Hokej v číslech: Nejlepší nováčci extraligové sezony

Foto: hcdynamo.cz

V poslední kategorii, kdy jsme vybírali nejlepší hráče na jednotlivém postu, přinášíme nováčky. Zde bude trošku jiné hodnocení, neboť se budeme držet pravidel oficiální ankety, kterou vyhlašuje Česká televize, a tudíž také její nominací.

Partneři Českého hokeje

Jak už jistě víte, ČT nominovala ve finálové trojici tyto hráče: Matěj Blümel (Pardubice), Patrik Hrehorčák (Třinec) a Stanislav Svozil (Brno). My si nyní uděláme porovnání mezi nimi a následně vybereme našeho samotného vítěze. Upozorňujeme, že naše vyhlášení se nemusí shodovat s tím, které nakonec vyhlásí redakce ČT.

TOP 3

19letý útočník se v létě vrátil ze zámoří, kde dvě sezony sbíral zkušenosti v USHL a loni byl vybrán ze sté pozice na draftu NHL Edmontonem. V dresu Pardubic sice nejprve bojoval o své místo v týmu, ovšem postupně dokázal, že si ho zaslouží.

Matěj Blümel sice nedostával i tak příliš prostoru na ledě, ovšem nevedl si vůbec špatně. Největším pozitivem je jistě to, že dokázal své spoluhráče dělat lepšími: ostatní hráči Pardubic vykazovali větší střeleckou převahu jak ze všech míst, tak i z předbrankového prostoru, právě s Blümelem na ledě než bez něj.

Celkově pak Pardubice s Blümelem na ledě byly většinu zápasu aktivnější než jejich protivník, což vzhledem k tomu, že Dynamo se letos po celou sezonu pohybovalo na spodních příčkách, je vynikajícím počinem.

Pardubický odchovanec byl i nejlepším střelcem mezi nováčky extraligy při přepočtu na šedesát minut, když zaznamenal 0,77 branky. V bodech byl aktivnější pouze Hrehorčák.

Za zmínku stojí také to, že Pardubice s Blümelem na ledě při hře pět proti pěti inkasovaly pouze pět branek. Naopak skórovaly hned jedenáctkrát. V kontrastu toho, že Dynamo celkově zakončilo sezonu s negativním rozdílem 39 gólů, je to opět fantastická hodnota.

Dalším nominovaným, a to naprosto zaslouženě, je Patrik Hrehorčák z Třince. Jednadvacetiletý útočník také strávil uplynulé dvě sezony v zámoří, ovšem na draftu NHL jeho jméno vyhlášeno nebylo.

Slovenský útočník se tak vydal zpět do Třince, kde působil už v mládežnických kategoriích. Od trenérů dostal důvěru, nastoupil hned v sedmačtyřiceti utkáních a nevedl si vůbec špatně.

Mezi nováčky nebylo produktivnějšího hráče, když nasbíral solidních šestnáct bodů. Prvenství si drží i při přepočtu na šedesát minut hry.

Zatímco Corsi tolik nemusí hovořit v jeho prospěch, tak poměr střel ze slotu pro a proti je vynikající. S procentuálním číslem 57,24 mu v rámci týmu patřilo hned sedmé místo. Za takovou hodnotu by se mimo jiné nemusel stydět žádný hráč v celé lize.

Hrehorčák jinak dominoval i v úspěšných výstupech z obranné zóny – při přepočtu na 60 minut hry jich zaznamenal 16,88, což je v rámci Ocelářů opět sedmý nejlepší výsledek. Ve vstupech do ofenzivní zóny už to bylo o něco horší, ovšem stále velmi dobré druhé místo mezi nováčky po Blümelovi.

Už v jeho šestnácti letech dala Kometa příležitost obránci Stanislavu Svozilovi. Ten se ihned stal jedním z nejsledovanějších hráčů nejen u nás, ale i mezi skauty celé Evropy i NHL.

Přestup z mládeže do chlapů zvládl Svozil vskutku víc než dobře. První měsíce dokonce platil za jednoho z nejdominantnějších beků Komety.

Jak sezona ovšem plynula, mladý zadák začal pomalu ztrácet krok s dospělými. Ovšem není to žádná ostuda. Ba naopak je nesmírně důležité, že začal už tak brzy sbírat zkušenosti mezi nejlepšími hokejisty u nás. Což, pokud dobře využije, mu velmi pomůže k tomu, aby měl náskok před ostatními svými vrstevníky na draftu NHL a následně i v cestě do nejvyšší zámořské hokejové soutěže. Bylo by překvapení, kdyby nebyl draftován v prvním kole v draftu NHL 2021.

Jeho dominance v poměru střel z předbrankového slotu pro a proti sice během sezony zmizela, ovšem nakonec skončila velmi těsně pod neutrální hodnotou 50 %, což není vůbec špatný výsledek.

Svozil odehrál také velmi dobré zápasy, ve kterých jasně ukázal svůj potenciál a nebylo by překvapením, pokud by v příštím ročníku dostával už daleko více prostoru a patřil mezi nejlepší hráče Brna. Ovšem to stále bude záležet na mnoha faktorech, které nyní lze těžko předpovídat.

ZÁVĚR

Na jednu stranu si myslíme, že letos se bohužel v extralize neobjevilo až tolik nováčků, konkurence byla menší, nicméně výše zmínění tři hokejisté předváděli místy velmi dobrý hokej.

Našim vítězem se stává:

MATĚJ BLÜMEL

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Další adept: Radim Šalda (Mountfield HK)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz