Hokej v číslech: Zpátky na Spartě. Její odchovanec skrývá velký potenciál

Foto: hcsparta.cz

Zdeněk Doležal o angažmá ve Spartě hodně stál. „Odmala jsem snil o tom, že budu hrát za sparťanské áčko. Je moc fajn pocit vracet se zpět,“ řekl, když s ním klub podepsal dvouletou smlouvu. Osmadvacetiletý útočník přináší do týmu velký, především střelecký potenciál.

Fanshop národního týmu

Zdeněk Doležal se do klubu, který ho vychoval, vrací po osmi letech. Mezitím hrál hlavně v první lize, mimo jiné za Litoměřice, Ústí nad Labem či za rivala Slavii. Poslední tři sezony ale nastupoval za České Budějovice, v jejichž dresu si v uplynulém ročníku poprvé zahrál Tipsport extraligu.

V 51 utkáních navázal na skvělé výkony z první ligy. Byl nejlepším střelcem i nejproduktivnějším hráčem Motoru – vstřelil 18 gólů a zaznamenal dalších 17 asistencí. Více než třetinu svých bodů (13) si připsal v přesilovkách, v nichž ho chtějí Pražané hodně využívat.

„Věříme, že nadešel ten pravý čas dát mu větší šanci v naší organizaci. Je v nejlepším věku, má vynikající střelu. Měl by dostat šanci i v přesilových hrách,“ komentoval Doležalův příchod sportovní ředitel Sparty Petr Ton.

Velký střelecký potenciál

A má samozřejmě pravdu. To, že mezi Doležalovy největší přednosti patří střelba, dokazují i pokročilé statistiky. Při hře 5 na 5 patřil v loňské sezoně k nejčastějším střelcům extraligy.

Ve střeleckých pokusech byl mezi pravidelně hrajícími útočníky jedenáctým nejlepším střelcem, v počtu střel na branku dokonce sedmým nejlepším hráčem. Předčil dokonce tak kvalitní hokejisty, jako jsou Filip Zadina či Peter Mueller.

Ofenzivní choutky v Doležalově hře potvrzují i další statistiky. Například úspěšné vstupy do útočného pásma, které ukazují, kolikrát hráč úspěšně zavezl puk do obranné třetiny soupeře. Sparťanskému útočníkovi patřilo v loňském ročníku vynikající 20. místo.

Podobně se můžeme zastavit i u početních výhod, které zmínil i Petr Ton. Doležal v nich odehrál za zápas v průměru přes čtyři minuty a zaznamenal třetinu svých bodů. Ze statistik nepřekvapivě vyplývá, že cenný byl při střelbě, v níž patřil k pěti nejlepším útočníkům celé extraligy!

Ve Spartě nejspíš dostane méně prostoru při hře 5 na 5 i v přesilovkách než v Budějovicích, na druhou stranu může vyrůst vedle výrazně kvalitnějších hráčů. Fanoušci Pražanů si tak už teď můžou představit, jak Doležal využívá svůj velký střelecký potenciál ve formaci s Romanem Horákem či Vladimírem Sobotkou.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz