Hokej v číslech: První dvě finále? Rychlé góly, buly k ničemu a rozdíl v přesilovkách

Foto: Lenka Rybaříková, hcocelari.cz

V prvním finálovém zápase si počínali třinečtí Oceláři velmi suverénně, brněnská Kometa jen těžko hledala recept, jak na připravené Varaďovy svěřence vyzrát. O den později už to bylo jiné. Brňané se vzepjali, druhou bitvu urvali pro sebe a domů pojedou za stavu 1:1 v sérii. Byly oba úvodní zápasy finále odlišné i po statistické stránce? Odpovědi hledáme v dalším díle rubriky „Hokej v číslech“.

Nový fanshop

Úder mezi dveřmi? Když vy, tak my taky

Oba vstupní duely finále dost ovlivnily brzké branky.

Oceláři udeřili v prvním klání už v čase 1:53, po 5 minutách a 46 vteřinách už vedli o dvě branky. Kometa pak sice snížila, ale domácím se pak povedl nástup i do druhé třetiny, čímž odpor Zábranského armády zase trochu umírnili.

Brno odpovědělo v druhém utkání podobně. Sice nebylo tak rychlé jako Třinec v prvním měření sil, ale gól Jana Hrušky v čase 6:09 se určitě ještě vleze do škatulky „rychlé trefy“. Stejný hráč se pak trefil i 3 minuty a 26 vteřin po startu druhého dějství, čímž navýšil na 2:0 pro obhájce. Jen půl minuty po druhé pauze pak dával na 3:1 pro Kometu Martin Zaťovič.

Odpověď Komety? Rozhodla úspěšnost střelby

Hledat rozdílnosti v prvních dvou zápasech finále pohledem statistik je dost složité. S jistotou se dá říct, že Kometa ve druhém utkání triumfovala díky přesnější střelbě. V prvním zápase vyslala na Šimona Hrubce 30 střel, z toho dala jen jednu branku = 3,33 úspěšnost střelby. Ve druhém utkání sice ubrala na 22 střel mezi tři tyče, ale trefy byly hned tři. Úspěšnost? 13,64 %.

Zajímavé je, že Oceláři v obou případech předčili Kometu, co se týče počtu střeleckých pokusů z prostoru okolo branky (z tzv. slotu, v TELH nazvané jako Semtex zóna) – viz obrázek níže.

Třinec vlevo, Brno vpravo.

Třinec vlevo, Brno vpravo.

Pokud byla řeč o střelách na branku, Kometa v tomto ohledu mušku vylepšila. Z celkového počtu střeleckých pokusů, ale na branku víc střel z holí Brňanů nemířilo. Dokonce ještě o něco méně. V prvním zápase vyprodukovali úřadující mistři 53 střeleckých pokusů, s tím že mezi tři tyče jich mířilo 56,60 % (tedy 30 střel). Mimo šlo 9 střel, zblokováno jich bylo 14. Jak vypadal druhý zápas? Dohromady 40 pokusů, střel na branku 22, tedy 55 %. Zato u Třineckých se dal vypozorovat pokles. V sobotu vyslali z 48 pokusů 32 na branku (66,67 %), ve druhé 24 z celkových 44 (54,55 %).

Výhra navzdory výrazné dominanci soupeře na buly 

V úvodním utkání byly souboje na bodu pro vhazování vyrovnané. Kometa vyhrála 52 % buly, Oceláři brali zbylých 48 %. Druhý mač? Třinec se výrazně zvedl, Brno na vhazování přejel v procentuálním poměrů 62 % ku 38 %. Přesto mu to nebylo nic platné.

V přesilovkách je lepší Třinec, Kometa dost fauluje

V tomhle je zatím velký rozdíl. Zatímco Oceláři dokázali udeřit v přesilovkách už dvakrát, po jedné brance v prvním i druhém utkání, Kometa zatím na první trefu v početní převaze čeká. Před začátkem série na tom byli Brňané, co se procentuální úspěšnosti v přesilovkách týče, o chlup lepší než Varaďova parta (18,60 % ku 18,52 % ve prospěch Komety). Po dvou zápasech finále jsou Oceláři na 18,46 %, Kometa na 16,67 %.

Přičemž vylučovanější byli na slezském ledě obhájci titulu. Dostali dohromady 16 dvouminutových trestů (9 v prvním zápase, 7 ve druhém), Oceláři inkasovali 9 menších trestů. Pokud by se mělo v podobném trendu pokračovat, nahrávat to bude Třinci.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz