Hokej v číslech: TOP 10 příčin, proč se Pardubicím znovu nedaří

Foto: Jan Jedlička, hcdynamo.cz

Pardubice v loňské sezoně prožívaly mizérii. Nakonec se ale v extralize udržely a přes léto přivedly řadu zajímavých posil. Po osmi zápasech ale Východočeši vyhráli pouze dvakrát, odvolali trenéra a krčí se na dně tabulky. Kde hledat příčiny?

HokejkaTV

Když Pardubice minulý pátek prohrály se Zlínem, ukončily spolupráci s Ladislavem Lubinou. Nástupce zatím nebyl jmenován, a tým tak převzal asistent Radek Bělohlav, pod jehož vedením Dynamo nastoupilo do nedělního duelu proti Kladnu.

Ten východočeský klub zvládl a zapsal si svoji druhou výhru v sezoně, mimochodem první domácí. I tak ale zůstává přes léto posílené mužstvo na poslední příčce – v osmi duelech nasbíralo jen šest bodů.

Jakých deset příčin můžeme za tímto prozatímním výsledkem hledat?

Foto: Facebook HC Dynamo Pardubice

ACH, TY GÓLY... Bez gólů se zkrátka vyhrávat nedá a Pardubice jsou toho jasným důkazem. S 15 góly jsou na posledním místě, s průměrem 1,88 branky za zápas mají na dně tabulky ještě větší odstup.

POČETNÍ NEVÝHODY... Ani bez dobré defenzivy to ovšem nejde. Problémem je tu konkrétně oslabení – 77,78% úspěšnost, jinými slovy 21 ubráněných oslabení z 27 příležitostí, je v extralize čtvrtá nejhorší.

BEZ PUKU V ÚTOČNÉM PÁSMU... Její přesný podíl na trápícím se útoku se sice změřit nedá, ovšem Dynamo má při hře 5 na 5 pouhou 45,45% úspěšnost na vhazování v ofenzivní třetině, ze všech 14 týmů nejhorší.

Foto: Facebook HC Dynamo Pardubice

PŘESILOVKY... Zmínili jsme oslabení a dojít musí i na přesilové hry. Ani v těch se totiž Pardubičtí nemohou pyšnit bůhvíjakou úspěšností. Ze 30 příležitostí využili pouze 3 a s 10 procenty se nacházejí na 10. pozici.

PŘED BRANKU, HOŠI... Ano, přesně tam, totiž před branku a do prostoru mezikruží, by měly nahrávky Východočechů směřovat častěji. Do prostoru slotu totiž hokejisté Pardubic nasměrovali při hře 5 na 5 jen 44 přihrávek (třetí nejhroší hodnota), ze které se při přepočtu na 60 minut stává hodnota 7,16 a poslední příčka.

EFEKTIVITA... Efektivita, nebo jenom smůla? To nelze na základě statistik říci, je však jasné, že 6,5% úspěšnost střelby (nejnižší), respektive 7,27% úspěšnost střelby při hře 5 na 5 (třetí nejnižší), má na pardubických výsledcích klíčový podíl. Kdyby se borci v červenobílém prosazovali častěji, mohly některé zápasy třeba dopadnout lépe.

BRANKOVIŠTĚ... Jak Ondřej Kacetl (90,97 %), tak Jakub Štěpánek (87,3 %) už v kariéře prokázali, že chytat umí, jejich čísla ovšem zatím ideálně nevypadají. Týmová 88,6% úspěšnost zákroků je sice „až” čtvrtá nejhorší, výsledkům ale nijak nepomáhá.

NA BRANKOVIŠTI... Zatímco dvojice pardubických brankářů zatím nepodává takové výkony, jaké by si přála, gólmani soupeřů mají před svojí brankou docela čisto. Jak to můžeme vědět? Podle počtu 1,63 dorážek za 60 minut, které hráči Dynama při hře 5 na 5 vyprodukují. Opět jde o nejhorší extraligovou hodnotu.

NEPRODUKTIVITA... Nejproduktivnějšími hráči Pardubic jsou čtyřbodoví Radoslav Tybor, Johan Harju a Jan Mandát. Pokud se ale jimi vedený tým má zvednout, potřebují i příspěvek svých dalších spoluhráčů. Kdy se ukážou Robert Kousal, Denis Kindl, Martin Látal či obránce Jan Kolář?

POKROČILÉ STATISTIKY... Náš přehled TOP příčin pardubického neúspěchu končíme tradičními pokročilými statistikami při hře 5 na 5. Ty Dynamo nemá pozitivní – 47,51% Corsi, 49,55% poměr střel na branku, 48,51% poměr střeleckých pokusů ze slotu a 48,39% podíl střel na branku ze slotu –, leč na úplné dno taky nepatří. Že by tu byl tak prostor pro zlepšení? Určitě, vždyť například držení puku je s 50,46 % páté nejlepší!

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz