1.61 GAA, 2 nuly

Kometa nastoupí do play off v podobném módu jako v posledních dvou mistrovských sezonách, koneckonců se jí vrátila jednička z loňských a předloňských bojů o titul. Marek Čiliak nastoupil od svého příchodu ze Slovanu do osmi utkání a zaznamenal 93,51% úspěšnost zákroků a průměr 1,61 inkasovaných branek na zápas. Z pěti výher si dvakrát připsal čisté konto a při hře 5 na 5 byl mezi gólmany s minimálně 200 odchytanými minutami nejlepším s 94,51% úspěšností zákroků.

Hvězdy

Petr Zámorský, Mountfield HK
Pilířem defenzivních řad hradecké hry byl reprezentant Petr Zámorský, kterému přestup na východ Čech opravdu prospěl. Rodák ze Zlína zaznamenal v 50 zápasech 38 bodů za 10 branek a 28 nahrávek, k tomu přidal 10 plusových bodů do tabulky pravdy a vyhrál kanadské bodování týmu. S 22 minutami a 31 sekundami byl rovněž nejvytěžovanějším hráčem Mountfieldu. Hradec na něj bude hodně spoléhat.

Petr Holík, HC Kometa Brno
Petr Holík dlouho bojoval o pozici nejproduktivnějšího hráče celé extraligy, nakonec nastřílel 17 branek, na 38 jich nahrál a s 55 body skončil na třetím místě kanadského bodování. Hlavními hvězdami budou také Peter Mueller a Martin Zaťovič, nejvíce se ale Brňáci budou spoléhat právě na Holíka, který prožívá svoji kariérní sezonu.

Tajná zbraň

Matej Paulovič, Mountfield HK

Loňský ročník trávil čtyřiadvacetiletý útočník ve slovenské Nitře, tam ale zazářil a vydobyl si přestup do české extraligy. V dresu Mountfieldu naskočil do 43 střetnutí, dal 12 branek a 10 jich pro své spoluhráče připravil. Pyšnit se může výbornými pokročilými statistikami – mezi hradeckými hokejisty s 200 odehranými minutami byl při hře 5 na 5 nejlepší v Corsi % statistice (59,94 %) a poměru střel na branku (60,76 %) a třetí nejlepší v poměru střeleckých pokusů ze slotu (62,4 %).

Leoš Čermák, HC Kometa Brno
O tom, kdo by měl táhnout ofenzivu Brna už byla zmínka, v obraně se pak bude spoléhat na Ondřeje Němce, Jana Štencla a Michala Gulašiho, rozhodující zbraní modrobílých by ale nakonec mohl být kapitán Leoš Čermák. Ostřílený veterán si kroutí na jihu Moravy osmou sezonu, šestou s céčkem na hrudi. A přestože se jeho role v týmu změnila, stále je platným defenzivním hráčem a s 51,78 % vede v týmu v úspěšnosti na buly. Dobrá čísla mu statistici spočítali rovněž v Corsi % (53,35 %) a poměru střeleckých pokusů ze slotu (54,42 %).

Co je třeba zlepšit?

Přesilovku a bilanci z posledních zápasů (Mountfield HK)
14,86 % stačí Hradci Králové na šestou nejhorší přesilovku. V počtu vyslaných střeleckých pokusů za 60 minut patří Mountfieldu až 12. příčka (93,95), ovšem ve střelách na branku za 60 minut (53,52) už jsou Východočeši pátí nejlepší a ve střeleckých pokusech ze slotu za 60 minut (39,76) se ještě o jednu pozici vyhoupli. Důvodem neúspěchu tak částečně je mizerná střelecká úspěšnost – 10,48 % je třetí nejhorší výsledek.

Neméně úspěšní byli svěřenci Tomáše Martince v posledních zápasech základní části. V posledních 10 duelech měli sice na kontě bilanci pěti výher a pěti proher, ovšem závěrečných pět střetnutí prohráli, naposledy nestačili v derby na Pardubice. Statistiky ukazují na horší součet úspěšností (97,18 %), ovšem jinak vypadají pozitivně. Je otázkou, zda s týmem poslední zápasová série nezamává.

Vzájemnou bilanci (HC Kometa Brno)
Brno si nevede statisticky špatně a zažilo povedený konec základní části (k tomu se ještě dostaneme), ovšem proti Hradci se mu vůbec nedařilo. Kometa prohrála všechny čtyři vzájemné zápasy v letošní sezoně, celkově pak ztratila sedm duelů proti Mountfieldu v řadě. Ani čísla nevypadají dvakrát příznivě – 46,50% Corsi a 41,59% poměr střeleckých pokusů ze slotu jsou toho jasným důkazem, byť ve srovnání se zbytkem týmů si Brno v zápasech s Hradcem vede relativně dobře.

Co je třeba udržet?

Dobré statistiky (Mountfield HK)
55,35% Corsi (první místo), 57,18% poměr střeleckých pokusů ze slotu (druhé místo) a 55,2% poměr střel na branku (první místo) při hře 5 na 5 ukazují dobrou vyváženost hradeckých výkonů. Stejně dobře si Hradec vede i v posledních týdnech, byť, jak už bylo zmíněno, výsledky z posledních zápasů nejsou zrovna příznivé. Pokud tým dobrá čísla udrží, rozhodně nebude bez šancí.

Formu ze závěru základní části (HC Kometa Brno)
Zatímco Hradci se v závěru nedařilo, Brno díky povedenému finiši vystoupalo v tabulce Tipsport extraligy až na páté místo. Moravané vyhráli čtyři z pěti, sedm z deseti a deset ze čtrnácti posledních utkání. Od 22. února má parta Leoše Čermáka sedmé nejlepší Corsi (50,99 %), pátý nejlepší poměr střeleckých pokusů ze slotu (52,6 %) a sedmý nejlepší poměr střel na branku (52,03 %). V gólovém poměru už jsou v Brně druzí nejlepší (62 %), na čemž mají podíl rovněž úspěšnosti střelby (9,66 %) a zákroků (93,58 %), které jsou v rámci celé extraligy první, respektive druhé.