<

Hokej v číslech: Preview sezony – Bílí Tygři Liberec

Foto: hcbilitygri.cz

Díky našemu modelu Game Score vám přinášíme preview a sezonní predikce všech týmů pro sezonu Tipsport extraligy 2022/23. V našich predikcích začínáme těmi nejhoršími a končíme nejlepšími týmy.

Pro Liberec znamenala minulá sezona lehký ústup z nejvyšších pozic, když zakončil základní část na sedmém místě se ziskem 89 bodů. Sedmé místo Liberec naposledy obsadil v sezoně 2017/2018. Od té doby dvakrát slavil výhru v základní části a v ročníku 2020/2021 skončili Bílí Tygři na čtvrtém místě. I bodový zisk 89 bodů je právě od sezony 2017/2018 nejhorším.

Liberec musel ze sedmého místa tedy absolvovat předkolo play off, ve kterém se utkal s brněnskou Kometou, a tu vyřadil v poměru 3:2 na zápasy. Po finálové účasti v sezoně 2020/2021 ale tentokrát Liberec skončil už ve čtvrtfinále, kdy nestačil v pěti zápasech na pražskou Spartu.

Před minulou sezonou náš model řadil Liberec do nejlepší čtyřky se ziskem necelých 93 bodů, kdy Liberec tedy za očekáváním zaostal. V létě pak došlo také v jeho kádru k několika změnám, povedou opět k vyšším příčkám?

Predikce

Z nabitého středu letošní tabulky, minimálně v našem modelu, se Liberec lehce odpoutal. Model ho před startem letošního ročníku řadí na 5. místo s průměrným ziskem 83 bodů. V tomto směru si tedy po loňské těžké sezoně Bílí Tygři pohoršili.

Z pátého místa ovšem vůbec nemají daleko k tomu, aby se vrátili zpět do první čtyřky s přímým postupem do čtvrtfinále. Na pátou pozici mají šance 12 %, šance na čtvrté či třetí místo ovšem mají velice podobné, když se pohybují okolo 11 %. Celkově pak na umístění v TOP 4 má Liberec dle modelu šance 37 %, tedy velmi solidní.

Postup minimálně do předkola by měl být pro Liberec spíše formalitou, když i spolu s umístěním v první čtyřce má šance na postup do vyřazovací fáze 98 %. Mezi nejlepších osm, kde Liberec nechyběl už od roku 2016, postoupí téměř ve třech čtvrtinách případů. Šance na boj o nejcennější trofej pak jsou pro Liberec 17 %, a titul Bílí Tygři získají z osmi procent.

Sestava

Projektovaná hodnota všech hráčů je zobrazena za celou sezonu. V projekci celé sezony model pracuje s predikovaným počtem odehraných zápasů každého hráče. Model tedy počítá i s hráči, kteří nejsou v grafice zobrazeni.

Velkou událostí libereckého léta byl bezesporu návrat Michala Bulíře. Ten si minulou sezonu odskočil do Plzně, kde ukázal, že dokáže podávat v roli lídra výborné výkony. Bulíř se stal třetím nejproduktivnějším hráčem minulé sezony, když si v 53 zápasech připsal 56 bodů. S 27 góly byl zároveň druhým nejlepším střelcem po Filipu Chlapíkovi.

Dle hodnocení Game Score byl Bulíř čtvrtým nejlepším hráčem s hodnotou 4,3 výhry. Výrazně se tak zlepšil oproti ročníku 2020/2021, kdy měl hodnotu 2,4 výhry. Teď před ním stojí další výzva, a to ukázat, že na minulou sezonu naváže i v Liberci.

Bílým Tygrům by mohl Bulíř pomoci především s přesilovou hrou, kterou měl Liberec v minulém ročníku třetí nejhorší. Naopak Bulíř si v početní výhodě připsal 28 ze svých bodů, když jich pouze Martin Růžička nasbíral více.

Bulíř ale zároveň měl i solidní sezonu při hře 5 na 5. V té si v průměru připsal rovné dva body za 60 minut, a řadil se na začátek třetí desítky. Z toho Bulíř nastřílel 1,17 gólu, kdy patřil do nejlepší desítky střelců. Právě střelba je jeho hlavní předností, když si v průměru připsal 15 střeleckých pokusů a vytvořil si šance na 0,93 očekávaného gólu. Byl tak v tomto směru lepší než 89, respektive 92 procent útočníků.

Při základním počtu hráčů měl Bulíř poměr očekávaných gólů 48 %, stejně jako gólový poměr. Plzeň ovšem v tomto směru příliš neexcelovala. Bulíř tak měl pozitivní vliv na ofenzívu týmu, když s ním na ledě se šance Plzně zvyšovaly o 0,35 očekávaného gólu za 60 minut, vstřelené góly pak o 1,2, kdy patřil Bulířův vliv mezi nejlepších deset.

Z příchodu Bulíře se určitě musí radovat Michal Birner. Ten byl v minulé sezoně sice druhým nejproduktivnějším hráčem týmu, připsal si ale pouze 34 bodů, což je v jeho případě značný propad ze 61 a 45 bodů, které měl dvě, respektive jednu sezonu zpět. A zatímco právě mezi roky 2019 a 2021 patřil Birner mezi nejlepší forvardy, v minulé sezoně odehrál sezonu s hodnocením 1,2 výher, což ho řadí až na pomezí druhé a třetí formace.

Trápil se právě v ofenzívě, když si připsal 1,58 bodu za 60 minut hry 5 na 5 a jeho tvorba šancí byla víceméně průměrná, a to jak těch vlastních, tak i v rámci přihrávek spoluhráčům. To ovšem bývala Birnerova doména, otázkou tedy je, zda se vedle Bulíře tyto schopnosti opět probudí. Ani celkové výsledky Birnera příliš růžově v minulém ročníku nevypadaly. Poměr očekávaných gólů měl lehce pod 50 %, gólový poměr pak 46 %. A při jeho pobytu na ledě se Liberci navíc nedařilo spíše směrem dopředu, kdy v porovnání s očekáváním zaostal o čtyři desetiny gólu.

První útok by měl doplnit Michael Frolík. Ten do české extraligy přichází po dvou sezonách, ve kterých se mu příliš nedařilo. V minulé sezoně odehrál Frolík 23 zápasů ve Švýcarsku, kde se představil v dresu Lausanne a připsal si 14 bodů. Sezonu předtím zvládl dohromady pouze deset utkání NHL, ve kterých nebodoval. Právě to nechává náš model ohledně Frolíka lehce chladným, když mu v Tipsport extralize předpovídá pouze 18 bodů v 52 zápasech. Vedle Bulíře s Birnerem ale může Frolík výrazně pookřát a tuto predikci překonat.

Na koho Liberec bodově spoléhal v minulé sezoně, byl Tomáš Filippi. Ten byl nakonec nejproduktivnějším hráčem týmu se 40 body v 50 zápasech. Současně byl s 21 góly i nejlepším střelcem. Pozitivem byl určitě i fakt, že Filippimu vydrželo v minulém ročníku zdraví, kdy vynechal pouze šest zápasů. V hodnocení Game Score si Filippi drží stabilní výkonnost, když ročník 2020/2021 odehrál v tempu 2,7 výhry, v minulé sezoně to bylo 2,9 výhry, a pro následující ročník je druhým nejlépe hodnoceným hráčem Liberce.

Při hře 5 na 5 si Filippi připsal 1,54 bodu za 60 minut, kdy tak stabilně boduje na úrovni druhého útoku. I přesto, že patřil Filippi k nejlepším distributorům puku, utrpěl jeho sběr primárních asistencí, když si ve srovnání se sezonou 2020/2021 pohoršil z 1,03 na 0,45 prvních asistencí za hodinu hry. Filippi přitom spoluhráčům vytvářel téměř 15 střeleckých příležitostí a šance z jeho přihrávek byly na 0,6 očekávaného gólu. Žádný z útočníků se mu co do četnosti přihrávek nevyrovnal, a jejich kvalita pak byla lepší než u 92 % forvardů.

To, že spoluhráči jeho přihrávky tolik neproměňovali jako v minulosti, se projevilo i na celkové ofenzivní produkci Liberce při Filippiho pobytu na ledě. Liberec si tvořil šance na 2,7 očekávaného gólu, proměnil je ovšem pouze v necelé dva góly za 60 minut hry 5 na 5. Na tvorbu šancí měl ale Filippi výrazný vliv, když zlepšoval očekávané góly v průměru o sedm desetin. Celkově měl poměr očekávaných gólů 55 %, gólový poměr i díky špatné koncovce pak rovných 50 %.

V obraně byl, a bude i v další sezoně, hlavním pilířem Mislav Rosandič. Ten podává už několik sezon stabilní výkony, kdy tu loňskou odehrál v hodnocení Game Score s hodnotou 1,8 výhry, ročník předtím s 2,2 výhry. Pro následující sezonu je jeho hodnota projektována jen těsně za nejlepší desítkou obránců.

Rosandič patří k nejlepším obráncům v rámci vlivu na hru svého týmu, a to oběma směry. S ním na ledě měl Liberec poměr očekávaných gólů 57 %, když o čtyři desetiny Rosandič zlepšoval tvorbu šancí týmu, a zároveň o pět desetin očekávaného gólu snižoval šance soupeřů, kdy byl v tomto směru šestým nejlepším obráncem.

Svého vlivu Rosandič dosahuje především výborným bruslením a hrou s pukem. V minulé sezoně byl Rosandič lepší než 96 % obránců v zamezení vstupů soupeřů do pásma, a mezi deset procent nejlepších patřil i v rozehrávce z vlastní třetiny. Zároveň velice často i vstupoval do útočného pásma s pukem na holi, když se Rosandič pyšní opravdu téměř všemi prvky moderní defenzivní hry.

Vedle Rosandiče budou Bílí Tygři výrazně spoléhat i na lotyšského obránce Uvise Balinskise, který se do Liberce stěhuje z Litvínova. Stejně jako Rosandič patří i Balinskis svojí očekávanou hodnotou do druhé desítky mezi obránci. Ten se ve své druhé sezoně zlepšil z 1,4 výhry na hodnotu tří výher v minulé sezoně, když si připsal velice solidních 23 bodů ve 42 zápasech.

Při hře 5 na 5 si Balinskis připsal 1,38 bodu za 60 minut, kdy byl v přepočtu na čas čtvrtým nejproduktivnějším obráncem. Do nejlepší pětky patřil i v gólové produkci, když jich nastřílel 0,52 za hodinu hry. Právě tvorba vlastních šancí byla jednou z největších předností Balinskise, když si tvořil šance na 0,35 očekávaného gólu, kdy byl lepší než 95 % obránců. K tomu Balinskis nabízí podobné přednosti jako Rosandič, když má skvělou rozehrávku, a výborně brání i přechod středního pásma soupeřů.

Balinskis měl v minulém ročníku poměr očekávaných gólů 56 % a gólový poměr 58 %, kdy výrazně ovlivňoval hru Litvínova, a to především do ofenzívy. S ním na ledě se šance Vervy zvyšovaly o 0,55 očekávaného gólu za 60 minut, vstřelené góly pak o více než sedm desetin. Zároveň ale nezaostával ani v obraně, kde výborně limitoval šance soupeřů, a to jako devátý nejlepší obránce.

Zmíněnou dvojici bude v důležité roli v obraně doplňovat i T. J. Melancon. Ten má za sebou premiérovou sezonu v extralize, kdy se uvedl 13 body ve 44 zápasech. Celkově pak měl hodnotu 1,1 výhry. Při hře 5 na 5 měl Melancon velice solidní vliv na útočnou část hry, kdy se vytvořené šance s ním na ledě zvyšovaly o čtyři desetiny očekávaného gólu. A to především díky jeho kreativitě, kdy měly jeho přihrávky vyšší kvalitu než u 98 % beků. Celkově měl Melancon poměr očekávaných gólů 51 % a poměr gólů 55 %.

V ročníku 2020/2021 měl Jaroslav Vlach na kontě 36 bodů, v minulé pak 27, když nastřílel velice solidních 18 gólů. Opět se mu dařilo i v početních výhodách, ve kterých měl sedm ze svých gólů a celkově 12 bodů. Při hře 5 na 5 Vlach, stejně jako v předcházející sezoně, bodoval loni na úrovni třetího útoku, když si připsal 1,27 bodu za 60 minut.

K tomu patřil k nejčastějším střelcům, když měl necelých 20 střeleckých pokusů a střílel častěji než 98 % útočníků. Horší už to ale bylo s tvorbou šancí, když si Liberec s ním na ledě tvořil šance na necelé dva očekávané góly, což bylo o tři desetiny horší než bez něho. Zároveň Liberec vstřelil pouze 1,7 gólu, a inkasoval 2,8 za stejný čas. Vlach měl tedy gólový poměr pouze 38 %. Při hře 5 na 5 se tak musí výrazně zlepšit, když je momentálně jeho vliv oběma směry projektován mezi nejhorší čtvrtinou útočníků.

Slušný návrat do extraligy prožil Jan Ordoš. Ten byl se 24 body čtvrtým nejproduktivnějším hráčem Liberce a celkově měl hodnotu 1,3 výhry. Podobně jako Vlach i Ordoš bodoval na úrovni třetího útoku, když při hře 5 na 5 sbíral v průměru 1,32 bodu. Ordoš se navíc dostával k solidním střeleckým příležitostem, když si tvořil lepší šance než 86 % útočníků. Na rozdíl od Vlacha pak měl Ordoš i solidní vliv na ofenzívu Liberce, když s ním na ledě se šance zvyšovaly o čtyři desetiny očekávaného gólu a vstřelené góly o osm desetin. Celkově pak měl Ordoš poměr očekávaných gólů 52 % a gólový poměr 54 %.

Velice solidní posilu do ofenzívy Liberec získal z Mladé Boleslavi v Oscaru Flynnovi, která si ho nechala utéct ke konkurenci i přes jeho velice solidní výkony. Flynn totiž v minulé sezoně sbíral 1,75 bodu za 60 minut hry 5 na 5, kdy se řadil na pomezí prvního a druhého útoku, a měl jednu z nejlepších gólových produkcí v přepočtu na čas. K tomu měl také Flynn vůbec nejvíce střeleckých pokusů ze všech hráčů, a tvořil si šance lepší než 91 % útočníků. Celkově pak byl jeho vliv směrem do útoku velmi kvalitní, a Liberec tak získal do své sestavy dalšího nebezpečného útočníka.

V brankovišti se Liberec může dlouhodobě spolehnout na Petra Kváču, který patří mezi elitní extraligové gólmany. V minulé sezoně Kváča naskočil do 44 zápasů, ve kterých si připsal úspěšnost zákroků 91,7 %. Celkově inkasoval ve srovnání s očekáváním o téměř deset gólů méně, kdy se zařadil na páté místo. V porovnání s extraligovým průměrem byl Kváča o necelých 11 gólů lepší. Pokračoval tak ve výborných výkonech i ze sezony 2020/2021, a před startem ročníku je druhým nejlépe hodnoceným brankářem.

Názor fanoušků

Mezi fanoušky a naším modelem byl u Liberce v průměrném bodovém zisku vůbec nejmenší rozdíl, a to tři desetiny bodu! Zároveň obě skupiny zařadily Bílé Tygry na páté místo. Stejně jako letos i loni to byl právě Liberec, u kterého byl nejmenší rozdíl mezi modelem a veřejností.

Oba subjekty jsou ovšem ve srovnání s minulým ročníkem skeptičtější. Zároveň Bílé Tygry čeká nová doba, když kariéru ukončil Ladislav Šmíd a jeho roli lídra musí převzít další hráči. Například Michal Bulíř, který dostal na dres i kapitánské céčko. Bude to právě on, kdo dovede Liberec po roční odmlce zpět do první čtyřky?

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz