Hokejka news

 • 26. 11. - 11:57

  Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

  Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

 • 3. 10. - 10:41

  Začal prodej vstupů na Finy v Plzni!

  Jediné domácí utkání do konce roku odehraje český tým 12.12. v Plzni proti Finsku. Už máš koupená svoje místa?!

 • 23. 9. - 13:41

  Týden hokeje odstartoval!

  Pro všechny děti ve věku 4-8 a jejich rodiče, kteří se chtějí seznámit se s ledním hokejem. Mimo jiné zažijete spoustu legrace i sportu. Mrkněte sem, kde je pro vás nejbližší klub :)

 • 4. 9. - 09:50

  Hokejka TV - předplatné již v prodeji!

  Přenosy zápasů odstartují 11. a 13. září 2019, předplatné pro živé přenosy na Hokejka TV je již v prodeji!

Na Kladno chodí v průměru skoro o tři tisíce diváků více venku než doma. To samozřejmě souvisí i s kapacitou stadiónu Rytířů, hlavní podíl na tom však má atraktivita Kladna v čele s hokejovou legendou Jaromírem Jágrem. Na zimácích soupeřů se ale Středočechům zatím fatálně nedaří.

4222 diváků v průměru doma, 7603 v průměru venku. Taková jsou čísla návštěvnosti na zápasy kladenských Rytířů v letošní sezóně. Rozdíl téměř 3400 je v celé extralize s velkým náskokem největší.

Zatímco doma se ovšem svěřencům trenérské dvojice Lidický – Čermák relativně daří, venku to zatím skřípe. Před vlastními fanoušky zaznamenali ve 13 zápasech sedm výher a 22 bodů, což jim stačí na osmou příčku.

Na ledě soupeřů zvítězili ve stejném počtu utkání pouze třikrát a domů si odvezli pouhých devět bodů. Z celé Tipsport extraligy se tak dělí o poslední příčku s Pardubicemi. Naposledy vyhráli 17. listopadu na ledě Olomouce.

Proč se partě okolo Jaromíra Jágra venku tak nedaří? Mají zkrátka jenom smůlu, nebo jsou na vině nedostatečné výkony?

Pojďme to společně zjistit!

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Efekt Jaromíra Jágra se projevuje i v návštěvnosti extraligových zápasů? #TELH

Příspěvek sdílený Tipsport extraliga (@telhcz),Pro 9, 2019 v 4:11 PST

Střelecké pokusy

Zaměříme se především na hru 5 na 5, v níž týmy stráví velkou většinu odehraného času. Srovnáme pak výkony Rytířů na domácím a venkovním ledě v rámci různých statistik.

Už při statistice poměru všech střeleckých pokusů v domácích zápasech vidíme, že se Kladno pohybuje v dolní polovině tabulky. Na čtvrté nejhorší hodnotě 47,99 % má podíl jak nedostačující ofenziva (54,86 střeleckých pokusů za 60 minut, 11. místo), tak ještě o místo horší defenziva (59,45 inkasovaných střeleckých pokusů).

Podíváme-li se na tutéž statistiku při venkovních utkáních Rytířů, nastává jako u všech ostatních týmů zhoršení. Jenže Kladno klesá i v relativním poměru ke zbytku Tipsport extraligy.

45,12% poměru střeleckých pokusů však tentokrát viňme primárně impotentní ofenzivu, která za hodinu hry 5 na 5 vysílá na venkovních kluzištích v průměru jen 48,71 střeleckých pokusů – to je druhá nejhorší hodnota v extralize! Obranné řady se můžou „pyšnit” čtvrtým místem zespodu, což také žádná hitparáda není. 

Střelecké pokusy ze slotu

Možná si teď říkáte, k čemu nám statistika střeleckých pokusů bude, když se v hokeji stejně hraje na to, kolik vstřelí který z týmů gólů. A ano, máte samozřejmě pravdu v tom, že schopnost dávat branky je stejně nakonec důležitější.

Jenže na to, abyste dávali góly, musíte střílet. A čím více střeleckých pokusů na brankáře soupeřů vysíláte a čím více střeleckým pokusů z holí soupeřů zabraňujete, tím větší máte šanci, že dáte gól. Jednoduchá matematika, že?

Mezi jednu z nejlepších statistik, co se odhadování schopnosti dávat góly týče, patří poměr střeleckých pokusů ze slotu, na který se zaměříme právě teď. Jak si v něm Rytíři v domácích a venkovních utkáních vedli?

Nebudeme vás dlouho napínat a řekneme, že situace je podobná jako u statistiky střeleckých pokusů. Zatímco na domácím ledě je Kladno s 51 % čtvrté nejhorší, venku s číslem 41,3 % obsazuje třetí nejhorší příčku.

Je ovšem nadmíru zajímavé, podíváme-li se na obě statistiky trochu do detailu. U domácí 51% statistiky totiž vidíme, že zatímco defenzivní řady si s číslem 21,04 a 11. místem opět nevedou dobře, ve velkém to kompenzuje výtečná ofenziva, jíž s 21,86 střeleckými pokusy za hodinu hry 5 na 5 patří skvělé 3. místo!

Ve venkovních duelech však přichází v obou statistikách propad, zejména tedy v ofenzivní části. Z 3. místa je najednou 12., z 11. pak 13. Tady jsme dost možná narazili na jednu z příčin.

Kde je zakopaný pes?

Hlavní otázka, kterou jsme si v titulku článku položili, zůstává stále nezodpovězena. Pojďme si shrnout, co víme.

 • Kladno se jak ve statistice střeleckých pokusů, tak střeleckých pokusů ze slotu ve venkovních zápasech oproti těm domácím zhoršuje. V obou však stále patří do podprůměru.
 • Jediný větší výkyv jsme zaznamenali při statistice vyslaných střeleckých pokusů ze slotu. V nich jsou Rytíři na domácím ledě třetí nejlepší, venku pak třetí nejhorší.

Staré dobré pravidlo každého nadšence statistik zní: vždy, když si nevíš rady, podívej se na úspěšnosti. Ano, právě v úspěšnostech zákroků a střelby totiž bývá často zakopaný pes.

Zatímco na domácím ledě patří Kladnu v úspěšnostech střelby a zákroků osmé a desáté místo, ve venkovních to jsou dvě desáté příčky. Součty pak činí doma 99,82 %, venku 98,11 %.

Připomeňme, že o štěstí a smůle můžeme mluvit tehdy, odchýlí-li se součet úspěšností výrazným způsobem od hranice 100 procent. Tak tomu ale ani v jednom z případů není.

Jediný větší výkyv jsme zaznamenali při statistice vyslaných střeleckých pokusů ze slotu. V nich jsou Rytíři na domácím ledě třetí nejlepší, venku pak třetí nejhorší.

Zkusíme se tak podívat na poslední ze základních statistik, kterou jsme tu ještě nezmínili – góly.

Vzpomeňte si, že víme, že Kladno vysílá v průměru výrazně méně střeleckých pokusů venku než doma. Což se samozřejmě musí projevit i v gólech, že?

Jistě, je tomu tak. Zatímco na domácím ledě dávají Rytíři za hodinu hry 5 na 5 2,76 gólů, na stadiónech protivníků už jenom 1,92. To je o 0,84 méně.

Je samozřejmě nutné poznamenat, že je dalších šest týmů, jejichž rozdíl v počtu vstřelených gólů doma a venku převyšuje v absolutní hodnotě 0,7. U jediných Rytířů se dá ale s jistotou říci, že na vině není rozdíl v úspěšnosti střelby – ten je totiž v podobě 1,6 % výrazně nižší než u zbývajících šesti mužstev.

Podívejme se i na rozdíl v počtu inkasovaných gólů na domácím a venkovním ledě: na první pohled je ale patrné, že mezi hodnotami 2,96 a 3,14 žádný výraznější rozdíl není a spíše odpovídá zhoršení v již zmíněných statistikách.

Můžeme tak shrnout, že zatímco Kladno se venku zhoršuje jak v útoku, tak obraně, klíčový vliv na horší výsledky má především horší ofenziva.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV