Hokej v číslech: Raketa z Hané vládne několika statistikám

Foto: lhkjestrabi.cz

Vše nasvědčuje tomu, že se o korunu pro krále střelců poperou Luboš Rob s Lukášem Žálčíkem. Prostějovský křídelník má po 29 zápasech už 21 gólů.

Jágr Chance liga

Patnáct z těchto branek padlo v době, kdy bylo skóre zápasu nerozhodné nebo byl mezi týmy rozdíl jediného gólu. Žálčík se tedy trefuje ve chvílích, kdy to Prostějov potřebuje nejvíc. O jeho důležitosti svědčí i to, že hned pětkrát dal první gól svého týmu v zápase.

Žálčík je čtvrtým nejvytíženějším útočníkem Jestřábů – za zápas odbruslí 17 minut a 37 vteřin. I v přepočtu gólů na ice time patří k nejlepším v lize (2,47 G/60), efektivnější je jen výše zmíněný Rob.

Na oslabení v podstatě nechodí a v přesilovkách odehraje kolem tří a půl minut. Tady se ale dostáváme k takovému paradoxu...

Žálčík dal 17 ze svých 21 gólů při hře v pěti proti pěti. Žádný jiný prvoligový hokejista nemá v rovnovážném stavu víc branek.

Samozřejmě v tom je ale háček: v početní výhodě už se totiž trefil pouze čtyřikrát. 

V rovnovážném stavu dá Žálčík za 60 minut hry 2,58 gólu, v přesilovce jeho střelecká potence klesne na 2,32.

A ještě nečekanější údaje dostaneme, pokud zohledníme i čas na ledě. Zatímco v rovnovážném stavu dá Žálčík za 60 minut hry 2,58 gólu, v přesilovce jeho střelecká potence klesne na 2,32. 

Obecně: Prostějov letos není v přesilovkách tak silný jako loni a zatím má jen 15,98% úspěšnost. Ani Tomášové Nouza a Divíšek v nich kdovíjak nezáří...

Foto: Lubomír Tesař, lhkjestrabi.cz

Důvod Žálčíkovy střelecké formy?

Počet jeho střel. Ačkoliv kvůli nemoci vynechal několik zápasů, v počtu střel na branku (114) je pátý v lize. Nejenže střílí rád a často, zároveň má skvělou mušku: úspěšnost střelby si drží na 18,42 procentech. 

Je tu ale jedna daleko výmluvnější statistika...

Žálčík nemá v lize konkurenci v počtu střeleckých pokusů (92) ze slotu. Jedná se o prostor okolo brankoviště, ze kterého statisticky padá nejvíc gólů. 

Žálčík vystřelil ze slotu nejvíckrát z celé Chance ligy.

Nejenže se tedy Žálčík drží poučky Není ranky, není branky, zároveň ví, z jakých pozic má střílet. I když – není to o tom to vědět, ale hlavně o tom se do toho prostoru vůbec dostat. Žálčík to umí. Je neskutečně rychlý, je pohotový a má skvělý výběr místa. 

Foto: Lubomír Tesař, lhkjestrabi.cz

Žálčík je střelec, obdivuhodné jsou ale i jeho defenzivní statistiky.

Jedna statistika za všechny: v rovnovážném stavu byl u 32 vstřelených a jen u 9 obdržených branek! V tomto podílu je v Chance lize lepší jen Michal Hlinka (psali jsme tady). Ve statistice +/- (+20) je pak třetí v celé soutěži.

Má i dobrá čísla Corsi, patří v něm k nejlepším hráčům v Prostějově: to znamená, že když je na ledě, Jestřábi svého soupeře přestřílí (366 ku 315).

V rovnovážném stavu byl u 32 vstřelených a jen u 9 obdržených branek.

Žálčík se navíc nenechává zbytečně vylučovat, zatím si odseděl jen šestnáct trestných minut. 

Zkrátka: parádní posila!

Foto: Lubomír Tesař, lhkjestrabi.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz