<

Hokej v číslech: Nejlepší defenzivní obránci extraligové sezony

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Základní část se stihla kompletně odehrát ještě před pozastavením extraligy, takže je čas, abychom vybrali nejlepší hráče jednotlivých kategorií. Začínáme defenzivními zadáky. Později se můžete těšit i na výběr nejlepšího brankáře, obránce, defenzivního útočníka a útočníka.

Už v říjnu jsme přinesli výběr nejlepších pěti defenzivních obránců, kde jsme zmiňovali, že kritéria pro hodnocení defenzivních beků se za poslední léta změnila.

Zatímco dříve se vyzdvihovaly hity či zblokované střely, dnes už to neplatí. Týmy dávají přednost borcům, kteří dokážou co nejvíc předejít jakýmkoliv střeleckým pokusům protivníka, dokážou tedy efektivně bránit útočníky soupeře tak, aby nebyli nuceni lehat do velkého množství střel, a zároveň dokážou puk získat nejen čistě, ale následně ho i úspěšně rozehrát.

Kritéria pro hodnocení defenzivních beků se za poslední léta změnila.

Následující tři hokejisty jsme vybrali na základě jejich výkonů při rovnovážném počtu hráčů a při oslabení. Zároveň museli odehrát alespoň 500 minut při hře pět proti pěti a v nevýhodné početní situaci pak sto minut.

Jiří Ondrušek (HC Olomouc)

Klíčový obránce Olomouce je jediným zadákem, který se dostal nejen do tohoto výběru, ale byl i v tom předešlém, který byl sepsán na konci října. Potvrzuje tedy, že po celou sezonu podával velmi dobré výkony směrem do defenzívy.

Jak ukazuje výše uvedený obrázek, Jiří Ondrušek si počínal skutečně výborně. Ve vybraných statistikách patří do elitní desítky, což o sobě už žádný jiný bek říct nemůže. Celkově s ním na ledě Olomouc většinou dominovala. V poměru střeleckých pokusů se s ním na ledě moravský celek zastavil na procentuálním čísle 57,3. To je šestý nejlepší výsledek mezi všemi obránci extraligy.

Ještě lepší vliv na své spoluhráče měl Ondrušek celkově v poměrech střel na branku a střeleckých pokusů ze slotu (tedy nebezpečného předbrankového prostoru). V těch poměrech vyslaných puků na branku pro a proti se Olomouc s Ondruškem na ledě zastavila na hodnotě 60 %. To je druhé místo v lize. Ve střeleckých pokusech ze slotu pak na procentuálním čísle 60,2. Čtvrtý nejlepší výsledek ligy.

Vynikající práce Ondruška směrem do obrany se pak projevila i v celkovém gólovém rozdílu při hře pět proti pěti, když Olomouc s ním na ledě vstřelila hned 38 branek, zatímco inkasovala pouze 21 gólů. Pozitivní gólový rozdíl sedmnáct je nejlepší výsledek mezi všemi beky extraligy.

Nijak hůře si nevedl Jiří Ondrušek ani na oslabení, kde byl devátým nejvytíženějším obráncem nejvyšší soutěže.

Žádný jiný bek neinkasoval méně gólů v oslabení při přepočtu na 60 minut hry – 2,6. Opět připomínáme, že je řeč o zadácích, kteří odehráli letos v početní nevýhodě alespoň sto minut.

Martin Pláněk (BK Mladá Boleslav)

Vynikající sezonu především směrem do defenzívy má za sebou Martin Pláněk. Ten byl hned sedmým nejvytěžovanějším zadákem při hře pět proti pěti, ve které odehrál 846 minut a 50 sekund.

Za tu dobu zaznamenal výborné hodnoty, a to především ve střeleckých pokusech proti a ve střelbě na branku proti, když se v obou statistikách umístil na vynikajícím osmém místě.

Celkově s ním na ledě Mladá Boleslav dominovala a Pláněk se za to zasloužil nejen efektivním bráněním soupeře, ale také úspěšnými výstupy z obranného pásma, kterých v průměru za 60 minut hry zaznamenal 14,4. To je jedenácté nejlepší místo mezi extraligovými zadáky.

Pláněk byl sice až 34. nejvyužívanějším bekem na oslabení, ovšem svoji roli zvládal tak dobře, že můžeme tvrdit, že lepšího zadáka na tuto situaci v tomto ročníku nebylo.

Asi není třeba opakovat uvedené statistiky na výše přiložené grafice, ovšem dodáváme, že žádný jiný bek se ve všech těchto kategoriích zároveň neumístil v elitní pětce jako Martin Pláněk.

Ba co víc? Pouze s jinými třemi beky měly dotyčné celky lepší poměr střeleckých pokusů pro a proti než Boleslav s Pláňkem. 28letý zadák byl pak druhým nejúspěšnějším obráncem ve výstupech z obranné zóny s hodnotou 4,6 za 60 minut hry! To znamená, že se pokaždé nesnažil pouze puk vyhodit přes celé kluziště, ale snažil se efektivně zakládat protiútoky.

Ladislav Šmíd (HC Bílí Tygři Liberec)

Velmi náročný ročník má za sebou Ladislav Šmíd. Liberečtí ho totiž nechali jen při hře pět proti pěti odehrát celkem 1014 minut a 55 sekund! Neuvěřitelná zátěž.

Zároveň k tomu nastupoval velmi často proti nejlepším útočníkům soupeře (u žádného jiného zadáka se hodnota v této kategorii nezastavila na vyšším čísle než 86).

Šmíd vyčníval v úspěšných vstupech z obranného pásma, kterých při přepočtu na 60 minut hry vykonal hned 19,2 – druhá příčka v rámci celé extraligy mezi beky.

I to je jeden z důvodů, proč s ním na ledě Liberec většinou své protivníky přehrával. V corsi (poměr střeleckých pokusů pro a proti) se zastavili Bílí Tygři se Šmídem na ledě na procentuálním čísle 52,8. Ještě lepší hodnotu pak vykazuje Šmíd v poměru střel na branku pro a proti (54,1 %, dvanáctý nejlepší výsledek mezi zadáky).

Když byl Šmíd tolik vytěžovaný při hře pět proti pěti, leckdo by očekával, že ve speciálních týmech už mít tolik prostoru nebude. Ale kdepak! I na oslabení byl letos Ladislav Šmíd nejvyužívanějším hráčem extraligy, když v oslabení odehrál hned 171 minut a 5 sekund.

A nevedl si nijak špatně. Co se týče střeleckých pokusů proti ze všech prostorů i jen ze slotu, tak si vedl ještě lépe než například Jiří Ondrušek. Ovšem jaksi to nestačilo na to, aby Liberečtí s ním na oslabení neinkasovali méně jak dvanáctkrát, což je ovšem pořád jedenáctý nejlepší výsledek.

Závěr

Vybrat konkrétní tři hokejisty do této kategorie nebylo vůbec lehké, museli jsme zvážit hned několik faktorů, některé tu nebyly ani zmíněné (například poměr startů v ofenzivní a defenzivní zóně). Konkrétně řečeno jsme se opírali minimálně o čtrnáct statistik u jednotlivých zadáků a také samozřejmě o jejich výkony z pohledu diváka.

Toto trio tedy bylo nakonec vybráno do finálové trojky. U jednoho jsme ovšem měli jasno velmi brzy vzhledem k tomu, jak vynikající výkony po celý ročník předváděl, což nám potvrdila i podrobná čísla.

A je to také náš vítěz:

JIŘÍ ONDRUŠEK

Foto: hc-olomouc.cz

Další adepti: T. Dvořák (SPA), M. Moravčík (PLZ/LIT), R. Nedomlel (MHK), F. Pavlík (MHK), J. Zdráhal (PCE)

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz