Hokej v číslech: Odchod Zohorny bude Boleslav bolet

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Když Radim Zohorna na jaře oznámil, že má namířeno do NHL, mohlo to mezi některými fanoušky vyvolat mírnou skepsi. V letošní sezoně však čtyřiadvacetiletý útočník všechny pochybnosti rázně smetl. Vždyť i přes nepříznivé okolnosti a méně zápasů vyrovnal svůj osobní rekord!

O Kapku lepší hokej

Loni odehrál za Boleslav 46 utkání a zaznamenal 22 bodů (10+22).

Letos nastoupil do 21 zápasů a připsal si také 22 bodů (12+10).

Výkonnostní posun Radima Zohorny je patrný už z těchto dvou statistik. Pojďme se ale na výkony budoucího útočníka Pittsburghu podívat ještě trochu podrobněji.

V tomto článku se zaměříme na Zohornovy výkony při hře 5 na 5. Ještě předtím ale poznamenáme, že skoro čtvrtinu času odehrál v přesilovkách, kde zaznamenal 4 ze svých 22 bodů.

Byla to ale především hra při rovnovážném stavu hráčů na ledě, kde se mu dařilo. Zřejmé je to z jednoho jediného čísla.

3,6 bodů na 60 minut: to je třetí nejlepší výkon za Martinem Růžičkou a Matějem Stránským a před Milanem Gulašem či Michalem Birnerem.

Komplexní hráč

Loni v květnu jsme psali, že Zohorna patřil mezi nadprůměrné extraligové útočníky, a to především díky své komplexnosti. Dokázal střílet i nahrávat, bránit i zakládat útoky.

Letos se na tom nic nezměnilo. I když nepatřil mezi nejčastěji střílející útočníky, dokázal více než 70 % svých střeleckých pokusů směřovat do nejnebezpečnějšího prostoru slotu. To je jedna z nejlepších hodnot mezi pravidelně hrajícími útočníky a i v celkovém srovnání patří mezi útočníky prvních formací.

Výrazně mu pomáhá vysoká 23,6% úspěšnost střelby. Ta by dříve nebo později pravděpodobně klesla, na druhou stranu k ní Zohorna přispívá. Především tím, že mnohem více svých střel míří z prostoru před brankou, odkud padá více gólů.

Téměř polovinu svých bodů zaznamenal dvojnásobný extraligový šampión díky asistencím. Ty souvisejí s tím, jak často nahrával spoluhráčům na střely. A v tom patřil Zohorna k nejlepším.

Napovídá tomu statistika SA/60 z úvodní grafiky – mezi pravidelně hrajícími útočníky mu patří deváté místo. V TOP patnáctce ho najdeme i v nahrávkách na střely ze slotu.

A ještě poslední statistika ukazující na Zohornovu komplexní hru: úspěšné vstupy do útočného pásma. Čtyřiadvacetiletému forvardovi překročil útočnou modrou s kotoučem na holi 15,3krát za 60 minut hry 5 na 5, což je v extraligovém srovnání 33. nejlepší hodnota.

Závěr

Radim Zohorna se zásadně podílel na mladoboleslavské ofenzivě, která patří v Tipsport extralize mezi nejlepší. Je tak jasné, že odchod nejlepšího dosavadního hráče bude mít na výkony Středočechů výrazný dopad.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz