Přihlášení do HOKEJKY

Hokejka news

  • 22. 2. - 09:00

    Nový film nejen o hokeji

    Film Děti Nagana, který je ode dneška v kinech, je poctou úspěchům českých hokejistů a vzdává hold legendám, které se postaraly o obrovské překvapení na ZOH v Naganu. Předává poselství o tom, že dětské sny mají mnoho podob a děti je třeba podporovat. Zároveň otevírá aktuální téma dětí a sportu, protože s podporou pohybu dětí je potřeba začít u rodiny. A to je také jedno z klíčových poselství celého filmu Děti Nagana.

  • 15. 9. - 11:28

    Hokejka TV - PODPOŘTE KLUBY!

    Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

  • 4. 2. - 11:32

    O kapku lepší hokej

    4. únor je Světovým dnem rakoviny!
    Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

  • 26. 11. - 11:57

    Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

    Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

Každá doba má své hrdiny a kluby, jež vynikaly nad ostatní. V současnosti už se najdou hůř, extraligová soutěž je velmi vyrovnaná, ale v minulosti unikátní oddílové dynastie existovaly roky. Před slavnými hokejisty Brna, Jihlavy, Kladna, Sparty či Vsetína kralovali tuzemské lize borci LTC Praha. Ve 30. letech, během druhé světové války a také po roce 1945 získávali prvenství jako na běžícím pásu, jenže fenomenální tým s řadou hvězd skončil tím nejsmutnějším způsobem. Spousta elitních hráčů musela po vykonstruovaném politickém procesu do kriminálu a pracovních táborů, slavný LTC komunisté nejprve přejmenovali a poté zcela vymazali z hokejové mapy...

Byl to smutný příběh. Nové poměry nepřály těm, co něco uměli, komunistický režim nekompromisně srážel ty, kteří nějakým způsobem vyčnívali. Po Únoru 1948 se dal i československý hokej do pohybu, slavný LTC musel z kola ven. Přitom tenhle elitní pražský klub udával směr dlouhé roky, národní tým plný hokejistů LTC válcoval soupeře, sbíral světová zlata a jen těsně mu unikla nejcennější medaile na olympijských hrách ve Svatém Mořici 1948. 

Sparťané zvedli LTC. Ohromně pomohli, řekl Vladimír Zábrodský

Klub vznikl už v roce 1904, založili ho studenti právnické fakulty c.k. české university Karlo-Ferdinandovy, a jak název Lawn Tennis Club napovídá, hlavními sporty byly tenis a hokej. Ten zpočátku zůstával trochu ve stínu, ale v roce 1927 došlo k důležité změně - ze Sparty přišli do LTC Jan Peka, Josef Maleček či Jiří Tožička, v původním mužstvu se totiž necítili dostatečně herně vytíženi. "Klub dával vlastně dohromady můj otec. Když přišli kluci ze Sparty, ohromně nám to pomohlo. Získali jsme zkušenosti a dovednosti, táta navíc vybral další mladé kluky, které vhodně posílal do sestavy," vzpomínal v rozhovoru pro hokej.cz před časem legendární Vladimír Zábrodský.

LTC Praha převzal vládu a roky vítězil. V historicky prvním ročníku hokejové ligy vyhrál o parník – se ztrátou jediného bodu, přičemž inkasoval jen dvě branky. Předtím tým ovládl mistrovství Československa v letech 1930-35, během války ho jen v roce 1941 předstihli rivalové z pražského I. ČLTK, po roce 1945 přibyly další čtyři zlaté medaile. Nejslavnější éra týmu je spojená s kanadským trenérem slovenského původem Matejem (Mikem) Bucknou, po Únoru 1948 byl jako kouč uváděn náčelník Antonín Vodička (vicemistr světa 1934 ve fotbale), ovšem tým fakticky řídil Vladimír Zábrodský. Stejně tomu bylo mimochodem na zlatém MS 1949 ve Švédsku.

Právě Zábrodský vyrostl v mimořádnou hvězdu, ale o nic horší hokejisté nebyli Konopásek, Roziňák a další. "V porovnání s nimi jsem to měl jednodušší v tom, že jsem byl od rodičů rozmazlovaný a vedený k tomu, že jednou budu lídrem mužstva. Ovšem kdybych hokej neuměl, bylo by mi to samozřejmě k ničemu," usmál se. Dnes je Zábrodský jedním z posledních žijících pamětníků evropské hokejové legendy. LTC Praha totiž nevynikal pouze doma, nýbrž i za hranicemi. Celkem sedmkrát vyhrál prestižní Spenglerův pohár ve švýcarském Davosu, poslední triumf v sezoně 1948-49 byl impozantní: osm výher v osmi zápasech a impozantní skóre 106:21. To už bylo po komunistickém puči a slavný tým měl na kahánku.

Parta byla senzační, utužila se za války, vzpomínal Oldřich Zábrodský

V Davosu se tenkrát uskutečnilo jednání bývalých činovníků LTC s hráči o tom, aby utekli za Železnou oporu. Předseda klubu Jaromír Citta, jeho zástupce Josef Stříbrný i legenda 30. let Josef Maleček to už udělali, posléze se přidali Oldřich Zábrodský a Miroslav Sláma. Ovšem mužstvo dalo hlasovat a většina se vyslovila pro návrat. Pro LTC to byl začátek konce. "Nikdo z nás nemohl tušit, co všechno se stane. že komunisté kluky nakonec zavřou. Ale signály byly. Já se rozhodl navzdory hlasování odejít, další hráči to udělali později. Bylo mi strašně líto, jak všechno dopadlo, protože naše parta byla senzační. Utužila se za války. Jezdili jsme na přátelské zápasy a byli hodně pohromadě. Většina členů týmu se dostala do národního mužstva. Jména jako Troják, Stibor, Müller, Šťovík už moc lidí nezná. Ale byli to vynikající hráči, to mi věřte," vzpomínal před devíti lety obránce Oldřich Zábrodský.

Ve zbytku ročníku 1948-49 ještě LTC válelo. Konopásek, Zábrodský, Roziňák, Hainý, Němec, Trousílek, Bubník či brankář Modrý přispěli k poslednímu lidovému prvenství výjimečného klubu. Byli zároveň oporami reprezentace, která po tragickém leteckém neštěstí, kdy na podzim 1948 nad kanálem La Manche zahynuli Jarkovský, Šťovík, Pokorný, Švarc, Stibor a Troják, dokázala v doplněné sestavě vyhrál mistrovství světa ve Švédsku. Za další rok už hokejisté na šampionát nedojeli, byli zatčeni a ve vykonstruovaném procesu posláni na dlouhé roky do kriminálu. Nevídané bezpráví zmařilo nejlepší léta života Modrému, Konopáskovi, Bubníkovi, Roziňákovi, Kobranovovi a dalším.

Po LTC jako Zdar, Obchodní doby, Tatra Smíchov. A konec...

V sezoně 1949-50 skončil ještě LTC třetí, po rozpadu senzačního mužstva to šlo s klubem od desíti pěti. Stalo se tak na popud tehdejší politické moci, ostatně dobové úryvky z propagandistických článků hovoří výmluvně. "Všechno to nezdravé, co bylo rozhostěno kolem vládnoucí role LTC, musí zmizet. A my se můžeme těšit, že vedle nepostradatelných uvidíme již brzy nové mladé hráče z celých Čech, Moravy a Slovenska," uvedl list 2. října 1949 list na téma změn v reprezentaci. A aby bylo jasno, stálo v textu ještě toto: "Aby mladým příprava nezhořkla již po prvním doušku, možná v reprezentaci neuvidíme ty, jimž sice brusle nejrychleji jezdí a hockeyky nejdovedněji střílejí, ale jejich domýšlivost a ješitnost až dosud daleko převyšovala technická ledová kouzla."

Náznak se brzy změnil ve skutečnost. Hvězdy putovaly za mříže, slavný a nepřekonatelný tým LTC Praha ještě nějaký čas trávil v nejvyšší soutěži, pak se spojil s Tatrou Smíchov, která posléze opustila nejvyšší soutěž. V roce 1964 ukončil smíchovský hokej činnost a vstoupil do Slavie Praha, nicméně ta se za nástupce LTC Praha nepovažuje. Tým plný úžasných hráčů, šampiónů a mimořádných osobností našeho sportu navždy zmizel z hokejové mapy. Dneska už nestojí ani slavná Štvanice, na níž Zábrodští, Maleček, Modrý, Roziňák, Konopásek, Troják, Bubník a další sváděli stovky neskutečných zápasů, které vešly do dějin českého i světového hokeje.

Podívejte se na výsledky a fakta z ligových sezon 1936-41, 1941-46 a 1946-51.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV