Hokej v číslech: Petr Straka se vypracoval v jednoho z tahounů Plzně

Foto: Roman Turovský, hcplzen.cz

Petr Straka prožívá jednu ze svých bodově nejlepších sezon v kariéře. S 20 body ve 28 utkáních je třetím nejproduktivnějším hráčem Plzně a míří k překonání svého kariérního maxima. Pravou nohou vstoupil i do nového roku, naposledy se hattrickem podílel na demolici lídra extraligy z Třince.

Aplikace Tipsport extraligy

Plzeň, to není jen Milan Gulaš. Ano, vítěz kanadského bodování Tipsport extraligy v posledních třech sezonách je nejproduktivnějším hráčem Škodovky i v probíhajícím ročníku, ale sám by tým na čtvrté místo nedotáhl.

Letos mu výrazně pomáhá také Petr Straka. Ten už za polovinu základní části stihl překonat svůj loňský bodový zápis a s 20 body ve 28 zápasech je třetím nejproduktivnějším hráčem Západočechů za Gulašem a Filipem Suchým.

Odchovanec Plzně tak pravděpodobně prožívá svoji nejlepší sezonu v nejvyšší české soutěži. Jak se na jeho výkony dívají statistiky? 

Většinu času na ledě strávil Straka v lajně s Petrem Kodýtkem a Janem Eberlem. Této formaci se v letošní sezoně opravdu daří. Zatímco Kodýtek má roli střelce (dal už 11 gólů), Straka se stará hlavně o nahrávání.

To ukazují i statistiky. V počtu přihrávek na střelecké pokusy spoluhráčům patří mezi 30 nejlepších útočníků extraligy, v Plzni je lepší jen Gulaš. Víc než polovinu jeho nahrávek tvořily pasy na střely ze slotu, tedy z nejnebezpečnějších prostor pro brankáře soupeře. Podívat se na to můžeme i na níže přiložené mapě.

Mapa přihrávek Petra Straky na střelecké pokusy ze slotu při hře 5 na 5. Trojúhelník označuje Strakovu pozici při nahrávce, kolečko označuje pozici, odkud jeho spoluhráč střílel.

Mapa přihrávek Petra Straky na střelecké pokusy ze slotu při hře 5 na 5. Trojúhelník označuje Strakovu pozici při nahrávce, kolečko označuje pozici, odkud jeho spoluhráč střílel.

Osmadvacetiletý útočník však umí i střílet. Dokázal to v posledním zápase proti Třinci, kdy během šesti minut a šestnácti sekund vstřelil hattrick a pomohl k vítězství 5:0.

Podle statistik ze hry 5 na 5 je zřejmé, že byť nepatří mezi nejfrekventovanější střelce, tak když už vystřelí, musí se soupeřovi gólmani mít na pozoru. 60 % jeho střeleckých pokusů tvoří střely ze slotu, z prostoru před brankovištěm a mezi kruhy vstřelil i dva ze svých tří gólů v utkání proti Ocelářům.

A poslední věc, u které se zastavíme, je Strakova hra v oslabení. Na rozdíl od přesilovek v něm hraje a má nemalý podíl na tom, že Západočeši mají nejvyšší úspěšnost ubráněných přesilovek soupeřů. Důkazem je fakt, že Plzeň s ním na ledě inkasovala méně střeleckých pokusů a střel na branku než s ostatními svými útočníky.

Na Petra Straku je v Plzni spolehnutí. V jedné z nejlepších formací extraligy se stará o rozdávání puků a výborně hraje v početních nevýhodách. Zkrátka a dobře, vypracoval se v jednoho z tahounů svého týmu.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz