Hokej v číslech: Ve čtyřech, ve čtyřech. Které týmy vynikají v oslabení?

Foto: Milan Podpera, hcskoda.cz

Minulý týden jsme se podrobně podívali na přesilové hry všech týmů, dnes jsou na řadě oslabení. Hra ve čtyřech (či ve třech) je klíčovou součástí defenzivní taktiky všech mužstvech a bez dobrého oslabení je téměř nemožné pomýšlet v dlouhodobém měřítku na úspěch. Jak si v této důležité obranářské disciplíně vedou extraligové týmy a kde u nich hledat příčiny (ne)úspěchu?

Nový fanshop

Když jsme na konci prosince rozebírali přesilové hry extraligových týmů, zaměřili jsme se především na útočné formace jednotlivých týmů. V oslabení však zvolíme postup jiný – tedy ne že by nebyl personál, který na ně chodí, důležitý, mužstva však většinou mají jednotnou bránící strategii, na jejíž úspěšnost se podíváme.

Nejprve si tedy na grafu ukážeme úspěšnosti všech 14 týmů, poté si srovnáme průměrný počet inkasovaných branek za 60 minut, inkasovaných střeleckých pokusů za 60 minut a inkasovaných střel na branku za 60 minut. I tentokrát se v každé statistice podrobněji zaměříme na první tři a poslední tři týmy. Pojďme na to!

Úspěšnost v oslabení

Většina týmů – konkrétně 10 – se pohybuje v rozmezí od 80 do 90 %. Další tři jsou pod dolní hranicí – Karlovy Vary, Mladá Boleslav a Chomutov –, Plzeň je pak jednoznačně na první pozici s pětiprocentním náskokem na druhé Vítkovice. Ještě dodáme celkový průměr 82,92 %.

GA/60 minut – oslabení

U první statistiky se podíváme na průměrný počet inkasovaných branek v oslabení, tedy ve všech jeho formách – hře 4 na 5, 3 na 5 a 3 na 4. Protože odehraný čas jednotlivých týmů v početních nevýhodách se liší, jsou čísla přepočítané na 60 minut hry. Průměr činí 6,29 inkasovaných gólů.

Pamatujte, čím menší číslo, tím lepší výsledek. Není tak překvapivé, že na prvních dvou místech jsou podobně jako v úspěšnosti hokejisté Plzně (2,91) a Vítkovic (4,06). Jak se přesvědčíme níže, zatímco Škodovka sice spoléhá na úspěšnost zákroků (první místo, 93,25 %), vede si výborně i v dalších statistikách – to se dá do jisté míry říci i o Hradci Králové (4,86), nikoli ovšem o Vítkovicích, jejichž brankáři mají 93,03% úspěšnost zákroků (druhá nejlepší). O tom ale až později.

Na druhém konci tabulky se nacházejí hráči Chomutova (8,46), Karlových Varů (8,38) a Mladé Boleslavi (8,24). Jejich umístění není nijak překvapivé, všechny tři týmy jsou na posledních třech příčkách i v úspěšnosti. Ani umístění dalších mužstev nijak nepřekvapí.

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Corsi Against za 60 minut – oslabení

V další statistice se zaměříme na tzv. Corsi Against. Nebojte se, pokud jste o tom nikdy neslyšeli, není to složité. Corsi zahrnuje všechny střelecké pokusy, totiž kromě klasických střel na branku i ty pokusy, které bránu minou, a ty pokusy, které jsou zblokovány. Zkrátka cokoliv, co se dá charakterizovat jako střelecký pokus. Opět uvádíme čísla přepočítána na 60 minut hry v oslabení. Průměr je 90,73.

A právě zde vidíme velice zajímavý paradox. Opět nezapomeňte – čím nižší hodnota, tím lépe. Při srovnání s předchozími tabulkami vidíme, že v prvním Zlíně (79,99) i třetích Karlových Varech (82,07) mají očividně problémy spíše v brankovišti – a 11. a 14. místo obou týmů (85,82 % a 83,78 %) to jednoznačně dokazuje. To Plzeň (81,17) zkrátka dobře brání.

Naopak Vítkovice (106,39) naprosto zřejmě spoléhají na brankáře (vysoká 93,03% úspěšnost zákroků), v počtu inkasovaných střeleckých pokusů jsou totiž zdaleka nejhorší. Dobré výkony nepodávají ani hráči Sparty (100,34) a Chomutova (99,05). Jediný rozdíl mezi nimi je ten, že Piráti mají o více než pět procentních bodů horší úspěšnost zákroků než Pražané (84,09 % oproti 89,52 %).

U dalších klubů je vidět poměrně dobré umístění Mladé Boleslavi (86,65), jež má ale třetí nejhorší úspěšnost zákroků (84,57 %).

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Střely na branku Against za 60 minut – oslabení

Klasické střely na branku nepotřebují příliš vysvětlování, opět jde o hodnoty přepočítané na 60 minut hry v oslabení. Průměr činí 51,18.

Přítomnost Plzně (43,1) a Zlína (45,61) už nijak nepřekvapí, u druhého Hradce Králové (43,72) je ovšem vidět, že spoléhá na blokování střel, případně nepřesnost střelby soupeřů – v předchozí statistice se totiž nachází na sedmém místě.

Sparta (59,63) má s inkasovanými střelami na branku očividné problémy – v umístění oproti Corsi si totiž ještě pohoršil –, ještě více se to týká Mladé Boleslavi (53,39), která si z pátého místa z předchozí statistiky pohoršila na 12. místo. Vítkovice (58,27) zůstávají v trojici nejhorších.

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz


Sázej na zápasy MS s bonusem 500 Kč od Sazkabetu!

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz