Hokej v číslech: Nejlepší obránci extraligové sezony

Foto: hcocelari.cz

Po brankářích se nyní společně podíváme na nejlepší obránce nedávno skončené základní části Tipsport Extraligy. Kteří z beků pojí nejlépe ofenzivní a defenzivní schopnosti, a mají tak velký vliv na týmové výkony na obou koncích ledu?

O Kapku lepší hokej

Určit nejlepší obránce vyžaduje podívat se na řadu faktorů, protože kvalitní obránce by měl umět skloubit defenzivní činnost s ofenzivní. A ten nejlepší by to měl zároveň dokazovat pravidelně a proti těm nejlepším soupeřům. Zajímat nás tak bude střelecká převaha, převaha při střelách ze slotu a i samotných vstřelených a obdržených brankách. K tomu samozřejmě přidejme i samotné zapojení daných obránců.

Do našeho výběru jsme zařadili pouze obránce, kteří odehráli minimálně 500 minut při hře 5 na 5 a nastupují převážně proti těm nejlepším – jejich kvalita protihráčů patří do horní poloviny.

TOP 3

Martin Gernát byl jedním z nejlepších ofenzivních obránců extraligového ročníku. Celkově si připsal na své konto 34 bodů v 50 odehraných zápasech a byl třetím neproduktivnějším zadákem. Při hře 5 na 5 pak sbíral v přepočtu na 60 minut 1,83 bodu – v tomto ohledu byl tím nejlepším. Jeho ofenzivní schopnosti dokazuje také největší podíl na střelách, když za 60 minut hry sám vystřelil nebo přihrál na 17,8 střel, to byl opět nejlepší počin mezi obránci.

Gernát byl zároveň nejvyužívanějším bekem Ocelářů, když odehrál v průměru 20 minut a 18 sekund za zápas. A Václav Varaďa ho hojně využíval i na přesilové hry, kde odehrál více než dvě a půl minuty.

Kvalitní ofenzíva Gernáta se promítá i na vstřelených brankách Třince, když při hře 5 proti 5 s ním na ledě soupeři inkasovali hned 3,5 gólu za 60 minut, lepší je v lize pouze Tomáš Dvořák ze Sparty (3,53 gólů za 60 minut). Celkově byl poměr branek při pobytu Gernáta na ledě 58,23 % ve prospěch Třince a gólový rozdíl plus 13.

S Gernátem na ledě měl Třinec převahu i ve střeleckých statistikách, když poměr střeleckých pokusů byl 53,74 % ve prospěch Ocelářů a poměr pokusů ze slotu potom 55,88 %. V obou kategoriích patří Gernát do nejlepší patnáctky. V kvalitním třineckém týmu měl Gernát navíc i pozitivní relativní statistiky, kdy se poměr střeleckých pokusů při jeho účasti na ledě zlepšoval o 3,97 procent a poměr pokusů ze slotu o 2,16 %.

Martin Ševc byl základním defenzivním článkem, na kterém Boleslav stavěla. Kapitán Mladé Boleslavi odehrál v průměru téměř 22 minut za zápas a velkou důvěru dostával i ve speciálních týmech. V 51 odehraných zápasech si Ševc připsal celkem 19 bodů, při přepočtu na 60 minut se pak jedná o 0,85 bodu, což ho řadí do nejlepší dvacítky.

Síla Ševce je ale jinde – Boleslav s ním na ledě předváděla velice kvalitní výkony, když měla poměr střeleckých pokusů 52,52 % a pokusů ze slotu 54,41 %. Především na pokusy ze slotu měl Ševc solidní vliv, když rozdíl s ním a bez něj na ledě činí 2,97 %.

Velkou převahu měla Mladá Boleslav při pobytu Ševce na ledové ploše ale především ve vstřelených brankách. Ševc byl u 45 vstřelených a 30 inkasovaných gólů, poměr Boleslavi je tak rovných 60 %. Při absenci Ševce přitom klesá k 55 procentům. Přesto, že má Ševc poměr startů mezi ofenzivní a defenzivní třetinou lehce pod 50 procent. Ostatní jsou na tom povětšinou mnohem lépe.

Ladislav Šmíd byl jednoznačně nejvyužívanějším hráčem letošní sezony. V průměru totiž odehrál 28 minut a sedm vteřin za zápas! Asi nepřekvapí, že byl i první volbou trenéru v přesilových hrách i oslabeních, kde odehrál průměrně 4:12 minut, respektive 3:32 minut. V 51 zápasech si Šmíd připsal 35 bodů. Při srovnání za 60 minut jich při hře 5 na 5 sbíral 0,77 bodu, v přesilových hrách pak byl dokonce nejproduktivnějším bekem, když si připsal 5,8 bodu za hodinu hry.

Se Šmídem na ledě vstřelili Bílí Tygři při hře 5 proti 5 hned 51 branek, inkasovali jich ale pouze o dvě méně. Jejich poměr tak byl 51 %. Nutno však vzít do úvahy, že Šmíd hodně času strávil proti nejlepším útokům soupeře a naskakoval skoro na každé druhé střídání. I za těchto okolností dokázal ale mít pozitivní výsledky.

Liberec se svým kapitánem na ledě vykazoval poměr střeleckých pokusů 52,8 %, když měl za každých 60 minut téměř o šest střel více než soupeři. Poměr pokusů ze slotu pak byl podobný – 52,88 %. Liberec se dostal k o 2,3 pokusům více než jejich protivníci.

Závěr

Vybrat nejlepšího obránce je velmi těžké. Výborné výkony totiž předvádělo i mnoho beků mimo naši vybranou trojici a žádný naopak od zbytku výrazně neodskočil. Horkým kandidátem by mohl být i Jiří Ondrušek, který je výborným moderním defenzivním obráncem. Nebýt výměny do Litvínova, který bojoval o záchranu, pravděpodobně by se do nejlepší trojice vešel i Michal Moravčík. A jmenovat bychom mohli i další.

Nicméně, podle statistik se nakonec nejlepším obráncem sezony 2019/2020 stává:

MARTIN GERNÁT

Další adepti: Jiří Ondrušek (HC Olomouc), Michal Moravčík (HC Škoda Plzeň/HC VERVA Litvínov), Jan Košťálek (HC Sparta Praha)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz