Hokej v číslech: Proč je Cibulskis přesně tím, koho v Litvínově potřebují?

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Zkušený Lotyš Oskars Cibulskis poprvé ve své extraligové kariéře mění působiště, ze svého dosavadního domova v Hradci Králové se stěhuje do města petrochemie. A pokročilé statistiky ukazují, že přesně takového hráče v Litvínově potřebují. Proč?

Nejprve si představme pohledem čísel Cibulskise. Rodák z Rigy ve své třetí sezoně v Mountfieldu naskočil do 39 duelů, v nichž si připsal jedenáct bodů za jednu trefu a deset asistencí. S průměrným herním časem lehce nad dvacet minut (20:06) byl druhým nejvytěžovanějším bekem Hradce po Petru Zámorském a naskakoval poměrně často jak v početní výhodě, tak i v oslabení (v obou situacích strávil přibližně 10 % svého celkového času ve hře).

Mnohé z vás by ale mohl dvaatřicetiletý zadák zaskočit jednou metrikou, kterou často hokejová veřejnost často posuzuje obránce –⁠ totiž statistikou plus/mínus; ta je v jeho případě totiž na otřesné hodnotě -12. Zapomeňme na chvíli, jak moc je tato metrika zavádějící (o tom více například zde na sesterském portálu NHL.cz) a pojďme si to společně rozebrat.

Ano, žádný jiný Východočech neměl v této kolonce horší hodnotu než právě Cibulskis (nikdo jiný se dokonce nedostal pod -6), a navíc by u Hradce Králové mělo "průměrné +/-" činit +4 (vstřelené góly za rovnovážného stavu a oslabení mínus inkasované za rovnovážného stavu a v přesilovkách), ovšem dvě skutečnosti celou tuto metriku rozmetají do posledního desetinného místa.

Graf znázorňující kvalitu spoluhráčů obránců Hradce Králové v percentilech dle průměrného odehraného času za stavu 5 na 5.

Graf znázorňující kvalitu spoluhráčů obránců Hradce Králové v percentilech dle průměrného odehraného času za stavu 5 na 5.

Skutečnost první –⁠ Oskars Cibulskis nastupoval s papírově nejslabšími spoluhráči ze všech východočeských beků, měřeno dle průměrného času na ledě. A kromě toho jej trenérský štáb Mountfieldu používal, nadneseně řečeno, jako "děvečku pro všechno".

Lotyšský obránce totiž s žádným svým defenzivním parťákem neodehrál za stavu 5 na 5 více než 110 minut společné hry; pro lepší představu, se svým nejčastějším spoluhráčem Zdeňkem Čápem se na ledě potkali pouze v osmnácti z oněch 39 duelů a celkově Cibulskis odehrál skoro pětkrát více času bez Čápa než s ním –⁠ a to ještě mluvíme skutečně o té nejlepší situaci!

Nová posila Litvínova tedy fungovala spíše jako náplast na krvácející části hradecké hry a každé střídání se potkávala s někým úplně jiným. A i přesto dokázal levoruký bek vždy výrazně pozvednout hru celé pětky.

Za jeho přítomnosti při hře 5 na 5 drželi černo-červení puk na svých čepelích pouze 51,0 % času oproti soupeři, třetí nejkratší dobu mezi obránci mužstva, plus po Oscaru Eklundovi nebyl žádný jiný zadák nasazován do defenzivnějších situací. Navzdory obojímu 36,6 % času, kdy byl Cibulskis na ledě, strávil Hradec v útočném pásmu a 46,7 % z této doby přímo operoval s kotoučem na holích; vyšší podíl zaznamenali jen Mislav Rosandič a Filip Pavlík.

Skutečnost druhá (a velice prostá) –⁠ Cibulskis jednoduše není defenzivním obráncem a nikdy nebyl. Jeho hlavní kvality se ukazují při pohledu na ofenzivní statistiky. Každých 60 minut hry 5 na 5 si připsal 0,8 bodu, díky čemuž byl třetím nejčastěji se prosazujícím zadákem Hradce. Celkově si pak uzmul 16,3 % všech kanadských bodů, které dohromady získala celá východočeská pětka, větší podíl putoval už pouze do sbírky Petra Zámorského.

A hlavní zbraně v lotyšském arzenálu jsou hned dvě –⁠ efektivní a kvalitní rozehrávka a vyzrálé střelecké myšlení (jakkoliv se to může zdát paradoxní vzhledem k pouze jednomu gólu, který Cibulskis za celý rok vstřelil).

Začněme tedy u rozehrávky –⁠ hokejista s už 101 starty za lotyšskou reprezentaci diriguje hru už ve vlastním pásmu, za průměrných 60 minut hned 12,5krát úspěšně přenese hru z vlastního do středního pásma, což jej v ohledu královéhradeckých obránců řadí na druhé místo. Navíc v 7,5 případu tak činí přihrávkou oproti pouze 4,3 výstupu vyvezením za stejný časový úsek.

Jakmile se později přesune dění do útočné třetiny, exceluje Cibulskis zejména při hledání vhodných spoluhráčů pro nahrávku. Ačkoliv v celkovém součtu přihrává podprůměrně často (jen 2,6krát za 60 minut), hned 48,0 % všech těchto pasů míří k jeho kolegovi číhajícímu ve slotu; efektivněji v uplynulé sezoně přihrával v mužstvu jen Tomáš Linhart. A výsledek? Třetí nejvyšší počet primárních asistencí mezi hradeckými obránci – 0,3 každou šedesátiminutovku.

Co se střeleckého myšlení týče, tam vidíme naprosto shodný vzor –⁠ druhý nejnižší počet všech střeleckých pokusů (8,6 za 60 minut), ovšem třetí nejvyšší podíl střel z mezikruží, konkrétně 12,9 %. To pak ústí v to, že odchovanec rižského hokeje procpe až k brankáři rovnou 56,5 % ze všech svých projektilů –⁠ vyšší efektivitu střelby nevykazuje žádný jiný obránce Hradce. Stačí tedy trochu poštelovat mířidla při zakončování a hned se statistika vstřelených branek rozšíří.

A nyní tedy k tomu, proč je Oskars Cibulskis přesně tím hráčem, kterého v Litvínově potřebují. Verva totiž pro nadcházející sezonu přišla o dva ze svých tří nejproduktivnějších beků –⁠ v přepočtu na odehraný čas dokonce čtvrtý nejčastěji skórující obránce celé extraligy Tomáš Pavelka se vrátil do své domovské Sparty a Adama Jánošíka zlákal švédský Oskarshamn.

Severočechům tak zůstal pouze jediný zástupce v elitní třetině žebříčku nejčastěji bodujících obránců extraligy za stavu 5 na 5, tím je s hodnotou 1,1 bodu za 60 minut hry Patrick Kudla. Pokud by tedy Cibulskis příští rok pouze vyrovnal svoje působení v uplynulé sezoně, zařadil by se na třetí místo tabulky produktivity týmových zadáků.

Graf znázorňující produktivitu obránců Litvínova v uplynulé sezoně v percentilech vůči všem obráncům extraligy. Šedé sloupce znázorňují hráče, kteří již v Litvínově nepůsobí.

Graf znázorňující produktivitu obránců Litvínova v uplynulé sezoně v percentilech vůči všem obráncům extraligy. Šedé sloupce znázorňují hráče, kteří již v Litvínově nepůsobí.

Je tedy pravda, že družina kolem trenéra Vladimíra Országha do svých řad přivábila dvě zvučné posily Aarona Irvinga a Cibulskiskova někdejšího spoluhráče Uvise Balinskise a díky práci týmu z projektu Hockey Abstract můžeme odhadnout, že oba obránci mají potenciál při odehrání plných 52 kol zaznamenat mezi 20 a 25 body.

Ovšem česká extraliga už mnohokrát ukázala, jak může být pro hráče z ciziny náročné se adaptovat na tuzemský styl hry a zrovna v Litvínově s tím mají velmi čerstvé zkušenosti, proto se angažování stabilně produkujícího zadáka, který má za sebou tři úspěšné roky na českých kluzištích, rozhodně nejeví jako zbytečný krok, ba naopak.

A navíc, jak jsme už zmínili výše, Cibulskis není jen mašinou na body, ale v první řadě dokáže pozvednout celkový ofenzivní projev celé pětky, a to i když k němu kouč pošle méně ostřílené borce, aby se něco přiučili, anebo když je potřeba zapracovat do týmu českým hokejem naprosto nepolíbené zahraniční posily. Hmm, kde by mohli přesně tohle potřebovat...?

Sečteno podtrženo

Oskars Cibulskis je v mnoha směrech velmi zajímavým hráčem. Na první pohled nebývá nejvýš v útočných statistikách, kvůli čemuž může být mnohými přehlížen, zejména když už dlouhodobě neplatí za vyloženě defenzivního hráče. Ovšem za scénou odvádí obrovské množství málo viditelné práce a kdo ví, uvědomí si, že jeho jméno by mělo být hodně vysoko v seznamu obránců, které chcete mít na ledě, když vám teče do bruslí. A v Litvínově ví...

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz