Hokej v číslech: TOP 10 nejlepších hráčů na přesilovku

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

15. prosince 2018, 14:26

David Sokol

Správně nakombinovat tým pro přesilovku je skutečná alchymie, jelikož napříč extraligou je využito jen lehce přes 17 % početních výhod. Koho poslat na led, když dostanete skvělou možnost pozitivně zahýbat se skórem utkání? To nám už prozradí čísla.

Jágr Chance liga

Koho posílá trenér na přesilovku nejčastěji? Tento primát patří Martinu Ševcovi, jemuž jeho trenér Filip Pešán dopřál už 125:24 minut hry s trochu prořídlejšími řadami soupeře, v přepočtu to pak vychází na 4:49 minut na utkání, nejvíce mezi ligovými obránci. I díky tomu je spolu s Lukášem Krajíčkem nejproduktivnějším zadákem, když přijde na výhodný početní nepoměr, oba nasbírali již devět bodů. 

Vůbec nejúspěšnějším hokejistou v přesilových hrách není nikdo jiný, nežli současný král extraligového bodování Marek Kvapil, který v početní výhodě nasbíral již 16 bodů (4+12). Ovšem to ani není nijak velké překvapení, Bílý Tygr totiž za příznivého poměru bruslařů celkově odehrál již takřka 120 minut, přesně 5 minut na utkání, nejvíce mezi forvardy soutěže.

Nejúspěšnějším hokejistou v přesilových hrách je současný král extraligového bodování Marek Kvapil, který v nich nasbíral již 16 bodů (4+12).

A že přesilovky jsou v Liberci oblíbenou disciplínou, to je patrné na 25,83% úspěšnosti jejich využívání, díky čemuž sedí Severočeši na trůně nejvyšší české hokejové ligy.

Když však budeme hledět na efektivitu místo kvantity, na špici žebříčku pravidelně nastupujících hráčů na početní výhody se objeví Jiří Polanský. Třinecký veterán totiž odehrál v přesilovce jen o jednu sekundu více než 30 minut, ovšem během této krátké doby stihl nasázet dvě branky a další čtyři asistovat, což dá dohromady 11,99 bodu na hodinu strávenou při pozitivním nepoměru hráčů.

Pozoruhodné je, že si šestatřicetiletý Ocelář za této herní situace připsal 75 % svých celkových kanadských bodů, jindy totiž už jen dvakrát nahrával na gól.

Jiří Polanský si v početních výhodách připsal 75 % svých celkových kanadských bodů.

Co se gólů týče, v největším nebezpečí se nachází brankář, když je na ledě Michal Vondrka, ten stihl v přesilovce propálit vše před sebou už šestkrát a k tomu přidal ještě čtyři nahrávky. Při zohlednění času na ledě však jednoznačně vede pětigólový Ethan Werek s průměrem 5,50 přesných zásahů na 60 minut. 

Hokej nicméně není jen o individualitách, nýbrž jakožto týmová hra v prvé řadě o spolupráci. Dobrý pohled na celkový vliv hráče na výkony týmu nám nabízí statistika relativního poměru Corsi pro, Ta říká, o kolik procent je lepší poměr střeleckých pokusů pro a proti týmu, když se na ledě nachází daný hráč, oproti času, kdy odpočívá na střídačce.

Jeremie Blain zlepšuje ofenzivní produkci svého týmu v přesilovkách o 12,98 %.

A v tomto ohledu má extraliga jasného lídra: tím je Kanaďan ve službách pražské Sparty Jérémie Blain. Urostlý zadák totiž zlepšuje ofenzivní produkci svého týmu v přesilovkách o 12,98 %. Síla sparťanské hlavní přesilovkové formace pak potvrzuje Petr Vrána, kterému s 9,28% zlepšením poměru CF patří v žebříčku třetí pozice.

To se posléze ukazuje i na celkové úspěšnosti hnědočervené bandy v početních výhodách, za 19,80 % jim patří mezi týmy bronzová příčka.

TOP 10 nejlepších hráčů na přesilovku dle relativního poměru CF:

1. Jérémie Blain (HC Sparta Praha) - 12,98 %
2. Radek Duda (Piráti Chomutov) - 10,84 %
3. Petr Vrána (HC Sparta Praha) - 9,28 %
4. Antonín Honejsek (Aukro Berani Zlín) - 9,15 %
5. Dávid Skokan (HC Dynamo Pardubice) - 8,53 %
6. Jakub Herman (Aukro Berani Zlín) - 7,95 %
7. Martin Růžička (HC Oceláři Třinec) - 7,69 %
8. Vojtěch Němec (HC Škoda Plzeň) - 7,42 %
9. Juraj Valach (Piráti Chomutov) - 7,36 %
10. Ralfs Freibergs (Aukro Berani Zlín) - 7,26 %

Pozn.: min. 50 minut odehraných v přesilovce.

Radek Duda

Radek Duda | Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Lídři týmů na přesilovku dle relativního poměru CF:

Aukro Berani Zlín: Antonín Honejsek - 9,15 %
Bílí Tygři Liberec: Marek Kvapil - 6,68 %
BK Mladá Boleslav: David Bernad - 4,14 %
HC Dynamo Pardubice: Dávid Skokan - 8,53 %
HC Energie Karlovy Vary: Matic Podlipnik - 6,43 %
HC Kometa Brno: Petr Holík - 3,51 %
HC Oceláři Třinec: Martin Růžička - 7,69 %
HC Olomouc: Vilém Burian - 6,46 %
HC Sparta Praha: Jeremie Blain - 12,98 %
HC Škoda Plzeň: Vojtěch Němec - 7,42 %
HC VERVA Litvínov: Jakub Petružálek - 3,66 %
HC VÍTKOVICE RIDERA: Jakub Lev - 5,17 %
Mountfield HK: Daniel Rákos - 3,44 %
Piráti Chomutov: Radek Duda - 10,84 %

Pozn.: min. 50 minut odehraných v přesilovce.

Foto: Jan Pořízek, hokej.zlin.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz