Hokej v číslech: Nejlepší posila sezony –⁠ HC Oceláři Třinec

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

V novém statistickém seriálu Nejlepší posila sezony si očima čísel představíme ty nejlepší akvizice, které se povedly každému ze čtrnácti extraligových celků před začátkem letošního ročníku či v jeho průběhu. V druhém díle se podíváme do kádru vicemistra základní části Ocelářů z Třince.

partneři českého hokeje

Po loňském titulu byli Slezané odhodláni svůj úspěch zopakovat, a tak přes léto nelenili a přivedli do týmu hned několik výrazných posil nejen z tuzemska, ale také z ciziny. Ze statistického pohledu se ve finále ocitla trojice borců a nakonec jsme za nejlepší posilu Třince v uplynulém ročníku vybrali Matěje Stránského!

Starší bratr Šimona Stránského se obdobně jako hvězda předchozího dílu Dominik Hrachovina vydal na hokejovou cestu mimo české končiny. Po úspěšných dorosteneckých letech se v roce 2010 přesunul do kanadské juniorky a celkově strávil v zámoří sedm let –⁠ první tři v mládežnické WHL a zbylé čtyři pod smlouvou Dallas Stars na jejich farmě v AHL.

Jenže když stále nepřicházela nominace do nejlepší hokejové ligy světa, zamířil Matěj Stránský do KHL, kde odehrál rok a půl v dresu Čerepovce, aby posléze dohrál sezonu 2018/19, jeho zatím poslední mimo extraligu, ve švédské lize. A právě z Mory si jej v srpnu 2019 vyhlédl Třinec.

Vítkovický odchovanec tak poprvé okusil český seniorský hokej až ve 26 letech, ovšem výrazně zužitkoval své dosavadní zkušenosti. Za 52 utkání totiž nasbíral dohromady 45 bodů (23+22), díky čemuž vyhrál bodování Ocelářů a v celoextraligové tabulce produktivity obsadil dělené šesté místo! Z celkového počtu hned dvacet bodů vybojoval v přesilovce, kde vytvořil velice úderný tandem s Petrem Vránou.

Právě v početních výhodách odehrál Matěj Stránský ze všech hráčů Třince nejvíc času, takřka 180 minut, i při zohlednění této doby však stále patří k nejproduktivnějším hráčům extraligy –⁠ za 60 minut si totiž připíše 6,7 bodu a jen o kousek mu utekla účast v elitní desítce soutěže v tomto ohledu.

Nicméně i při vyrovnaných silách předváděl vynikající výkony, celkových 23 bodů dává průměr 2,0 bodu za šedesát minut, třetí nejlepší mezi Slezany. A největší zbraně Matěje Stránského?

Zaprvé, střelecká vyzrálost. Urostlý křídelník se ke palbě odhodlá opravdu jen zřídkakdy, jak v množství střeleckých pokusů, tak v jejich podílu vůči ostatním spoluhráčům patří až do druhé poloviny týmu i celé soutěže, ovšem velice dobře si umí zvážit, kdy by skutečně pálit měl.

Hned 62,60 % všech svých pokusů vysílá Stránský ze slotu, což pak i ústí ve vynikající 13,2% úspěšnost střel na branku, v obou případech se jedná o třetí nejlepší čísla mezi hráči Třince, která navíc patří mezi elitní sedminu extraligových hokejistů.

Mapa střeleckých pokusů Matěje Stránského za stavu 5 na 5.

Mapa střeleckých pokusů Matěje Stránského za stavu 5 na 5.

Zadruhé, rozehrávačské schopnosti. Matěj Stránský za 60 minut hry 5 na 5 připraví svým spoluhráčům 7,8 puku na střelu, z čehož téměř polovinu, konkrétně 3,6, na střelu ze slotu. Právě do mezikruží tedy vyšle 46,15 % ze všech svých takových nahrávek, větší podíl v celé extralize rozesílá jen pět hráčů. Navíc i v předchozích dvou ohledech patří Stránský opět mezi nejlepších patnáct, respektive deset procent ligy.

Kvality při rozehrávce pak souvisí i se třetím bodem, zakládáním útoků. Žádný jiný Slezan nepřechází s pukem útočnou i obrannou modrou tak často jako právě ostravský rodák. Za daných časových i početních podmínek to vychází na 20,8 transferu z vlastního pásma a 16,3 přechodu do útoku, obě hodnoty pak řadí Stránského mezi nejlepších šest extraligových borců a na první místo v ohledu týmu.

A právě ony přechody přes útočnou modrou nejsou v podání Matěje Stránského nijak neužitečné, naopak. Celkem ve 46 případech, kdy založila ocelářskou ofenzívu právě jejich čtyřiačtyřicítka, přetavili Třinečtí ve střelu, z toho 25 pak skončilo střelou z předbrankového prostoru. Netřeba dodávat, že žádný jiný hráč bílo-červených nepřispěl v tomto ohledu větší měrou.

Čestná zmínka

Na začátku jsme zmiňovali, že kromě Stránského přivedl Třinec ještě další dvě výrazné posily. Tou první byl dost možná i objev letošní sezony, gólman Petr Kváča. Ten dohromady pochytal sice jen ne vyloženě výjimečných 92,08 % střel mířících na jeho branku, ovšem celkový průměr mu dost srazila oslabení Ocelářů. Za stavu 5 na 5 totiž loni ještě prvoligový brankář zastavil hned 93,98 % všech kotoučů, vůbec nejvíc mezi všemi extraligovými jedničkami.

A obdobný příběh má i druhá silná akvizice, ostatně také působí mezi třemi tyčemi, Jakub Štěpánek. Ten od svého příchodu na přelomu roku ještě maličko překonal Kváčova čísla, za stavu 5 na 5 si udržel vůbec nejvyšší úspěšnost v celé soutěži –⁠ 94,16 %; v celkovém součtu pak s rovnými 93 procenty obsadil druhé místo mezi pravidelně chytajícími gólmany, hned za někdejším Ocelářem Patrikem Bartošákem.

Důvod, proč i přes své v celoligovém ohledu minimálně stejně výjimečné výsledky jako v případě Matěje Stránského, je pro oba brankáře shodný –⁠ ani jeden z nich totiž nestrávil celou sezonu jako jednička. Kváča nastoupil po odchodu Patrika Bartošáka a stihl 29 zápasů, než ho nahradil Jakub Štěpánek, ten pak odchytal utkání jen patnáct.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz