Hokej v číslech: TOP 5 nejlepších defenzivních obránců

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

V jednom z předchozích článků, který se týkal podrobných statistik, jsme se zaměřili na defenzivně laděné útočníky. Nyní pozornost věnujeme zadním řadám, protože i zde lze nalézt dost zajímavá jména, která na první pohled nemusí zaujmout.

O Kapku lepší hokej

Zprvu by bylo dobré objasnit pár věcí. Především to, že hlavní atributy pro defenzivně laděné obránce se za poslední léta změnily.

Dřive se vyzdvihovaly především hity a bloky. Kdo tohle uměl, a to ve velkém množství, byl v očích veřejnosti považován za kvalitního zadáka, který umí výborně bránit svoji bránu.

Dnes to ale už neplatí...

Nejlepší týmy vyžadují mít ve své defenzívě tzv. mobilní beky. Co umí efektivně zabránit už samotnému vstupu soupeře do defenzivní zóny, případně zamezit střelbám z nebezpečného prostoru, získat puk a umět ho také z obranné třetiny kluziště úspěšně odehrát a založit útok svého celku. Nikoliv jen vyhazovat podél mantinelu či na zakázané uvolnění.

Hlavní atributy pro defenzivně laděné obránce se za poslední léta změnily.

Dále je třeba připomenout, že následující výběr hráčů není seřazen podle určitého pořadí. Vybrali jsme pět nejlepších obránců extraligy v tomto směru, kteří odehráli již alespoň 100 minut při hře pět proti pěti.

David Bernad (BK Mladá Boleslav)

Cesta Davida Bernada do hlavního týmu Mladé Boleslavi byla trnitá. 25 letý obránce dlouho bojoval o své místo na soupisce, které si nakonec zaslouženě získal.

Letos zatím trenérům jejich důvěru splácí velmi dobře. Pokud vezmeme totiž v potaz hned několik dalších faktorů, které nejsou zobrazeny na níže uvedeném obrázku, možná by nebylo od věci tvrdit, že Bernad je letos zatím překvapivě nejlepším obráncem celé extraligy směrem dozadu, neboť nijak nezaostává v žádné věci, kterou od takového zadáka vyžadujete.

Za zmínku především stojí jeho výstupy z pásma. 15,74 úspěšně kontrolovaných výstupů za 60 minut hry je druhé nejlepší číslo v celé extralize. Pokud bychom to porovnali se všemi jeho pokusy, jak dostat puk z obranné třetiny kluziště, jeho úspěšnost je 94,12%. Vynikající výsledek.

Guntis Galvinš (HC Oceláři Třinec)

Lotyšský hokejista je v této sezoně nejvytěžovanějším obráncem Třince. Není divu. Zkušený bek totiž odvádí velmi spolehlivé výkony, když právě s ním na ledě inkasují brankáři Ocelářů nejméně střel z nebezpečného prostoru.

13,62 pokusů soupeře ze slotu v přepočtu na 60 minut je hned třetím nejlepším výsledkem napříč ligou.

Velmi dobře si Guntis Galvinš vede i při bránění své modré čáry, tedy v zastavení útoku soupeře do vlastní zóny. Číslo 1,63 (taktéž za šedesát minut hry) nalezneme na úspěšné 14. příčce.

Petr Kalina (HC Sparta Praha)

Ani bychom se nedivili, pokud byste tohle jméno v tomto výběru netipovali. Pravdou však je, že Petr Kalina si za výkony v dosavadní sezóně své místo zde zaslouží.

Stále teprve 22letý obránce nemá úplně nejlehčí roli ve svém týmu, avšak plní si ji velmi dobře. 13,81 pokusů soupeře ze slotu za 60 minut je hned pátý nejlepší výsledek napříč celou ligou. A pochopitelně nejlepší v kádru.

Menším mínusem může být Kalinova statistika v zamezení soupeře do svého pásma, což se ovšem pojí i s tím, že většinu startů začíná v obranné třetině kluziště, tudíž nemá tolik příležitostí bránit modrou čáru.

Jan Košťálek (HC Sparta Praha)

Pražskému celku momentálně patří třetí místo v tabulce a velkou zásluhu na tom mají právě její obránci. Do našeho výběru nejlepších defenzivních obránců se totiž nevešel jen Kalina, ale také i Jan Košťálek.

Hokejista se zkušenostmi ze zámoří má hned 6. nejtěžší starty mezi všemi beky v extralize, ovšem vykazuje výborná čísla. Pro jeho smůlu však brankáři Sparty při jeho účasti na ledě mají pouhou 86,9% úspěšnost zákroků, což se projevuje v kolonce inkasovaných gólů.

Velkou předností Košťálka jsou především výstupy z obranné zóny.

Jiří Ondrušek (HC Olomouc)

Olomoucká legenda, která má odehráno už přes 700 zápasů v českém profesionálním hokeji, ve svých 33 letech dokazuje, že stále nepatří do starého železa.

Při svém pobytu na ledě dovolí se svými spoluhráči pouhých 15,18 střeleckých pokusů z nebezpečného prostoru na svoji kasu, což je devátý nejlepší výsledek v extralize.

Velmi dobře si vede Jiří Ondrušek také ve výstupech ze svého pásma. V zastavování útoků soupeřů se nachází v krásném průměru napříč ligou.

Další adepti:
T. Bartejs (Brno), O. Cibulskis (Hradec Králové), L. Derner (Liberec), M. Moravčík (Plzeň), D. Musil (Třinec), J. Ouellet-Blain (Sparta), M. Pláněk (Mladá Boleslav), J. Zdráhal (Pardubice)

Podotýkáme, že při výběru výše uvedených hráčů jsme nepřihlíželi pouze na uváděných pět statistik v grafikách, ovšem posuzovali jsme hned několik dalších faktorů, včetně síly týmu, kvalitě obranných partnerů, s nimiž nastupují, respektive jak dobré útočníky soupeře brání a další...

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz