Hokej v číslech: Pravá versus levá, díl první – nejlepší sestava praváků

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Ačkoliv ve světě hokeje není až tolik hráčů držících hokejku na pravou stranu, v extralize se jim přesto vede náramně a obsazují nejvyšší posty ve svých týmech. A dnes si takové muže přiblížíme ve výběru nejlepšího týmu praváků Tipsport extraligy. Které mužstvo má jako jediné v této sestavě dvojité zastoupení? Odpověď vás překvapí.

Jágr Chance liga

Centr - Dávid Gríger (HC Energie Karlovy Vary)

Blonďatý sympaťák ve službách Karlových Varů je dost možná jedním z nejméně doceňovaných hráčů extraligy. Zaprvé, rodák ze slovenského Popradu opravdu mistrovsky ovládá nejdůležitější úkol každého centra, buly. Když se totiž čtyřiadvacetiletý energetik postaví do kruhu pro vhazování, hned v 58,52 % případů z něj odjede vítězně, lepší bilanci mají v soutěži jen tři další centři.

Zejména v obranném pásmu dokáže Dávid Gríger svůj tým skutečně podržet, jeho 66,36% úspěšnost takových buly je jednoznačně nejlepší počin ligy. Ten pravý přínos usměvavého forvarda lázeňské metropoli je však vidět při pohledu na relativní poměr Corsi, při rovnovážném počtu bruslařů jej totiž drží útočník s pěti starty v seniorské reprezentaci Slovenska na hodnotě 10,04 %, po Robertu Říčkovi druhé nejvyšší v elitní české soutěži.

Obdobné kvality prokazuje i v oblasti šancí ze slotu, Energii totiž zlepší svou přítomností na ledě poměr těchto střel pro a proti o 12,73 %, což znamená čtvrtou příčku mezi extraligovými útočníky. Sám Gríger pak vyšle na branku z předbrankového prostoru při vyrovnaných početních silách skvělých 5,98 projektilů za průměrných šedesát minut na kluzišti, neboli 53 % své celkové střelecké aktivity. I díky tomu je v Karlových Varech s 2,79 body za 60 minut nejproduktivnějším hráčem v přepočtu na odehraný čas, celkově to posléze vychází na devět branek a devět asistencí ve 25 zápasech.

Foto: hokejkv.cz

Křídlo - Marek Kvapil (Bílí Tygři Liberec)

O účasti Marka Kvapila v jakémkoliv týmu nejlepších hráčů nemůže být sebemenší pochyb. Čerstvě čtyřiatřicetiletý forvard je naprostým fenoménem extraligy, vždyť v tabulce produktivity má s famózními 44 body (16+28) z 29 utkání obrovský desetibodový náskok na druhého Petra Holíka. V Liberci se navíc jen máloco děje bez vědomí křídelníka se čtyřiceti starty v seniorské reprezentaci, o tom totiž vypovídá v celé soutěži nejvyšší 60% individuální bodová produktivita.

Zejména když na trestné lavici sedí někdo z mužstva soupeře, tehdy se v tahounovi Podještědí probudí ten pravý Tygr. V přesilových hrách odehrál již 141:23 minut, neboli bez sedmi sekund celých pět minut za utkání, což dokázal v obou případech překonat z útočníků jen brněnský Rumcajs Peter Mueller. Ovšem když přijde na body, tam už na Kvapilových pět gólů a osm asistencí nemá nikdo. V přepočtu na 60 přesilovkových minut pak patří mezi pravidelnými volbami na početní výhodu odchovanci Trenčína za 7,64 bodu stříbrná medaile.

Pokud by mistrovi světa z roku 2010 vydrželo zdraví a jeho dosavadní fazóna, měl by se dosavadní extraligový rekordman Martin Růžička bát o svůj historický primát v počtu bodů za jednu sezonu nejvyšší české soutěže. V sezoně 12/13 nastřádal třinecký kanonýr celkem 83 štychů v zápisu o utkání, Kvapil má aktuálně našlápnuto na bodů 79.

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Křídlo - Milan Gulaš (HC Škoda Plzeň)

I druhý křídelník týmů nejlepších praváků Milan Gulaš může shlížet na ostatní extraligové hokejisty z medailové příčky tabulky herní produkce, za dvanáct přesných zásahů a 19 nahrávek se totiž dělí s vítkovickým Ondřejem Romanem o bronz. Těmito pro soupeře vysoce nebezpečnými výkony si plzeňský vousáč vysloužil maximální důvěru trenéra, jelikož i ve třiatřiceti letech patří mezi úzkou skupinku čtyř forvardů soutěže, kteří v průměru odehrají více než 20 minut na utkání.

Za takovou výsadu se Gulaš odvděčuje i s úroky, je totiž naprosto jasně nejaktivnějším kanonýrem ligy. Dosud dokázal vyslat na soupeře již neuvěřitelných 249 střeleckých pokusů, 25,48 za šedesát odehraných minut, a zejména díky své vlastní aktivitě si také drží celkové relativní Corsi pro na hodnotě 23,24. Ano, v tom mu sice výrazně pomáhá 137:45 odkroucených přesilovkových minut, třetí nejvyšší číslo mezi extraligovými útočníky, nicméně v tomto ohledu je stále na špici celé soutěže a nic to nemění na jeho kvalitách.

A stejně skvěle si plzeňská sedmasedmdesátka vede i při pohledu na střely ze slotu. Celkově má na svém kontě totiž už 64 individuálních šancí a svou přítomností na ledě přinese škodovce každých šedesát minut 7,09 ran z nejlepšího místa navíc, to jsou další dvě zlaté medaile pro plzeňského kapitána. Chcete recept na vynikajícího kanonýra? Hledejte v rejstříku heslo Milan Gulaš.

Foto: Milan Podpera, hcskoda.cz

Obránce - Petr Zámorský (Mountfield HK)

Třetí důkaz, že pravorucí hokejisté i přes svou početní nevýhodu umí co se ofenzivní produkce týče dát na frak svým levostranně orientovaným souputníkům, nabízí šestadvacetiletý zadák Mountfieldu Petr Zámorský. V celé extralize totiž nenajdete žádného obránce, jenž by se dokázal jen přiblížit 26 bodům, které má aktuálně na kontě díky šesti gólům a rovným dvaceti asistencím právě reprezentant hájící barvy Hradce Králové.

Kromě titulu pro nejproduktivnějšího beka extraligy se může Zámorský pochlubit stejným oceněním i co se střelecké aktivity týče, z celkovém počtu 165 pokusů o překonání soupeřova gólmana jich však hned 71 vyslal při pozitivně nerovnoměrném počtu bruslařů. Ono  se ani není čemu divit, když je zlínský odchovanec druhým nejvytěžovanějším bekem na přesilovky hned po Martinu Ševcovi z Liberce. 4:14 minut na zápas a dohromady o čtyři vteřiny přes 131 minut, to je slušná porce početní převahy.

Již šestým rokem seniorský reprezentant je obecně hlavním tahounem ofenzivní činnosti královéhradeckých obránců, což dává jasně najevo 40% bodová produktivita, po Lukáši Krajíčkovi u Třince druhá nejvyšší mezi extraligovými obránci. Ovšem když přijde na primární body, kterých má Zámorský rovnou 21, tam už je s 23% produktivitou nejlepším zadákem soutěže.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Obránce - Michal Plutnar (HC Energie Karlovy Vary)

Ačkoliv se karlovarská Energie pere o místa daleko vzdálená od bran play off, jako jediné mužstvo u celé extraligy má v tomto výběru dvojnásobné zastoupení, veliký vliv na její úspěchy má totiž obránce Michal Plutnar. To je poměrně patrné už při pohledu na bodování týmu, kde patří teprve čtyřiadvacetiletému vytáhlému zadákovi s dvanácti body (4+8) druhé místo mezi obránci, leč v kontextu celé soutěže mu to stačí až na dělené třinácté místo.

Ovšem když se zaměříme na celkový obraz jeho hry, projeví se kvality obránce se zkušenostmi s mládežnickým hokejem v zámoří naplno. Při rovnovážném počtu hráčů na ledě má totiž u svého jména v kolonce relativního poměru Corsi hodnotu 8,11 %, což je vůbec nejlepší počin mezi všemi pravidelně hrajícími beky ligy. A jeho náskok na čele tabulky vyskočí ještě výš, když zohledníme všechny početní situace na ledě, díky skvělé práci v přesilovkách je totiž celkové relativní CF% Michala Plutnara 13,39 %.

S hráčem se sedmičkou na zádech totiž Karlovy Vary vyšlou za šedesát minut o skvělých 11,23 střeleckých pokusů více než bez něj, takový vliv má na ofenzivní produkci svého týmu jen pět dalších beků ligy. A na druhé straně kluziště to je ještě lepší, bývalý mládežnický reprezentant totiž Energii ušetří za 60 minut na ledě 14,09 pokusů proti, lépe si vede v soutěži pouze Martin Ševc. Přidejte si k tomu tři přesné trefy v přesilovce, za což Plutnarovi patří dělené druhé místo, a máte důvod, proč nesmí chybět v týmu nejlepších praváků.

Foto: hokejkv.cz

Brankář - Karel Vejmelka (HC Kometa Brno)

Pouze při volbě dozorce v brankovišti pravorukých bylo vlastně naprosto jasno, v nejvyšší české soutěži totiž působí pouze tři gólmani chytající v opačném gardu a jen jeden z nich je jedničkou svého týmu. Zatímco Pirát Štěpán Lukeš i liberecký Marek Schwarz povětšinou sledují zápas od dvířek své střídačky, nejmladší z tohoto trojlístku, teprve dvaadvacetiletý Karel Vejmelka, držel stráž nad brněnskou svatyní letos již dvacetkrát.

A svého úkolu se dosud zhostil slušně, aktuálně si drží v lize osmou nejlepší úspěšnost zákroků - 91,60 %, a takřka stejně si vede i díky průměrně jen 2,32 inkasovaným brankám za šedesát odehraných minut. Celkem totiž pustil brankář, jehož práva vlastní v NHL Nashville Predators, za svá záda pouze 43 puků a jednou už zcela uzavřel svou klec.

Když srovnáme Vejmelkovy výkony s výsledky Libora Kašíka a Marka Langhamera, zjistíme, že benjamínek úřadujícího mistra extraligy má o 1,23 % vyšší úspěšnost zákroků než jeho kolegové v brněnské brance. Sečteno podtrženo, urostlý odchovanec Třebíče Kometě zachránil doposud celkem o šest gólů více, než kdyby se mezi třemi tyčemi točili právě Kašík a Langhamer. A také vede nad touto dvojicí i v produktivitě, na svém kontě má Vejmelka totiž i jednu asistenci.

Foto: Michal Eger, hc-kometa.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz