Hokej v číslech: Proč může změna prostředí vystřelit Pavlíka i Zachara?

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz / Marek Sekáč, hcbilitygri.cz

Až skoro do půlky prosince jsme museli čekat na první extraligový trejd hráče za hráče. Tuto oblast načali v Hradci a Liberci. Po této ose putovali, prozatím do konce ledna, mladíci Radovan Pavlík a Marek Zachar. Jak tuto výměnu hodnotí pokročilé statistiky?

O Kapku lepší hokej

Ono není ani vlastně potřeba pokročilých statistik, aby bylo evidentní, že by z tohoto trejdu měli profitovat zejména sami hráči. Radovan Pavlík po dvou solidních sezonách, jež ozdobil i osmi starty za seniorskou reprezentaci, letos stihl za třináct utkání nasbírat pouhé tři body (2+1).

Marek Zachar se pak dokonce v devatenácti duelech nestihl prosadit ani jednou, žádný jiný hokejista v extralize nečeká na svůj první kanadský bod více utkání; k tomu je také Zachar dosud jediným bezbodovým útočníkem soutěže s více než 140 odehranými minutami na kontě.

Hlavně oba nedostávají na ledě skoro žádný prostor, Pavlík v průměru odehraje za zápas jen 10:51 minut a je třetím nejméně využívaným útočníkem Mountfieldu, Zachar se pak dosud mohl těšit jen z o jedinou sekundu většího herního přídělu, který jej zařadil mezi libereckými forvardy až na jedenáctou příčku.

Zkrátka, oběma borcům je dvacet dva let a pro jejich další vývoj může být změna prostředí a nový impuls klíčový. Ostatně obdobně jsou na tom i Hradec a Liberec, těm to taky letos nešlape jako v dřívějších letech. Teď ale vyvstává otázka –⁠ co zajímavého můžou Pavlík se Zacharem svým novým týmům nabídnout?

A pro oba je odpověď vlastně stejná, oba mladíci si jsou totiž typologicky velice podobní –⁠ na jejich věk až překvapivou ofenzivní rozvážnost. Ani jeden nepatří mezi nejaktivnější hráče v útočném pásmu, ovšem oba svou práci směřují k vysoké efektivitě.

Přibližme si to blíže. Radovan Pavlík za průměrných šedesát minut hry 5 na 5 stihne sám vystřelit na branku soupeře pouze 8,2krát, méně mezi všemi hradeckými útočníky pálí pouze Jakub Sklenář. Ovšem z toho 5,3 pokusu vychází ze slotu, a když si to sečteme, dostaneme 64,3% podíl ran z mezikruží: vůbec nejvyšší v celém východočeském mužstvu!

Marek Zachar je na tom takřka totožně, jeho 9,3 střeleckého pokusu za 60 minut hry jej dostává pouze před Adama Najmana, ovšem rovných 56 % z nich vysílá z předbrankového prostoru; to už libereckého odchovance vystřeluje na čtvrtou příčku mezi útočníky týmu.

A v nahrávačské činnosti můžeme vidět totožný trend –⁠ Pavlíkovi patří s 5,8 nahrávkou na střelu za 60 minut až jedenácté místo mezi klubovými útočníky, jeho 30% podíl přihrávek do slotu jej ale řadí na nadprůměrnou šestou pozici. Zachar si pak z předposledního místa za 4,9 střelecké asistence polepší dokonce na druhé, vystřelilo jej tam 46,2 % jeho pasů, které mířily do mezikruží.

Když to shrneme, můžeme říct, že oba mladíci zakládají svou hru na kvalitě. Ovšem každý úspěšný hráč k ní musí přidat i kvantitu, kde to zatím trochu drhne, i při zohlednění minimální vytěžovanosti. Pojďme si tedy trochu pohrát s možným scénářem do budoucna.

Mapa všech střeleckých pokusů Radovana Pavlíka a Marka Zachara za stavu 5 na 5.

Mapa všech střeleckých pokusů Radovana Pavlíka a Marka Zachara za stavu 5 na 5.

Kdyby oba hráči zvýšili množství svých střel i nahrávek o polovinu, což je pro oba reálně dosažitelná meta, která by je shodně zařadila do lepšího průměru v rámci jejich mužstev, zjistíme za využití průměrné úspěšnosti střeleckých pokusů ze slotu napříč extraligou (která činí 11,9 %), že bychom mohli od Radovana Pavlíka za celou základní část očekávat přibližně patnáct bodů, od Marka Zachara pak devět

Jenže tím nekončíme. Jakožto útočníci čtvrtých formací se jen málokdy dostali na led s nějakým spoluhráčem, který by jim dokázal nějak produktivně pomoct, ostatně Pavlík v průměru nastupoval ze všech královéhradeckých forvardů se druhými papírově nejslabšími spoluhráči, Zachar měl dokonce po boku ty vůbec nejméně zkušené spolubojovníky.

To se pak logicky projevuje i na výrazně nižší produkci celé pětky. V případě odchovance královéhradeckého hokeje mluvíme pouze o celkové 3,4% úspěšnosti všech střeleckých pokusů vyslaných Mountfieldem za jeho přítomnosti na ledě, jeho kolega dosud působící na severu Čech pak dokonce viděl do sítě zamířit pouze 2,3 % všech libereckých pokusů.

V obou případech se jedná shodně o 1,8 % nižší úspěšnost, než kolik činí průměr jejich mužstev, tedy například u Zachara takřka o pouze poloviční preciznost. Když bychom tedy zohlednili i tento faktor a dali oběma hráčům do formace alespoň průměrně skórující spoluhráče, přidá jim to k předchozí predikci shodně po třech bodech.

Ve finále tak zjišťujeme, že pokud oba hráči dokáží ke své doposud velice efektivní hře přidat i trochu té kvantity, můžou s jenom průměrnými hráči dosáhnout na konci roku na osmnáct (v případě Pavlíka), respektive dvanáct (u Zachara) kanadských bodů.

To nejsou vůbec špatné hodnoty pro hráče čtvrté lajny. Navíc, pro novou akvizici Liberce by to znamenalo vylepšení loňských statistik, na východ Čech mířící křídelník by pak alespoň atakoval svá čísla z minulého ročníku.

Sečteno podtrženo

Radovan Pavlík i Marek Zachar se letos dost trápí, tento trejd by tak mohl v první řadě pomoct právě jim, protože jim dodá nový impuls díky změně prostředí. A zrovna v jejich případech může být právě to klíčové, oba totiž vykazují velice efektivní útočnou hru, které jen chybí trochu vyšší aktivita a podpora od vlastních spoluhráčů.

Z matematického hlediska mají oba velkou šanci atakovat své loňské výkony, co se získaných bodů týče –⁠ Pavlíkovi jsme odhadli zcela reálný potenciál na osmnáct bodů, Zacharovi na dvanáct.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz