Hokej v číslech: Zlín je poslední. Podle statistik se ale zvedne

Foto: David Peška, hokej.zlin.cz

Jedenáct zápasů, dvě výhry, devět proher, šest bodů. Taková je současná bilance Zlína. Berani se naposledy probojovali do čtvrtfinále play off v sezoně 2015/16, a pokud nenastane zlepšení, a to především v individuálních výkonech hráčů, tak se ho fanoušci zřejmě nedočkají ani letos.

HokejkaTV

STŘELECKÁ PŘEVAHA. Věřte, nebo nevěřte: celek z jihu Moravy se v týmovém pojetí hry vůbec neztrácí. Naopak! Ve střelách při hře 5 na 5 je na třetím místě ze všech týmů extraligy. 53,38% poměr střel pro a proti je velmi dobré číslo, pouze další tři týmy vykazují v tomto směru pozitivní hodnotu (tedy nad 50 %).

STŘELBA ZE SLOTU. Vzhledem k nízké produktivitě Zlína byste si mohli domyslet, že si zřejmě Berani nevytvářejí moc větších šancí, když své soupeře sice pravidelně přestřelují, ale přesto skórují tak málo. Opak je však pravdou. Zlín je velmi aktivní i ve střelách ze slotu při hře 5 proti 5. 25,76 pokusu z tohoto prostoru na branku protivníka za 60 minut – první místo v lize! Konečný podíl v této statistice je pozitivních 54,89 %, což ho řadí na skvělé 4. místo.

GÓLY PŘI HŘE 5 NA 5. V drtivé většině případů bývají statistiky Corsi i střelba ze slotu odrazem týmového skóre v počtu vstřelených a obdržených branek. Jenže jak bylo zmíněno, tým okolo kapitána Tomáše Žižky své protivníky pravidelně přehrává, ovšem v celkovém skóre to není znát. Pouze 2,57 vstřelené branky za 60 minut řadí Zlín až na desáté místo. 3,92 inkasovaného gólu pak až na poslední příčku.

10,91% úspěšnost přesilovek není zrovna oslnivá. V porovnání extraligy to stačí na desáté místo.

PŘESILOVKY. Berani si stěžovat na jakoukoliv nepřízeň rozhodčích určitě nemohou. 55 přesilových her – žádný jiný tým jich zatím neměl víc. Problémem Zlína je však jejich využití: 10,91% úspěšnost není zrovna oslnivá. V porovnání extraligy to stačí pouze na desáté místo.

OSLABENÍ. Jak si potvrdíme, speciální formace jsou jedním z velkých problémů tohoto moravského klubu. 79,55% úspěšnost v početní nevýhodě není totiž taktéž něco, s čím by mohli být trenéři spokojeni. Opět až desátý nejlepší výsledek napříč celou ligou.

45,33% úspěšnost na buly znamená suverénně poslední místo.

VHAZOVÁNÍ. Pokud bychom měli popsat jedním slovem buly v podání Zlína: tak je to tragédie. 45,33% úspěšnost znamená suverénně poslední místo. Buly mohou být v určitých částech zápasu velmi klíčová, především v defenzivní zóně kluziště, jisté týmy na tyto situace mají i speciální hráče, Zlínu ale takový očividně chybí. 37,64% úspěšnost buly ve vlastní třetině znamená opět a s přehledem poslední příčku.

HITY. Tým vedený trenérem Antonínem Stavjaňou patří k nejtvrdším celkům extraligy. V průměru na zápas totiž zaznamená 11 hitů, pouze dva jiné kluby jsou ještě tvrdší. Je to však správně? Poslední sezony se totiž potvrzuje, že většinu zápasů vyhrávají celky s menším počtem hitů. Je to vcelku logické. V jakých situacích totiž je hráč donucen k hitu protihráče? Když má puk na hokejce právě soupeř. Moderní hokej říká: čím více hitů rozdáš, tím méně času s pukem na hokejce máš.

BRANKÁŘI. V průměru za 60 minut zamířilo mezi tři tyče Zlína 30,64 střely. Jenom pět dalších týmů dovolilo menší počet pokusů na svého gólmana. Hokejisté zlínského kádru před svým gólmanem tedy odvádějí solidní práci, což se jim ovšem od maskovaných mužů zatím příliš nevrací. Úspěšnost zásahů – 87,90 % – je až dvanáctá v extralize. Aby se zlepšily dosavadní výsledky Zlína, výkony brankářů se musí rapidně zlepšit.

INDIVIDUÁLNÍ PRODUKCE. Problém není samozřejmě jen v gólmanech. Zaostávají také útočníci. Například se podívejme na Rickarda Palmberga, který přišel v létě jako velká posila. Zlín s ním na ledě při hře 5 proti 5 sice dominuje, podíl 63,33 % ve střelbě ze slotu je vskutku vynikající výsledek, ale není to znát. Švédský útočník dokonce jedenáct pokusů z tohoto prostoru zakončoval sám. Jenže kolik dal zatím gólů? Nula. Teď je navíc zraněný.

V koncovce se hledají i další. Pavel Kubiš – 15 střel z nebezpečného prostoru a taktéž 0 gólů při vyrovnaném počtu hráčů na ledě. Roman Szturc – 16 střel, 1 gól. Hned 15 hráčů z dvaceti, kteří odehráli alespoň 50 minut v tomto ročníku, vykazuje v podílu pokusů ze slotu pozitivní číslo, ovšem efektivita je obrovským problémem. 7,40% úspěšnost střelby je druhá nejnižší mezi všemi kluby.

PDO SMŮLA. Zlín má ve své hře nedostatky, na kterých je rozhodně třeba zapracovat, ovšem nastavený směr není vůbec špatný. Jak jsme zmínili, při vyrovnaném počtu hráčů na ledě bývá Zlín pravidelně lepším týmem, systémové pojetí hry tedy není skutečně špatné. Dokonce si na základě výše zmíněných statistik dovolíme tvrdit, že výkony moravského celku půjdou brzy jen a jen nahoru. Mít totiž v PDO ze všech situací (součet úspěšnosti zásahů a úspěšnosti střelby) číslo 94,87, to je obrovská anomálie, která je téměř neudržitelná. Aby předváděná hra odpovídala počtu vstřelených a inkasovaných gólů, mělo by být PDO kolem hodnoty 100. Lze tedy říci, že Berani zatím mají hodně smůly vzhledem ke své předváděné hře.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz