Hokej v číslech: Tomáš Rachůnek v reprezentaci? Recept na efektivitu!

Foto: Kateřina Macečková, hokejkv.cz

Jedno z nejzajímavějších jmen v nominaci na Karjalu je to karlovarského forvarda Tomáše Rachůnka. Očima čísel se podíváme na to, proč mu dal Miloš Říha důvěru a povolal jej do reprezentace.

HokejkaTV

Letos prožívá Tomáš Rachůnek opravdu životní sezonu, aktuálně stihl nasbírat parádních 20 bodů (8+12) během pouhých šestnácti odehraných klání. S tím spojený průměr 1,25 bodu na utkání je vůbec nejvyšší v jeho dosavadní seniorské kariéře.

Zlínský rodák září zejména v početních výhodách, je totiž členem vysoce nebezpečné varské přesilové pětky, díky čemuž už za takové situace obohatil své konto o rovných deset bodů. V přepočtu na odehraný čas to znamená, že si drží neuvěřitelný průměr 11,76 bodu na 60 minut hry v přesilovce, což je vůbec nejvyšší číslo v celé soutěži (mezi hokejisty s alespoň 20 odehranými minutami v početní výhodě).

Výborných ofenzivních čísel však dosahuje, i když započítáme pouze hru v plných silách na obou stranách. Za šedesát minut takové hry si totiž přilepší hned o 3,04 bodu, nejvíce mezi všemi hráči Energie.

Ještě pozoruhodnější je však fakt, že za jeho přítomnosti na ledě za daných podmínek vstřelily Karlovy Vary deset branek a z každé jedné z nich si Rachůnek odnesl nějaký ten kanadský bodík! 

Proč se ovšem osmadvacetiletému křídelníkovi tak daří? Důvody jsou čtyři:

1. Výborná střelba. Ačkoliv pravoruký forvard nepatří mezi ty nejčastěji pálící hráče, když už se do toho opře a trefí se mezi tři tyče, propálí soupeřova gólmana v parádních 18,52 % případů.

2. Odhodlaná distribuce puku. Za šedesát minut hry vybídne Rachůnek své spoluhráče nahrávkou hned k 6,68 střele, častěji rozesílá pasy v Energii už jen Dávid Gríger. Navíc Karlovarští si za přítomnosti zlínského odchovance drží podprůměrnou 8,93% preciznost střel na branku, což zkušenému útočníkovi už pár bodů ubralo.

3. Individuální práce na modrých čarách. V celé lázeňské metropoli nenajdete nikoho jiného, kdo by častěji překonával s pukem obě modré čáry. Za daných časových a početních podmínek totiž útočník Západočechů vnikne v držení kotouče do útočného pásma hned v 15,49 případě, ovšem ještě lépe se mu vede při vycházení z defenzívy, vlastní modrou totiž úspěšně překoná každých 60 minut 19,75krát.

4. Výjimečná souhra s Dávidem Grígerem a Jakubem Flekem. Když je na ledě Rachůnek spolu s Grígerem, drží si energetici puk na hokejkách vůči soupeři rovných 55 % času, zatímco s Rachůnkem bez Grígera je toto číslo jen 42,09 %. Stejný trend se pak ukazuje při spolupráci Rachůnka s druhým křídlem, Jakubem Flekem, kdy jsou podíly držení kotouče 54,97 % dohromady, respektive pouze 45,98 % bez Fleka (všechny hodnoty opět pro stav 5 na 5).

Ještě markantněji je unikátnost této kombinace vidět na celkové ofenzivní kanonádě zelenobílých, kterou můžete vidět graficky zpracovanou na vizualizaci níže.

Vizualizace Corsi pro tým/60 za stavu 5 na 5. Střed modrého kolečka značí hodnotu Tomáše Rachůnka s daným spoluhráčem, střed červeného kolečka pak hodnotu Tomáše Rachůnka bez daného spoluhráče. Velikost kolečka určuje společný odehraný čas.

Vizualizace Corsi pro tým/60 za stavu 5 na 5. Střed modrého kolečka značí hodnotu Tomáše Rachůnka s daným spoluhráčem, střed červeného kolečka pak hodnotu Tomáše Rachůnka bez daného spoluhráče. Velikost kolečka určuje společný odehraný čas.

Při spojení Rachůnka a Grígera za plných sil dokážou Karlovarští vyslat směrem k soupeřově kleci každých 60 minut 54,04 střeleckého pokusu, za kombinace s Flekem pak obdobných 54,83 pokusu. Nicméně pokud je na ledě Rachůnek, ale ne však Gríger, toto číslo rapidně klesne na 25,40, bez Jakuba Fleka je pokles podobný, a to na 26,77 Corsi pro.

Sečteno podtrženo

Tomáš Rachůnek má letos parádní formu, patří mezi vůbec nejefektivnější zakončovatele v celé extralize a je nesmírně nebezpečný při přesilovkách, nominaci na Karjala Cup si tedy rozhodně zaslouží. Pokud si dobře sedne se svými spoluhráči v lajně, zejména té na početní výhody, může být výborným přínosem pro národní tým.

Pozn.: všechny údaje o umístění v rámci extraligy zahrnují pouze hráče s min. 100 odehranými minutami za stavu 5 na 5, není-li uvedeno jinak.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz