Hokej v číslech: Preview sezony – HC VERVA Litvínov

Foto: E. Beneš, hcverva.cz

Díky našemu modelu Game Score vám přinášíme preview a sezonní predikce všech týmů pro sezonu Tipsport extraligy 2022/2023. V našich predikcích začínáme těmi nejhoršími a končíme nejlepšími týmy.

Před startem minulé sezony byl náš model ohledně Litvínova velice optimistický, když ho řadil dokonce až na páté místo. Chemici ovšem tuto důvěru neoplatili a ročník zakončili dokonce mimo play off, na 13. místě. A to se ziskem pouhých 70 bodů, kdy na tom byl Litvínov hůře než v ročníku 2020/2021.

Nyní v Litvínově začíná touto sezonou nová éra, bez Viktora Hübla a Františka Lukeše, dvou hlavních postav nyní už historie litvínovského hokeje. Jak se bez těchto ikon Litvínov bude prezentovat?

Predikce

Předsezonní predikce jsou ve srovnání s minulou sezonou jako den a noc. Litvínov letos přichází na řadu hned jako čtvrtý, když je jeho nejpravděpodobnějším umístěním 11. místo s průměrným bodovým ziskem 71 bodů.

Týmy jsou v těchto místech nicméně velice vyrovnané, když šance, že Litvínov skončí přesně 11., jsou pouze 14 %. Stejné šance dává model na umístění na 12. příčce, 12 % pak mají desáté a třinácté místo. V této oblasti okolo desátého místa je tedy hodně možných variant.

Po roce bez nadstavbové části by se však Verva měla vrátit minimálně do předkola. Na to dává model Litvínovu šance 74 %, dalších šest procent jsou pak šance na přímý postup do čtvrtfinále. Na postup právě mezi nejlepších osm celků má Litvínov šance lehce přes jednu třetinu. Na výrazný úspěch jsou šance ovšem minimální, s tříprocentní finálovou účastí a šancí na titul v jednom procentu případů.

Sestava

Projektovaná hodnota všech hráčů je zobrazena za celou sezonu. V projekci celé sezony model pracuje s predikovaným počtem odehraných zápasů každého hráče. Model tedy počítá i s hráči, kteří nejsou v grafice zobrazeni.

Už v sezoně 2020/2021 měl Patrik Zdráhal v Litvínově jednu z hlavních rolí, když si připsal 34 bodů a byl po Hüblovi druhým nejproduktivnějším hráčem týmu. V loňské sezoně na to Zdráhal navázal, když nasbíral 42 bodů ve 48 zápasech, a v týmovém bodování zaostal pouze za Giorgiem Estephanem.

Zdráhal se zařadil v poslední sezoně mezi nejlepší ofenzivní hráče extraligy, a co víc, patřil k absolutní špičce při hře 5 na 5. V základní počtu hráčů byl Zdráhal v přepočtu na čas čtvrtým nejproduktivnějším hráčem, když měl 2,71 bodů za 60 minut. Z toho bylo 1,4 gólů, kdy byl Zdráhal druhým nejlepším střelcem. Zdráhal zároveň patřil k nejkreativnějším hráčům, když se v rámci vlastních střeleckých příležitostí i kvality přihrávek nacházel mezi deseti nejlepšími procenty útočníků. K tomu navíc Zdráhal na elitní úrovni tvořil šance z rychlých útoků, které sám dokázal zakončovat, případně vymyslel šanci pro spoluhráče.

Celkově jeho ofenzivní vliv patřil v minulé sezoně při hře 5 na 5 do nejlepší dvacítky útočníků. Na druhou stranu při jeho ofenzivních schopnostech trpěla defenzivní stránka věci, když měl Zdráhal poměr očekávaných gólů 49 % a gólový poměr 51 %. Skvělé ofenzivní výkony ale Zdráhala posunuly v hodnocení modelu s projektovanou hodnotou 2,8 výher do elitní desítky forvardů!

Se Zdráhalem si výborně sednul Giorgio Estephan. Kanadský útočník byl nejproduktivnějším hráčem týmu, a pronikl v bodování i do nejlepší desítky extraligy. V 56 zápasech základní části si Estephan připsal 48 bodů, z toho hned 30 asistencí. Což je poměrně podstatné, protože 14 z nich bylo sekundárních, a pokud se podíváme pouze na primární body, byl na tom Zdráhal o dva lépe.

Při hře 5 na 5 byl Estephan čtvrtým nejproduktivnějším hráčem Vervy, když si připsal 1,79 bodů za 60 minut, což je stále na úrovni prvního útoku. Kanadský forvard působil celou sezonu především jako distributor puku, a to se ukazuje i na statistikách ze hry 5 na 5, kdy Estephan rozdával přihrávky častěji než 82 % útočníků. Jejich kvalita ovšem byla ve srovnání s ostatními víceméně průměrná. K tomu Estephan sám téměř nestřílel, když méně pokusů vyslaly pouze čtyři procenta ofenzivních hráčů. Sezonu navíc zakončil kanadský útočník s poměrem očekávaných gólů 46,5 % a taktéž podobným gólovým poměrem.

Před loňskou sezonou Litvínov přivedl do svého kádru Petra Straku z Plzně a také dvojici hráčů ze Sparty: Andreje Kudrnu s Matúšem Sukeľem. Petr Straka lehce zaostal za svými výkony u indiánů, když si připsal celkově 21 bodů. Při hře 5 na 5 sbíral v přepočtu na čas 1,32 bodů, nebezpečný byl především po rychlých útočných výpadech. Celkově si ovšem určitě představoval lepší sezonu, když měl poměr očekávaných gólů 49 %, ale v gólovém poměru skončil na minus 11 a byl hned u 40 inkasovaných gólů. To ovšem nejde úplně za ním, když soupeři měli šance na 2,5 očekávaných gólů za 60 minut, přesto jich vstřelili 3,3 za stejný čas. A to je něco, s čím toho útočník příliš nesvede.

Andrej Kudrna na tom byl bodově o něco lépe, když si připsal 23 gólů nebo asistencí. Při hře 5 na 5 z toho bylo v přepočtu na čas 1,64 bodů, což je úroveň druhé formace. Kudrna potvrdil svoji roli střelce, když pouze pět procent útočníků vyslalo více střeleckých pokusů než on. Jen třetina z nich si pak tvořila větší šance. Kudrna navíc byl jedním z mála hráčů Litvínova, který se mohl spolehnout na svého brankáře, když měl poměr očekávaných gólů 49 %, ale gólový poměr 57 %.

I před novou sezonou pak Litvínov v ofenzívě poměrně solidně posiloval. Z Kladna přišel Nicolas Hlava, z Českých Budějovic Jindřich Abdul a z Finska se po dvou sezonách do české extraligy vrací Šimon Stránský.

Nicolas Hlava měl v dresu Kladna minulou sezonu velice solidní. Při hře 5 na 5 si Hlava připsal 1,74 bodů za 60 minut, těsně za úrovní prvního útoku. Jeho hlavní předností je střelba, když střílel častěji než 84 % útočníků a zároveň si větší šance tvořilo jen dvacet procent forvardů. A jeho vliv směrem dopředu snesl přísná měřítka, když s ním na ledě se vytvořené šance Kladna zvyšovaly o 0,4 očekávaného gólů a současně Rytíři vstřelili o 0,9 gólu více za hodinu hry než bez něho.

To Jindřich Abdul si pravděpodobně návrat do české extraligy představoval jistě lepší. V dresu Motoru měl v minulé sezoně v průměru 1,01 bodů za 60 minut hry 5 na 5, kdy ho to řadí až na úroveň čtvrté formace. Jeho celkový vliv pak byl okolo extraligového průměru, když sice zlepšoval ofenzivní výsledky, zároveň ale měli více šancí i soupeři.

Litvínov zároveň musel nutně posilovat i v obraně, když mu po konci sezony odešli dva nejproduktivnější obránci, Aaron Irving a Uvis Balinskis. Verva tak přivedla hned trojici lotyšských obránců a k tomu z Hradce Králové Radima Šaldu, který v nabitém kádru Mountfieldu zůstal mimo sestavu.

Janis Jaks a Kristaps Zile mají oba zkušenosti z KHL i mezinárodních akcí, když reprezentovali Lotyšsko na MS. Zároveň jsou oba ve velmi dobrém hokejovém věku, kdy mají 27, respektive 24 let. Náš model lépe hodnotí Jakse, který má za sebou bodově plodnější sezonu v KHL, kdy v dresu Soči nasbíral 18 bodů ve 41 zápasech. Předtím Jaks působil v Severní Americe, kde prošel americkou univerzitní soutěží. Zile poslední roky strávil v Rize v KHL a vyzkoušel si také švédské Örebro.

Ralfs Freibergs českou soutěž naopak už zná, když se do extraligy vrací po sezoně, kterou rozdělil mezi Rigu a německou DEL. Bodově se mu ovšem příliš nedařilo, když v KHL ve 34 zápasech zapsal pouze dvě asistence, a to tak sráží jeho startovní hodnocení Game Score. V ročníku 2020/2021 ovšem Freibergs slavil titul s Třincem, kam v průběhu sezony přestoupil z Komety. A jeho výkony v mistrovské sezoně byly velmi dobré, když se jeho konečná hodnota Game Score pohybovala na rozhraní prvního a druhého obranného páru. Navíc jeho herní vliv byl kvalitní směrem do útoku, ale i do obrany. Do defenzivních řad Vervy by tak měl Freibergs přinést potřebnou stabilitu a zkušenost.

Z Mountfieldu posílil Litvínov Radim Šalda. Ten v minulé sezoně v Hradci příliš příležitostí nedostával, když výraznou část sezony zároveň odehrál v prvoligovém Kolíně. V limitované roli měl ovšem Šalda solidní výsledky, když při hře 5 na 5 bodoval na úrovni obránce druhého páru, a v nabitém kádru Mountfieldu dokázal pozitivně ovlivnit hru v rámci vytvořených šancí.

Na větší roli by měl být v této sezoně připraven Patrik Demel. Oproti ročníku 2020/2021 si Demel bodově polepšil, když si připsal 18 bodů, a většina z nich navíc přišla při hře 5 na 5, konkrétně 15. Při přepočtu na čas tak najdeme Demela v první desítce obránců, když si za 60 minut připsal 1,22 bodů. V ofenzívě Demel navíc patřil mezi beky k nejlepším distributorům puku, kdy vytvářel lepší šance z přihrávek než 88 % obránců. A patřil také mezi obránce, kteří nejčastěji přihrávali do prostoru slotu. Demel navíc dokáže solidně podpořit rychlý přechod do útoku, a poradí si i s rozehrávkou z vlastní třetiny.

Brankoviště Litvínova v minulé sezoně patřilo jednoznačně Denisi Godlovi. Slovenský brankář ovšem zapadl spíše do extraligového podprůměru. Ve 47 zápasech sice inkasoval o 0,9 gólu méně, než byla očekávání, to ho ovšem z 30 kvalifikovaných brankářů řadí až na 22. místo. V porovnání s extraligovým průměrem pak inkasoval o téměř čtyři góly navíc. A s úspěšností zákroků 90,5 % Godla patřil k nejhorší pětici gólmanů.

Ročník 2020/2021 byl ale v podání Godly povedenější, když ve 43 utkáních inkasoval o téměř osm gólu méně, než byla očekávání, a chytil také o osm gólů navíc v porovnání s průměrem, když v obou metrikách patřil do nejlepší desítky.

Nad Litvínovem visí opět spoustu otazníků. Jak se povede zapracovat ofenzivní posily, v jakém světle se předvede Denis Godla, jak bude fungovat lotyšská defenzíva? My ovšem máme ještě jednu myšlenku – zařadí se Patrik Zdráhal v této sezoně mezi úzkou ofenzivní elitu extraligy? Potenciál na to totiž rozhodně má.

Názor fanoušků

V minulém roce byl mezi modelem a fanoušky právě u Litvínova největší rozdíl. Nakonec se ukázalo, že pravdu měla veřejnost, když Litvínovu v průměru předpovídala 66 bodů. Před startem sezony 2022/2023 jsou si model a fanoušci mnohem blíže, i když je náš model stále o něco větším optimistou. Veřejnost pak v průměru Vervě přisoudila 64 bodů, ovšem shodně 11. místo.

Po loňské sezoně, kdy model výsledek Chemiků vůbec netrefil, je letošní větší shoda možná dobrým znamením, že se model ubral v létě správným směrem. Anebo tentokrát Litvínov všem opravdu vytře zrak a umístí se v tabulce mnohem výše?

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz