Hokej v číslech: Probouzí se v Lakatošovi jeho dřívější potenciál?

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Dominik Lakatoš patřil v mládežnických letech k velkým nadějím Liberce i české reprezentace. Tempo jeho kariéry však v posledních letech mírně zpomalilo, což vyústilo v odchod do Zlína, respektive Vítkovic. Za ty se ale v letošní sezoně, zdá se, vrací do starých kolejí.

Aplikace Tipsport extraligy

Alespoň to na první pohled ukazují statistiky. Třiadvacetiletý útočník ve 30 odehraných zápasech zaznamenal 25 bodů. Brankářům soupeřů dal 16 gólů a na dalších 9 nahrál. Téměř třetinu svých bodů (3+5) si připsal v přesilovkách.

Je tak nejlepším střelcem a nejproduktivnějším hráčem Vítkovic, v extraligovém srovnání mu patří čtvrté místo v počtu gólů a šestnácté v počtu bodů.

Jak na jeho výkony hledí pokročilé statistiky?

Podíváme-li se na statistiky gólů a bodů (přepočítané na 60 minut hry 5 na 5), patří Lakatoš mezi extraligovou elitu. V prvním případě mu mezi pravidelně hrajícími útočníky náleží výborná třináctá pozice, před kanonýry typu brněnských Peterů Schneidera a Muellera. U bodů se nachází těsně na hranici útočníků prvních formací.

Situace se však komplikuje u statistik mapujících střelecké pokusy a střely na branku. Ideální by byl stav, kdyby Lakatošovo postavení ve frekvenci střel kopírovalo jeho vysoké postavení v počtu gólů. Zjednodušeně řečeno by to znamenalo, že dává hodně gólů díky tomu, že hodně střílí.

Tak tomu ale u Lakatoše není. Mezi 205 útočníky, kteří v letošní sezoně odehráli alespoň 100 minut při hře 5 na 5, mu patří 117. místo v počtu střel na branku (SOG/60 minut) a 100. místo v počtu střeleckých pokusů ze slotu. Ve střeleckých statistikách nepatří ani mezi nejlepší hráče Vítkovic, natož extraligy.

Co Lakatošovi pomáhá, je vysoká úspěšnost střelby. Při hře 5 na 5 proměnil v gól hned 22,9 % svých střel, což je mezi pravidelně hrajícími extraligy útočníky čtvrtá nejvyšší hodnota! Dá se přitom předpokládat, že dříve nebo později se toto číslo začne snižovat, koneckonců i Lakatošova průměrná úspěšnost v posledních třech sezonách činila necelých 10 procent.

Heatmapa vyslaných střeleckých pokusů Vítkovic při hře 5 na 5 s Dominikem Lakatošem na ledě. Červená barva značí ty prostory, v nichž Vítkovice vyslaly s Lakatošem oproti týmovému průměru více střel na branku, modrá ty, kde jich vyslaly méně. K 20. lednu 2021.

Heatmapa vyslaných střeleckých pokusů Vítkovic při hře 5 na 5 s Dominikem Lakatošem na ledě. Červená barva značí ty prostory, v nichž Vítkovice vyslaly s Lakatošem oproti týmovému průměru více střel na branku, modrá ty, kde jich vyslaly méně. K 20. lednu 2021.

Pojďme se nyní podívat, jak se daří celému týmu s Lakatošem na ledě. Na začátek je třeba říct, že rodák z Liberce má třetí nejvyšší poměr startů v obranném pásmu (45,6 %) a jedny z nejtěžších protihráčů v týmu. Zkrátka a dobře, brání ho nejlepší hráči soupeřů a navíc hraje často v obranné třetině.

Přesto možná překvapí, že přestože Vítkovice s ním střílejí častěji než se zbytkem týmu (viz výše přiložená mapa), také více střel inkasují. To se odráží rovněž ve statistikách. Týmové Corsi s Lakatošem je o 3,6 % nižší než se zbytkem týmu, poměr střeleckých pokusů ze slotu se s Lakatošem na střídačce zvyšuje o 3 procenta.

Svěřenci trenéra Holaně i tak s Lakatošem více gólů dávají, než inkasují – ukazuje to i 51,7% gólový poměr, který je o 8,2 procent vyšší, než když byl Lakatoš na střídačce.

Nezanedbatelný podíl na tom mají už zmíněné úspěšnosti zákroků a střelby, tedy tzv. index štěstí. Ten Lakatošův činí 102,8 %, což je o 3,3 procent více než celý tým. Podobně jako tomu bylo u individuální úspěšností střelby, i tady se dá očekávat, že postupně bude klesat.

Závěr

Co jsme se tedy dozvěděli? Dominiku Lakatošovi se v letošní sezoně daří a patří mezi nejproduktivnější hráče Tipsport extraligy. Jeho statistiky gólů a bodů však nekorespondují s pokročilými statistikami, které jsme si ukázali.

Mladému útočníkovi se daří proměňovat více střel, než bychom očekávali, a dá se předpokládat, že jeho úspěšnost začne klesat. Odpověď na otázku, zda se v něm probouzí jeho dřívější potenciál, tak zatím dát nemůžeme.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz