Hokej v číslech: Stane se z Hlinky hvězda Chance ligy?

Foto: hcdukla.cz

11:24. Takový byl průměrný ice time Michala Hlinka v uplynulé sezoně. Je to prostor, který dostávají vesměs hráči ze čtvrté řady. Hlinkovy statistiky přitom odpovídaly útočníkům z první či druhé formace.

HokejkaTV

Před nadcházejícím ročníkem se Hlinka přestěhoval z Jihlavy do Poruby. V Ostravě jistě dostane větší prostor – využije ho k tomu, aby se stal jednou z ligových hvězd?

V podstatě by stačilo, kdyby zopakoval výkony z Dukly.

Hlinka totiž patřil k nejužitečnějším útočníkům při hře pět na pět. Ovládl dokonce jednu důležitou statistiku: v rovnovážném stavu byl u 20 vstřelených a jen u šesti inkasovaných gólů. To dává 77% poměr, což byla nejlepší hodnota v Chance lize (mezi hráči, co odehráli při hře pět na pět alespoň 300 minut).

V podstatě jde o inovaci tradiční statistiky +/-, více se v ní ale zohledňuje hráčův ice time. 

Hlinka se tak zařadil k nejlepším defenzivním útočníkům soutěže. Svědčí o tom ještě jedna statistika, i v ní byl nejlepším v celé Chance lize. Za 60 minut, kdy byl na ledě a hrálo se v 5 proti 5, dostala Dukla jen 1,06 gólu. To je neuvěřitelné číslo. Pro srovnání: druhý nejlepší byl Milan Dančišin, a to s výrazným odstupem (1,23 GA/60).

Logicky – vzhledem k tomu, co je psáno výše – měl Hlinka parádní Corsi. Jedná se o poměr střeleckých pokusů (tj. střel na branku, střel mimo ní i zblokovaných střel) pro a proti, když byl daný hráč na ledě. Hlinka byl s 60,35% poměrem na 25. místě v Chance lize.

Občas mají hráči dobré Corsi díky tomu, že je trenéři nasazují hlavně do útočného pásma. U Hlinky to tak ale není: poměr startů v útočném a obranném pásmu měl vyrovnaný.

Na závěr zmiňme ještě dvě důležitá čísla: Hlinka měl nadstandardní úspěšnost vhazování (54,28 %) a nenechával se zbytečně vylučovat (v základní části jen 14 trestných minut).

Poruba se tak nemusí bát udělat z Hlinky centra číslo jedna. Až dostane vyšší porci minut, může se jeho um naplno rozvinout.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz