Hokej v číslech: Třinec přivedl elitního defenzivního beka

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

V minulé sezoně nebyl tolik na očích jako jiní špičkoví obránci ve větších klubech, ve skutečnosti však patřil k nejlepším defenzivním bekům celé Tipsport extraligy! Teď už se Jan Jaroměřský nemusí bát, že nebude vidět. V Třinci, kde podepsal novou smlouvu, na něj bude upřena pozornost mnohem častěji.

Jednatřicetiletý obránce se v roce 2014 podílel na návratu Olomouce do extraligy, od sezony 2015/16 pak na Hané působil jako hráč základní sestavy. Postupně se v týmu vypracoval a začali si ho všímat i ve zbytku extraligy.

Uplynulý ročník byl zřejmě jeho nejpovedenější, v mnoha ohledech, jak si brzy ukážeme, totiž patřil k absolutní špičce. Po předčasném konci ročníku se o něj strhla mela, jak Jaroměřský přiznal v rozhovoru pro klubový web Třince.

„Samotného mě zaskočilo, kolik bylo zájemců. Ale když se ozval Třinec, neváhal jsem moc dlouho. Myslím si, že je Třinec nejlepším týmem v ČR, taková nabídka se neodmítá. Navíc jsem tu na popud hlavního trenéra. Důvěra kouče je pro mě vždy hodně důležitá věc,” vysvětloval.

Jaroměřského chválil nejen kouč Václav Varaďa, velkou důvěru si získal i u sportovního ředitele Ocelářů Jana Peterka. „Je to špičkový defenzivní bek, navíc poctivý kluk, který se umí kousnout. Jeho čísla hovoří jasně. Loni byl během 49 odehraných zápasů na ledě jen u 22 inkasovaných branek Olomouce při rovnovážném stavu na ledě, to je naprosto fantastický výsledek,“ rozplýval se.

Také sám rodák z Turnova přiznává, že jeho devízou je hlavně hra dozadu. „Jasně, chci být platný i v útoku a kombinační hra mě baví, ale prioritně si hlídám zadní vrátka. Nesnáším, když jsem na ledě u inkasované branky,” řekl pro klubový web Ocelářů.

Pojďme se na Jaroměřského výkony v uplynulém ročníku podívat podrobněji.

Výborná defenzivní čísla

Jaroměřský zažíval v posledních letech zajímavý sešup v odehraném čase na ledě. Zatímco v sezonach 2016/17 a 2017/18 strávil na ledě za utkání téměř 20 a půl minuty, v ročníku 2018/19 už to bylo jen 19 minut a 18 sekund. V uplynulém roce skončil na téměř totožné hodnotě – jeho průměrný ice-time činil 19 minut a 16 sekund.

Na rozdíl od uplynulého ročníku však dostal těžší roli při hře 5 na 5. Zatímco loni začal v útočném pásmu celých 57,2 % všech vhazování a čelil pouze 17% kvalitě protihráčových útočníků, letos nastoupil k buly v útočném pásmu v 52,5 procentech případů a bránil útočníky soupeře s 43% kvalitou.

V tomto kontextu je také potřeba vnímat jeho statistiky. Zatímco v těch ofenzivních (góly, asistence, body, střely i přihrávky na střely) ho najdete nejvýše v lehkém nadprůměru, v defenzivních zcela vyniká.

Patrné je to především na statistice sCA/60, která vypovídá o počtu inkasovaných střeleckých pokusů Olomouce s Jaroměřským na ledě (mluvíme samozřejmě o hře 5 na 5). Jaroměřský ji v Tipsport extralize ovládl!

Zde přichází na scénu statistika, kterou již zmínil sportovní ředitel Třince Jan Peterek. Hanáci obdrželi s Jaroměřským na ledě 22 branek při rovnovážném stavu, 21 z nich pak bylo při hře 5 na 5. Přepočteme-li tato absolutní čísla na relativní hodnoty, abychom odstranili časové zkreslení, vychází nám, že s 1,8 obdrženými góly za 60 minut byl jednatřicetiletý obránce osmým nejlepším.

Vliv spoluhráčů

Na statistiky je však vždy potřeba pohlížet kriticky a vypořádat se s možnými otázkami. Tak například, neměl na Jaroměřského vliv tým a jeho spoluhráči?

Porovnáme-li jeho statistiky s dvěma nejčastějšími spoluhráči Jiřím Ondruškem a Martinem Vyrůbalíkem, spatřujeme, že to byl převážně Jaroměřský, jenž měl na své spoluhráče pozitivní vliv.

Heatmapa inkasovaných střel na branku Olomouci při hře 5 na 5 s Janem Jaroměřským na ledě. Červená barva značí ty prostory, v nichž Olomouc zaznamenávala s Jaroměřským oproti extraligovému průměru více střeleckých pokusů, modrá ty, kde jich zaznamenávala méně.

Heatmapa inkasovaných střel na branku Olomouci při hře 5 na 5 s Janem Jaroměřským na ledě. Červená barva značí ty prostory, v nichž Olomouc zaznamenávala s Jaroměřským oproti extraligovému průměru více střeleckých pokusů, modrá ty, kde jich zaznamenávala méně.

Tatáž situace nastává u srovnání se zbytkem týmu – Olomouc inkasovala při hře 5 na 5 s Jaroměřským na ledě o 5,1 střeleckých pokusů ze slotu méně než bez něj. Tato hodnota je mezi všemi extraligovými beky jednoznačně nejlepší!

Kdo by snad ještě pochyboval, nechť se podívá na výše přiloženou střeleckou mapu. Převažující modrá barva, vyskytující se v nejdůležitějším prostoru u branky, ukazuje, že Moravané inkasovali s Jaroměřským na ledě a ve srovnání s průměrem extraligy mnohem méně střel na branku.

Závěr

Na závěr však zmiňme ještě jednu otázku, na kterou dostaneme odpověď až v nadcházející sezoně. Jak se Jaroměřský vypořádá s těžšími protihráči?

V uplynulé sezoně totiž, jak je vidět na prvním obrázku, čelil jen 43% kvalitě protihráčových útočníků. Mezi 94 pravidelně nastupujícími beky to byla až 65. hodnota. Dostane-li tak u Ocelářů na starost výrazně náročnější protihráče, není vyloučeno, že se to na jeho výkonech může projevit. 

Na druhou stranu, už uplynulý ročník znamenal pro Jaroměřského v tomto ohledu skok směrem k těžší práci a on si s ní nejen poradil, ale navíc se zařadil mezi nejlepší extraligové obránce. Pokud bude v této trajektorii pokračovat i nadále, zůstane mezi nimi i v dresu Třince.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz