Hokej v číslech: Sen Zlína? Mít staršího Bukartse pořád na ledě

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Mistr „švec“ se do toho pořádně obul! Lotyšský útočník Roberts Bukarts je už třetí sezonu hlavním hnacím motorem zlínského týmu. A i když jeho start do nového ročníku Tipsport extraligy nebyl zrovna raketový, v posledních kolech se dostává do svého standardu. Exkluzivní rozšířené statistiky, které od nového ročníku na hokej.cz najdete, ukazují, že nikdo v soutěži nemá v porovnání se svými spoluhráči na hru a výsledek týmu takový vliv jako právě starší z bratří Bukartsových.

Plekanec Chance liga

Zlín na čtyři porážky v řadě odpověděl stejnou mincí – následující čtyři utkání vyhrál. A sedmadvacetiletý lotyšský reprezentant na tom má lví podíl. V duelech od šestého do devátého kola pokaždé skóroval, proti Olomouci v sedmém kole dokonce dvakrát. Díky osmi kanadským bodům (5+3) se tak dostal do čela kanadského bodování týmu Beranů.

V různých ohledech, ať už to jsou nasbírané body, počet střel na branku, či množství vytvořených šancí (tedy střel ze SEMTEX zóny, neboli předbrankového prostoru), se v extralize najdou hráči, kteří jsou na tom lépe než lotyšský reprezentant. V jednom ale nad všemi vyčnívá.

>> Bude to nejtěžší sezona v mém životě, říká Bukarts

Žádný jiný hráč neznamená pro svůj tým v porovnání s ostatními hráči mužstva tolik jako právě Roberts Bukarts. Vypovídají o tom statistické kategorie s relativními hodnotami vůči spoluhráčům. (Pozn.: Aby čísla byla vypovídající, počítali jsme s omezením minimálně 100 odehraných minut).

Vše si vysvětleme na „Podílu střel na branku pro tým, relativně vůči spoluhráčům“, což se ve statistickém centru na hokej.cz značí zkratkou SF% Rel. Tato statistika znamená následující: Udává rozdíl mezi procentuálním podílem střel na branku pro tým ze všech střel na branku (hráčova týmu i soupeře), které byly zaznamenány, když byl hráč na ledě, oproti podílu střel na branku pro tým ze všech střel na branku (hráčova týmu i soupeře), které byly zaznamenány, když hráč na ledě nebyl. Počítají se pouze střely na branku z těch utkání, do kterých hráč nastoupil.

Stejným způsobem se relativní hodnota vůči spoluhráčům počítá i v případě střel corsi, tedy všech střeleckých pokusů (na branku, mimo branku, střely zblokované – značí se CF% Rel) a šancí (viz vysvětlení výše – značí se SCF% Rel).

Roberts Bukarts nejenže ve všech zmíněných kategoriích vyčnívá ve svém klubu, ale nemá na něj nikdo ani v měřítku celé Tipsport extraligy. 

Podíl střel na branku pro tým, relativně vůči spoluhráčům (SF% Rel) 

V rámci týmu Aukro Berani Zlín

Kompletní statistika ZDE.

V rámci celé Tipsport extraligy

Kompletní statistika ZDE.

Podíl střeleckých pokusů pro tým, relativně vůči spoluhráčům (CF% Rel)

V rámci týmu Aukro Berani Zlín

Kompletní statistika ZDE.

V rámci celé Tipsport extraligy

Kompletní statistika ZDE.

Podíl šancí pro tým, relativně vůči spoluhráčům (SCF% Rel)

V rámci týmu Aukro Berani Zlín

Kompletní statistika ZDE.

V rámci celé Tipsport extraligy

Kompletní statistika ZDE.

Ze statistických ukazatelů tedy jasně vyplývá, že mít a nemít Robertse Bukartse na ledě je pro zlínský tým velký rozdíl. Realizační tým Beranů by si možná přál, aby měl jejich tahoun dvoje plíce, každopádně ho zřejmě v zápasech nechce vyždímat až na dno sil. Ze všech útočníků Zlína totiž na ledě průměrně NEtráví nejvíc času.

Roberts Bukarts odehraje za zápas průměrně (TOI/GP) 15 minut a 35 vteřin (viz ZDE). V porovnání s ostatními spoluhráči je tak desátým nejvíce využívaným hráčem. Mezi útočníky je třetí nejvytěžovanější po Davidu Šťastném (19 minut a 43 vteřin) a Zdeňku Okálovi (16 minut a 6 vteřin). 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz