Hokej v číslech: Preview sezony – Bílí Tygři Liberec

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Díky našemu modelu Game Score vám postupně přinášíme preview a predikce všech týmů pro sezonu Tipsport extraligy 2021/2022. Nyní se podíváme na obhájce stříbra z Liberce.

Liberec patří několik posledních sezon k nejlepším týmům Tipsport extraligy. Z posledních pěti sezon to byli třikrát právě Bílí Tygři, kdo se radoval z vítězství v základní části. V loňské sezoně pak Liberec skončil na čtvrtém místě, když nasbíral 93 bodů, což znamená 60 % z možných bodů.

V play off si následně Liberec poradil v nejkratším možném čase ve čtvrtfinále s Hradcem Králové, v semifinále následně sehrál se Spartou Praha sérii, která naopak trvala nejdelší možný čas (rozhodoval až sedmý zápas). V tom byl Liberec úspěšnější a radoval se z postupu do finále.

Tam se dostal podruhé za sebou, a počtvrté za šest sezon. Ze čtyř finálových účastí slavil Liberec titul v roce 2016, následně se musel ale třikrát sklonit před lepším soupeřem. Naposledy to byl Třinec, který finálovou sérii vyhrál 4:1 na zápasy.

Liberec však pokračuje v nastoleném trendu, kdy praktikuje moderní metody a s tím i spojený herní styl.

Predikce

Liberec v létě počítal především odchody, a to u poměrně důležitých hráčů. Do zahraničí odešli Ronald Knot a Radan Lenc, extraligové dresy pak vyměnili Adam Musil, Michal Bulíř, Jiří Průžek nebo obránci Tomáš Hanousek a Tomáš Havlín. Místo nich se Liberec snažil přivést náhrady, ale i tak počítá v našem modelu ztrátu osmi výher.

Bílí Tygři tak mají před startem velice podobnou pozici jako Sparta. V jejich případě rozhodují detaily, když Liberec má průměrný bodový zisk pouze o desetiny bodu lepší. Útok na stobodovou hranici pak Liberec může zvládnout zhruba ve čtvrtině případů.

Cílem pro Liberec pak určitě je zopakovat umístění mezi nejlepší čtyřkou, která zaručuje čtvrtfinále. Na to jsou šance pro Bílé Tygry 50 %.

Účast ve čtvrtfinále by také Liberec neměla minout. Pravděpodobnost účasti v semifinále má Liberec 45 % a na zisk titulu, podobně jako Sparta, jsou naděje libereckých na 13 %.

Sestava

Podobně jako Sparta a další týmy ze špičky, má i Liberec zástupce mezi elitou na všech třech pozicích. V útoku pak má jako jeden ze tří celků dva hráče v Top 10, Dávid Gríger navíc patří do první dvacítky v projektované hodnotě.

K tomu je pak Liberec jedním ze dvou týmů s dvěma obránci v nejlepší desítce, kde má Mislava Rosandiče a Ladislava Šmída.

Největší hvězdou Liberce je však jednoznačně Michal Birner. A dalo by se říct, že je i hvězdou extraligovou, když má za sebou už několik výborných sezon. Před letošní sezonou je podle našeho modelu nejlépe hodnoceným hráčem se 7,5 výhrami.

V ročníku 2019/2020 byl Birner za Milanem Gulašem druhým nejproduktivnějším hráčem základní části, v loňské sezoně pak bodově zpomalil, stále však nasbíral 45 bodů v 50 utkáních a uzavíral první desítku. V rovnovážném počtu hráčů Birner nasbíral 35 ze svých bodů, při přepočtu na čas pak sbíral 2,73 bodů a 1,99 z toho bylo primárních. K tomu si Birner připsal více než 12 střeleckých pokusů, především ale 14,2 střeleckých příležitostí připravil spoluhráčům, což byl největší počet ze všech útočníků. Dlouhodobě pak Birner patří mezi deset procent nejlepších útočníků právě v kvalitě přihrávek.

S Birnerem na ledě měl Liberec skvělé výsledky, když poměr střeleckých pokusů byl 60,8 % a poměr očekávaných gólů 60,9 %. Liberec pak s Birnerem vstřelil 3,56 gólů za 60 minut hry s poměrem 60,6 %, tedy v souladu s očekáváním. Vliv Birnera také patřil k nejlepším v extralize, kdy poměr střeleckých pokusů bez jeho přítomnosti klesal o 8,5 %, poměr očekávaných gólů pak o 11,1 %.

Tomáš Filippi by měl zaujmout pozici prvního centra. V Liberci jistě všichni doufají, že mu vydrží zdraví, protože je jedním z důležitých hráčů týmu. V loňské sezoně právě kvůli zranění odehrál pouze 22 zápasů, ve kterých si ale stihl připsat 16 bodů. Při hře 5 na 5 odehrál jen necelých 300 minut – připsal si 1,24 primárních bodů, což ho řadí na úroveň druhé formace. První asistence však sbíral na úrovni prvního útoku, když si jich připsal při přepočtu na čas 1,03. Podobně jako Birner i Filippi patří ke kreativním hráčům: spoluhráčům připravil téměř pět střeleckých příležitostí z prostoru slotu, celkově pak 13,6 za 60 minut a v součtu posledních tří let je v tomto ohledu lepší než 94 % útočníků, stejně jako v přechodu středního pásma.

Velmi solidně se uvedl Dávid Gríger: v první sezoně v dresu Liberce si připsal 30 bodů ve 40 utkáních. Při hře 5 na 5 se Grígerovi dařilo především v zakončení (vstřelil 0,98 gólu za 60 minut a celkově si připsal 1,42 primárních bodů za stejný čas). Na branku soupeřů vyslal Gríger sice pouze 8,6 pokusů, dokázal si ale tvořit kvalitní šance, když měl za 60 minut hry příležitosti na jeden očekáváný gól. To ho řadí mezi desítku nejlepších útočníků v této oblasti. Dlouhodobě je ale Gríger především tvůrcem hry, je kreativnější než 92 % útočníků. I jeho ofenzivní vliv patří k elitním: Gríger je mezi deseti procenty nejlepších forvardů. V minulé sezoně si s ním na ledě Liberec tvořil o sedm střeleckých pokusů více než bez něho, a na základě šancí měl o sedm desetin očekávaných gólů více.

Představit si libereckou obranu je poslední sezony velmi těžké bez Ladislava Šmída. Jeho kariéra se však nachyluje ke svému konci – vyhlásil, že půjde o jeho poslední sezonu. Z důvodu zranění chyběl Bílým Tygrům loni polovinu základní části i celé play off, když odehrál pouze 26 zápasů. V těch však byl opět nejvytěžovanějším hráčem Liberce, když zvládl odehrát více než 28 minut na utkání. Připsal si pak 11 bodů. V ročníku 2019/2020 Šmíd zvládl kompletní základní část, vynechal pouze zápas a na svém kontě měl hned 35 bodů.

Šmíd má pak v Liberci samozřejmě na starosti nejlepší protihráče, naskakuje často do oslabení i přesilových her, zkrátka na něj hodně spoléhají. I když je jeho vliv na hru v základním počtu hráčů lehce záporný, stále je důležitým hráčem. Především v rozehrávce, kde Šmíd patří v této činnosti v součtu poslední tří sezon mezi absolutní špičku (je lepší než 99 % obránců). K tomu je i velmi kreativní v útočném pásmu, kde je kvalita jeho přihrávek lepší než u 90 % beků. A v Liberci si určitě pochvalují i jeho práci v oslabení, kde je lepších pouze šest procent hráčů.

Po odchodu Ronalda Knota a blížícím se konci kariéry Ladislava Šmída by měl roli obranné jedničky převzít slovenský reprezentant Mislav Rosandič. Ten je v našem hodnocení třetí nejlepší obránce – Liberci přináší 3,6 výher. Rosandič je moderním typem beka s vynikajícím bruslením, a to se ukazuje i v pokročilých statistikách. Poslední sezony patří slovenský mezi nejlepší obránce v rozehrávce a přechodu středního pásma, kde je lepší než 96 % obránců. Mezi špičku patří i v kreativitě přihrávek, kde je dokonce lepší než 99 % hráčů na stejné pozici.

Právě skvělý pohyb, rozehrávka a tvorba šancí vede k tomu, že Rosandič má zároveň mezi obránci i jeden z nejlepších vlivů na hru. V minulé sezoně s ním na ledě měl Liberec poměr střeleckých pokusů 58,6 % a poměr očekávaných gólů 57 % (obě statistiky se při účasti Rosandiče na ledě zvyšovaly shodně o 5,7 %). Gólový poměr pak měl Rosandič 62,1 %, když s ním na ledě Liberec inkasoval pouze 1,61 gólů za 60 minut hry 5 na 5, což ho řadí mezi beky do nejlepší patnáctky. Poslední dvě sezony je Rosandičův vliv elitní především směrem do ofenzívy (byl lepší než 99 a 96 % obránců), v ročníku 2019/2020 byl pro změnu nejlepší ze všech obránců směrem do defenzívy.

Liberec se bude moci v sezoně spolehnout i na silné brankoviště, především na svoji jedničku Petra Kváču. Ten v minulé sezoně odchytal 41 zápasů, ve kterých měl úspěšnost zákroků 92,5 %, když Liberci přispěl ke 26 výhrám. Při hře 5 na 5 měl úspěšnost zákroků 92,9 %, o devět desetin lepší než byl extraligový průměr. Zároveň chytil Liberci o osm gólů navíc a v porovnání s očekáváním inkasoval o 8,5 gólů méně.

Pokud zahrneme do jeho výkonů všechny herní situace, vedl si výborně. V porovnání s průměrem extraligy chytil o 20 gólů více a v porovnání s očekáváním na základě šancí soupeřů zabránil 18,6 gólům. V obou kategoriích byl suverénně nejlepším brankářem loňské základní části.

A mezi elitu patřil už v sezoně 2019/2020, kdy oblékal dres Třince. Ve 29 zápasech tehdy chytil o 10,8 gólu navíc v porovnání s průměrem a inkasoval o 5,2 gólů méně než byla očekávání. V obou případech pak patřil do nejlepší pětky. To vše Kváčovi dává před sezonou hodnotu 3,5 výher, když je třetím nejlépe hodnoceným gólmanem. Pro Liberec tak bude jedním z důležitých článků.

Velice povedený ročník má za sebou útočník Jaroslav Vlach, a to hlavně z pohledu bodového příspěvku. V 52 zápasech nasbíral 36 bodů a byl třetím nejproduktivnějším hráčem Bílých Tygrů. Dařilo se mu především v početních výhodách, kde si připsal sedmnáct bodů a byl v tomto ohledu nejlepším hráčem týmu.

V přepočtu na čas byl Vlach nejproduktivnějším hráčem celé extraligy, když si připsal neuvěřitelných 11,1 bodů za 60 minut hry. Mezi střelci pak patřil do nejlepší desítky: s ním na ledě si Liberec vytvořil šance na 8,6 očekávaných gólů a proměnil je v 11,8 branek za 60 minut hry. Celkový vliv na početní výhody pak měl Vlach v loňské sezoně lepší než 92 % útočníků.

Většinou však bývá mnohem těžší zopakovat výsledky ve speciálních týmech než při hře v rovnovážném počtu hráčů, uvidíme tedy, jak na to Vlach naváže v této sezoně. Při hře 5 na 5 totiž Vlach patřil bodově až na úroveň třetí formace a Liberec s ním na ledě měl dokonce záporný gólový poměr, 47,7 %. Ani vliv Vlacha na hru nebyl úplně nejlepší, když poměr střeleckých pokusů klesal o 7,3 % a poměr očekávaných gólů o 5,4 %.

Při rovnovážném počtu hráčů za sebou nemá nejlepší sezonu ani Petr Jelínek. S ním na ledě se Liberci vedlo podobně jako s Vlachem: Jelínek měl poměr střeleckých pokusů 52,5 % a poměr očekávaných gólů 46,2 %. Oba poměry pak stoupaly bez jeho přítomnosti o 3,2, respektive o 9,6 %. Nutno však podotknout, že Jelínek měl v minulé sezoně jednu z nejtěžších rolí při hře 5 na 5, kdy má v tomto ohledu percentil 99. Jelínek navíc zvládal být poměrně produktivním hráčem, když si připsal 1,71 primárních bodů, což je na úrovni první formace. Pomohlo mu k tomu především štěstí v zakončení, když nastřílel v součtu celého ročníku o 4,4 gólu více než byla očekávání na základě šancí, které si vytvořil. I to pomohlo k tomu, že jeho gólový poměr byl, navzdory poměru očekávaných gólů, pozitivní (konkrétně 55,3 %).

Do útoku Liberec přivedl hned několik zajímavých hráčů. Vrací se Jan Ordoš, z Komety přichází Jakub Klepiš a z Finska přišel slovenský forvard Tomáš Záborský. Poslední jmenovaný patřil poslední sezony ve finské soutěži k nejlepším hráčům, když se pohyboval okolo druhé a třetí desítky v kanadském bodování. V dresu týmu SaiPa si poslední dvě sezony připsal shodně 41 bodů v 53 zápasech. To pro extraligu znamená v přepočtu zhruba 36 bodů v 52 utkáních.

Jan Ordoš se vrací do známého prostředí po sezoně ve švédském Oskarshamnu, kde ve 44 zápasech bodoval dvanáctkrát. V sezoně 2019/2020 pak v dresu Liberce nasbíral 19 bodů ve 45 zápasech, kdy se mu dařilo především směrem do ofenzívy. Při hře 5 na 5 střílel góly v tempu lepším než 80 % útočníků a jeho ofenzivní vliv patřil mezi nejlepší čtvrtinu.

Jakub Klepiš pak v minulé sezoně posbíral v dresu Komety Brno 30 bodů ve 48 utkáních, když měl deset branek a 20 asistencí. Právě v přípravě gólů patřil mezi širší špičku, když si při hře 5 proti 5 připsal 1,08 prvních asistencí a celkově posbíral 1,37 primárních bodů. Spoluhráčům připravil téměř 11 střeleckých příležitostí, z toho 3,6 bylo z prostoru slotu. Jeho vliv na hru Komety pak byl směrem do útoku i do obrany lehce nadprůměrný.

Obranu Liberec doplnil dvěma posilami ze slovenského Zvolenu. Odtud přišli Michal Ivan a T.J. Melancon. Ivanovi je teprve 21 let a českou extraligu už si vyzkoušel v sezoně 2019/2020, kdy v dresu Pardubic odehrál 36 utkání. V loňské sezoně pak ve Zvolenu odehrál 42 zápasů a připsal si devět bodů.

Melancon byl produktivnějším bekem: ve 47 utkáních získal 27 bodů. Předtím působil tři sezony v americké ECHL. Kromě posil doplňují defenzívu stálice z minulé sezony Lukáš Derner a Ondřej Vítasek, svou šanci dostane jistě i Petr Kolmann.

Ondřej Vitásek přišel v průběhu loňské sezony z KHL a v Liberci stihl odehrát 24 zápasů. S ním na ledě jste se moc útočných výpadů nedočkali – ani jeden z týmů si nevytvořil šance na více než dva očekávané góly. S Vitáskem pak také klesal počet střeleckých pokusů i šancí, a to jak u Liberce, tak i u soupeřů.

Liberec by měl v nadcházející sezoně opět patřit k extraligové špičce. V útoku bude sázet především na zkušené hráče, které velmi zajímavě doplnil. A na zkušenosti a známé tváře se bude moci spolehnout i v obraně. V brankovišti pak má nadstandartního brankáře v osobě Petra Kváči.

Do sezony tak může jít s velkým sebevědomím.

Názor veřejnosti

Fanoušci vidí úspěch Liberce velmi podobně jako náš model. V průměru mu přisoudili 91 bodů, jde tedy o vůbec nejmenší rozdíl mezi modelem a veřejností. Hranici 100 bodů pak Liberec překonal u fanoušků ve 13,5 % případů a vítězem základní části byl v pěti procentech. Jako celkového vítěze extraligy ho pak veřejnost vidí v 8,5 % a společně s Mladou Boleslaví jde o čtvrtého největšího favorita mezi fanoušky.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz