Hokej v číslech: TOP 5 věcí, které může Brnu přinést Jakub Lev

Foto: Jiří Grulich, hc-kometa.cz

15. května 2019, 21:04

Šimon Rogner

V dresu Vítkovic nevynechal útočník Jakub Lev za dvě sezóny ani zápas, po konci sezóny však změnil působiště – upsal se Kometě. Co může robustní forvard Brnu přinést?

Týden hokeje 2022

Pojďme se nejdříve podívat na základní statistiky Jakuba Lva v poslední sezóně. Osmadvacetiletý útočník nastoupil v dresu Ridery do všech 52 zápasů základní části – připsal si v nich 33 bodů za 14 branek a 19 asistencí. V play off si zahrál v dalších osmi duelech, dal jedinou branku (ve čtvrtém utkání předkola proti Spartě).

28 ze 33 bodů, které zaznamenal, bylo primárních – tzn. že se jednalo buď o góly nebo o první asistence. V počtu všech bodů skončil Lev na 22. místě, v počtu primárních bodů už si něco polepšil na 16. pozici.

„Jsem přesvědčen, že u nás bude patřit ke klíčovým útočníkům. A to zejména v ofenzivní činnosti a v přesilovkách,“ prohlásil po zisku nové akvizice majitel Komety Libor Zábranský.

A ano, právě ofenziva bude hlavní devízou Jakuba Lva. Co všechno ale od něj můžou brněnští fanoušci očekávat?

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Spolehlivost

Pouze do Chabarovsku odejivší Marek Hrbas (21 minut a 11 sekund) byl ve svých 22 odehraných zápasech na začátku sezóny častěji nastupujícím hráčem Vítkovic než Lev. Ten v průměru odehrál za zápas 19 minut a 31 sekund a mezi hráči s dvěma a více utkáními tak byl v extralize 47. nejvytěžovanějším hokejistou a osmým nejvytěžovanějším útočníkem.

Všestrannost

Lev pravidelně nastupoval v přesilovkách i na oslabení – v první činnosti v průměru odehrál 3 minuty a 52 sekund (13. nejvytěžovanější hráč), v početních nevýhodách zapsal něco málo přes 2 minuty.

Kromě ofenzivní činnosti se nebál ani rozdávat tvrdé direkty – v počtu střetů byl s 48 zápisy devátým nejčastějším hitérem mezi útočníky, mezi všemi hráči mu patřila 18. příčka.

Dobré vhazování

„Navíc je u něj výhoda, že může hrát křídlo i centra,“ dodal Zábranský ke slovům z úvodu článku. Ať už se nový trenér Petr Fiala rozhodne jakkoli, umístěním Lva na pozici středního útočníka určitě neprohloupí.

V minulém ročníku totiž odchovanec Plzně vyhrál šestý nejvyšší počet vhazování (527), což nám ve srovnání s celkovým počtem 981 absolvovaných buly dává 53,72% úspěšnost. Ta ho mezi hráči s 200 a více soubojů řadí na solidní 18. místo.

Hráče na přesilovky

Vítkovice měly ve Lvovi hlavní ofenzivní zbraň v přesilovkách. 6 ze svých 14 gólů vstřelil Lev právě v této herní činnosti (osmý nejlepší), se 13 body byl pak dvacátým nejproduktivnějším hokejistou početních výhod v celé Tipsport extralize.

Góly a body v přesilovkách ale rozhodně nezaznamenával jen tak z ničeho nic, Lev si za svými šancemi aktivně šel. S 50 střelami byl čtvrtým nejčastějším střelcem, podobná umístění zaznamenal i v počtu střeleckých pokusů (99, 5.), střel mimo branku (23, 4.) a střel zblokovanými soupeři (26, 7.)

O trochu hůře na tom byl ve střelách a střeleckých pokusech ze slotu. Z nejnebezpečnějšího prostoru pro brankáře vyslal 25 střeleckých pokusů (21. místo) a 16 střel na branku (22.)

Častého střelce

Lev je však agilním zdrojem střel, i když se zaměříme na všechny herní situace. Celkově má na kontě 132 střel na branku (4.), s 12,24 střelami za 60 minut je tak 23. nejlepším hokejistou.

264 všech střeleckých pokusů (i těch mimo a zblokovaných) ho řadí na čtvrtou příčku – z nich pak můžeme ještě vyfiltrovat střely mimo (83, 2.) a zblokované střely (55, 13.).

Na čem však bude muset ještě zapracovat – a to je trend, který vidíme napříč jeho hrou –, jsou střely a střelecké pokusy z blízkosti, totiž ze slotu. S 49 střeleckými pokusy ze slotu je až 60., v přepočtu na 60 minut (2,9) dokonce 161.

Pokud se navíc zaměříme jen na střelecké pokusy ze slotu při rovnovážném stavu hráčů na ledě, klesá Lev na 72. a 162. místo (2,78 při přepočtu na 60 minut).

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz