Hokej v číslech: Z první ligy na ZOH. Čím čtveřice Slovinců zaujala?

Slovinsko nominovalo na blížící se olympijské hry v Jižní Koreji čtyři obránce z WSM Ligy: Žigu Pavlina, Jurije Repeho, Matice Podlipnika a Sabahudina Kovačeviće. Svým klubům budou většinu února chybět: zatímco v Tipsport extralize je během olympiády přestávka, první liga poběží dál.

Zlatá hokejka

Mimochodem: naději na účast na hrách živí i českobudějovický šikula Rok Pajić, který je mezi náhradníky slovinské reprezentace.

Sabahudin Kovačević (O, HC Energie Karlovy Vary)

Po příchodu z Nových Zámků, kde zrovna nezářil, stihl za Karlovy Vary šestnáct utkání a už má tři góly a sedm asistencí. Kovačević vyčnívá především při hře v rovnovážném počtu hráčů, kdy zapsal šest bodů. A nezapomíná ani bránit – v podílu vstřelených (15) a obdržených branek (3) při hře v pěti proti pěti je nejlepším zadákem soutěže.

Kovačević je v podílu vstřelených a obdržených branek v rovnovážném stavu nejlepším zadákem soutěže.

Kovačević je zároveň první volbou trenérů na oslabení a je hodně využíván v situacích, kdy se vhazuje v obranném pásmu Energie. I proto je obdivuhodné, jak je Kovačević, o kterého se kdysi zajímaly České Budějovice, produktivní. I díky němu mají Karlovy Vary možná lepší obranu než za minulé – a to extraligové – sezony. 

Foto: Jan Čech, Karlovarský deník

Matic Podlipnik (O, HC Energie Karlovy Vary)

Podlipnik měl fenomenální začátek sezony – ač je obránce, držel se na čele ligového bodování a vysoko byl i v tabulce střelců. Hovořilo se dokonce o možném překonání loňských rekordů Jiřího Říhy. K tomu už ale zřejmě nedojde: Podlipnika totiž přibrzdila nemoc, body už nesbírá tak pravidelně a kvůli olympiádě přijde o několik zápasů. 

Momentálně je nejproduktivnějším a nejčastěji skórujícím obráncem WSM Ligy – po 37 zápasech má bilanci 11+17. Pětadvacetiletý Slovinec se skvělou střelou rozhodně není jen hráč do přesilovek: při hře v pěti proti pěti dal osm gólů a ve statistice +/- (+19) je sedmý v lize.

Podlipnik rozhodně není jen hráč do přesilovek.

Podlipnik je až čtvrtým nejvytíženějším bekem Energie, na oslabení totiž chodí výjimečně. I po přepočtu bodů a gólů na odehraný čas by byl tedy mezi pravidelně hrajícími beky ve WSM Lize nejlepší.

Stejně jako Kovačević a Pavlin se zúčastnil olympiády už před čtyřmi lety. Bude zajímavé sledovat, jak si možná nejlepší bek dosavadního průběhu WSM Ligy povede v konkurenci nejkvalitnějších hráčů v Evropě. 

Foto: Jan Čech, Karlovarský deník

Žiga Pavlin (O, ČEZ Motor České Budějovice)

Pavlin vyniká v Corsi: když je na ledě, Motor svého soupeře výrazně přestřílí – v rovnovážném stavu 550 ku 297. Nejlepší z prvoligových obránců je i v podílu šancí (tj. střel z předbrankového prostoru). Skvělé Corsi se odráží v Pavlinově bilanci +/-, kde je s +16 body druhým nejlepším hráčem Motoru (po Romanu Vráblíkovi).

Přesto šly Pavlinovy výkony po minulé – a velmi vydařené – sezoně dolů. Je to znát především na jeho produktivitě: zatímco loni zakončil základní část se 35 body, v tomto ročníku je pouze na dvou gólech a osmi asistencích. Souvisí to s tím, že se zmenšila Pavlinova role v týmu, což je vidět například na podprůměrném ice timu (17:21 TOI/GP).

Loni zakončil základní část se 35 body, v tomto ročníku je na dvou gólech a osmi asistencích.

Pavlin je tak v paradoxní situaci: jede sice na olympiádu, zároveň ale bude bojovat o to, aby po příchodu Zdeňka Čápa jeho pozice v Motoru ještě neklesla. Zkušenosti z Jižní Koreje však mohou jeho formě pro závěr sezony hodně pomoct.

Foto: hcmotor.cz

Jurij Repe (O, Rytíři Kladno)

Když jeho jméno zaznělo v nominaci na hry, v sezoně ještě neměl ani gól. Teď už to neplatí a Repe má po 26 zápasech bilanci 1+7. Úvod sezony zmeškal kvůli zranění, nakonec ale i on pojede do Jižní Koreje. Na rozdíl od výše jmenovaných bude na olympiádě poprvé – zkušenosti už ale sbíral na loňském mistrovství světa.

Repe je až pátým nejvytěžovanějším obráncem Rytířů, na přesilovky totiž chodí sporadicky. Ani při pohledu do dalších statistik Repe ve srovnání se svými spoluhráči a ligovou konkurencí tolik nevyniká. Za zmínku však stojí jeho čísla Corsi v rovnovážném stavu: Repe byl totiž u 356 střeleckých pokusů Kladna a jen u 255 soupeřových. Tento podíl – stejně tak i poměr šancí – má z kladenských beků nejlepší.

Repe je až pátým nejvytěžovanějším obráncem Rytířů.

Mimochodem: Repe je ve 23 letech nejmladším hráčem na slovinské soupisce.

Nominace Slovinska na olympijské hry

Brankáři:
Luka Gračnar (Salcburk, EBEL), Matija Pintarič (Rouen, Francie), Gašper Krošelj (Rödövre Kodaň, Dánsko).

Obránci:
Blaž Gregorc (Mountfield HK, Česko), Sabahudin Kovačevič, Matic Podlipnik (oba Karlovy Vary, Česko), Jurij Repe (Kladno, Česko), Žiga Pavlin (Č. Budějovice, Česko), Aleš Kranjc (Crimmitschau, Německo), Mitja Robar (Klagenfurt, EBEL), Luka Vidmar (Féhervár, EBEL).

Útočníci:
Jan Muršak (Frölunda, Švédsko), Robert Sabolič (N. Novgorod, KHL), Rok Tičar (Novosibirsk, KHL), Žiga Jeglič (Nižněkamsk, KHL), Žiga Pance (Dornbirn, EBEL), Ken Ograjenšek (Graz, EBEL), Miha Verlič (Villach, EBEL), Jan Urbas (Fischtown, DEL), Aleš Mušič (Féhervár, EBEL), Anže Kuralt (Amiens, Francie), Boštjan Goličič, David Rodman (oba Grenoble, Francie), Marcel Rodman (Bad Tölz, Německo), Andrej Hebar (Lublaň).

Náhradníci:
Robert Kristan (Lublaň) – Miha Štebih (Villach), Andrej Tavželj (Jesenice) – Rok Pajič (Č. Budějovice, Česko), Anže Ropret (Ujpesti TE, Maďarsko), Jan Drozg (Shawinnigan, QMJHL).

Trenér: Kari Savolainen.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz