Hokej v číslech: Využilo Brno potenciál Luboše Horkého?

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Před necelým rokem jsme si v článku seriálu Hokej v číslech položili otázku, zda se Luboš Horký stane tahounem Komety. I když si na definitivní odpověď budeme muset ještě počkat, pojďme se k ní vrátit.

partneři českého hokeje

Pokud jsme v něčem rodáka ze Znojma před rokem v srpnu chválili, byly to solidní střelecké statistiky, které zaznamenával při svém působení v Pardubicích. Trenéři ho přitom nasazovali do defenzivnějších situací.

„Lze si totiž jen představit, co může Horký dokázat, když bude více nasazován v útočném pásmu, co může dokázat s lepšími spoluhráči a co může dokázat s větším časem na ledě,” končil zmiňovaný článek.

První, téměř kompletní sezonu v Kometě, má dvaadvacetiletý útočník za sebou. Pojďme se na ni podívat.

Defenzivní, ale pravidelná role

Na začátek poznamenejme, že se budeme zabývat Horkého hrou při hře 5 na 5, která tvořila naprostou většinu jeho stráveného času na ledě. V přesilovkách odehrál v průměru za zápas jen dvacet sekund, v oslabení pouhých pět.

Trenéři ho příliš nevyužívali ani při rovnovážném stavu hráčů na ledě. Za utkání zapsal průměrný ice-time 11 minut, 8 sekund, který by mezi pravidelně hrajícími třinácti brněnskými útočníky druhý nejnižší.

Přestože nehrál tolik, kolik by asi chtěl, nastupoval pravidelně. Pouze Martin Zaťovič (51) a Tomáš Plekanec (50) zapsali více startů než Luboš Horký, jenž se na zápasové soupisce objevil ve 47 případech.

A jak si vedl ve statistikách?

Ve 47 utkáních v dresu Brna dal osm branek a na šest nahrál, ve dvou duelech za Třebíč vsítil jeden gól.

Zatímco ve statistikách přihrávek na střely spoluhráčům zaostával, ve střelbě patřil, stejně jako loni, k premiantům. S 8,4 střeleckými pokusy z nejnebezpečnějšího prostoru slotu (sCF/60 minut) byl nejlepším hráčem Komety a dokonce 13. nejlepším v celé extralize. Vynikající umístění!

To, že se střelecké statistiky nepromítly do gólových, není způsobeno úspěšnosti střelby (tu měl i díky střelbě z předbrankového prostoru vyšší), nýbrž hlavně tím, že měl v týmu na starost černou práci a spíše defenzivní povinnosti.

To je zřejmé z druhé grafiky. Horký v minulé sezoně začal 46,1 % vhazování v obranné třetině – jen tři z jedenácti pravidelně hrajících brněnských útočníků zaznamenali těžší starty.

Ještě důležitější jsou statistiky kvality protihráčů a spoluhráčů (útočníků). Ty ukazují, že Horký nenastupoval s největšími hvězdami Brna, spíše naopak (jen 37 %), a musel naopak čelit poměrně těžkým protihráčům (53 procent).

Závěr

Luboš Horký nedostal v uplynulé sezoně možnost projevit své ofenzivní schopnosti. Hrál na úrovni hráče čtvrté formace, nenastupoval vůbec v přesilovkách. I přesto ukázal, že potenciál směrem dopředu má.

Využije Brno kvalit nejrychlejšího útočníka minulého ročníku v tom příštím?

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz