Hokej v číslech: Roman Chlouba – nejužitečnější hráč Chance ligy?

Roman Chlouba odehrál za Kadaň 27 utkání se skvělou bilancí 13+17. | Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

Kadaň bez Romana Chlouby? Devět zápasů, nula výher a jediný získaný bod. Kadaň s Romanem Chloubou? Patnáct utkání, šest vítězství a celkově osmnáct bodů.

Nový fanshop

Vousatý útočník přišel k Trhačům na začátku října z Chomutova, respektive z Ústí nad Labem, kam měl střídavé starty. A výkony Kadaně se okamžitě zvedly: Severočeši už nejsou otloukánkem a stali se důstojným účastníkem soutěže.

Sám Chlouba získal během patnácti duelů hned dvacet kanadských bodů: osmkrát skóroval a k tomu přidal dvanáct asistencí. Bodem se tedy podílel na více než 50 % všech branek, které Kadaň od 11. kola vstřelila. 

Chlouba je skvělý především v přesilovkách, ve kterých získal devět ze svých dvaceti bodů. I díky jeho přehledu si Trhači drží úspěšnost nad 15 procenty, patří tak do ligového průměru. 

V přesilovce stráví skoro šest minut za zápas, trenéři ho ale využívají i v dalších herních situacích: například v oslabení pravidelně odbruslí kolem tří minut a už zblokoval 11 střel. 

Celkový ice time má 21:51. O tom, o jak vysoké číslo jde, svědčí, že z prvoligových útočníků si víc zahraje už jen Petr Vampola. Průměrná délka Chloubova střídání trvá i kvůli přesilovkám dlouhých 54 vteřin.

Chlouba dává góly v době, kdy jsou nejvíc potřeba.

Argument, že Chlouba je tolik produktivní hlavně kvůli vysokému času na ledě, však neobstojí. I v přepočtu produktivity na 60 minut hry je nejefektivnější v týmu (3,65 P/60). V ligovém měřítku je na úrovni Lukáše Endála, Jaroslava Roubíka, Lukáše Anděla nebo Víta Jonáka, tedy jedněch z hvězd soutěže.

Chloubovu důležitost pro Kadaň podtrhuje i další zajímavý fakt: šest z osmi jeho gólů padlo v době, kdy bylo skóre vyrovnané nebo byl mezi týmy rozdíl jediné branky. Nedává tedy branky v situacích, kdy už je o vítězi v podstatě rozhodnuto a soupeř v koncentraci polevil.

Dává je v době, kdy jsou nejvíc potřeba.

Roman Chlouba.

Roman Chlouba. | Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

Chlouba je silný na puku, rád si s ním hraje a díky technice hole skvěle zvládá souboje 1 na 1. V sezoně už dal několik luxusních gólů (třeba kladenští fanoušci je mají v živé paměti...). Výborně se doplňuje s všestranným centrem Martinem Šťovíčkem, který má na zlepšení Trhačů rovněž významný podíl. 

Chlouba nikdy nebyl vzorem defenzivního útočníka, jeho přednosti jsou jiné. Statistiky má nicméně dobré i v obranné činnosti. Nenechává se například zbytečně vylučovat: zatím si odseděl jen čtyři dvouminutové tresty.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Romana Chloubová pred utkáním s Havířovem!??? @chloubic_cv Startujeme v 18 hodin.? #trhacikadan

Příspěvek sdílený Trhači Kadaň (@trhacikadan),Lis 21, 2018 v 8:03 PST

Také Corsi má slušné. Když byl na ledě a hrálo se v pěti proti pěti, Kadaň vystřelila 147x a soupeř za stejnou dobu 190x. Tento poměr (43,62 CF%) má nejlepší z celého týmu. 

V rovnovážném stavu byl dohromady u 14 vstřelených a u 20 inkasovaných gólů. Jasně, je to negativní bilance, stejně je to ale u pravidelně hrajících Trhačů nejlepší podíl. Zajímavé přitom je, že Chlouba začíná v útočném pásmu pouze každé třetí střídání. V 66 procentech případů musí startovat v obranném nebo středním pásmu. 

Celkově (včetně oslabení a přesilovek) byl u 28 gólů Kadaně a 26 gólů soupeře. Na to, že hraje za druhý nejhorší tým v soutěži, je to parádní bilance.

Je tedy právě Chlouba nejužitečnějším hráčem Chance ligy?

Roman Chlouba.

Roman Chlouba. | Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz