Hokej v číslech: Na co se zaměřit před třetím finále?

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Série finálová, medailová a především vyrovnaná. Souboj mezi hokejisty Liberce a Třince se dá označit mnoho přívlastky. Jak závěrečnou sérii letošního Generali play off vidí po úvodních dvou utkáních statistiky?

Nový fanshop

Série Liberce a Třince ja zatím opravdu vyrovnaná. Nejenže je stav po úvodních dvou utkáních na severu Čech 1:1, ale ani jeden z týmů nedal více než čtyři branky (Oceláři dokonce ani více než dvě) a obě dvě utkání skončila těsnými rozdíly.

Přesto se po úvodním dvojutkání dají vypozorovat nějaké statistické trendy prozatímního průběhu finálové série. Pojďme se na ně podívat!

Vedoucí hráči

Kterým hráčům se zatím individuálně nejvíce daří? Nejproduktivnějšími hokejisty série jsou třinečtí Petr Vrána (1+1), Martin Růžička a Milan Doudera (oba 0+2), z Libereckých zatím nikdo hranici jednoho bodu nepřekonal, autory čtyř branek Bílých Tygrů a tím pádem jejich nejproduktivnějšími hráči jsou Tyler Redenbach, Libor Hudáček, Tomáš Filippi a Jaroslav Vlach.

Severočeši však drží triumf v jiné kategorii – nejvytěžovanějším hráčem série je zatím obránce Ladislav Šmíd s časem 54 minut a 37 sekund (26:07 v prvním a 28:30 ve druhém utkání). Za Třinec strávil nejvíce času (konkrétně 47:30) na ledové ploše zadák David Musil (24:56 a 22:34).

Nejčastějším střelcem série je pak možná překvapivě třinecký zadák Milan Doudera (osm pokusů), v dresu vítězů základní části mají po šesti střelách na branku Radan Lenc a Tyler Redenbach.

Obranné souboje

Každá série v play off nabízí své pošťuchující, bojující a občas i peroucí se dvojičky. Tomu samozřejmě výrazně napomáhají trenéři, kteří se proti největším hvězdám soupeře snaží nasazovat své nejlepší defenzivní borce.

A proto, až se budete dívat na nejlepší ofenzivní hráče na obou stranách – v dresu Liberce to jsou Marek Kvapil, Michal Birner, Libor Hudáček, Radan Lenc či Tomáš Filippi, za Oceláře pak Martin Růžička, Petr Vrána, Ethan Werek, Tomáš Marcinko či Erik Hrňa –, všimněte si, že proti nim nejčastěji naskakují ti samí borci.

Václav Varaďa spoléhá podobně jako v sérii proti Plzni (kde se jim proti Janu Kovářovi a Milanu Gulašovi dařilo nadmíru) na Guntise Galvinše a Davida Musila, Filip Pešán nepreferuje vyloženě jednu dvojici, ale vždy zajišťuje, aby na ledě byl Martin Ševc nebo spíše Ladislav Šmíd.

Střely a góly

Pokud se na sérii podíváme třetinu po třetině, zjistíme, že Tygři vedou. V prvním utkání přestříleli svého soupeře ve druhé a třetí dvacetiminutovce – Oceláři zvítězili v té první – a ve druhém ovládli naopak tu úvodní. Slezané urvali kromě již zmíněné také druhou periodu ve druhém zápase. Třetí třetina posledního utkání skončila nerozhodně 7:7.

Co je však mnohem překvapivější, je fakt, že Třinec dal všechny tři své góly v přesilovkách, jeden při té dvojnásobné. Liberec vstřelil jednu ze svých čtyř branek v početních výhodách, zbytek při hře 5 na 5. Je tak jasné, že pokud chtějí Oceláři uspět, budou muset najít recept na to, jak dávat góly i při klasickém rozpoložení hráčů na ledě.

U různých týmů můžeme najít rozdílné herní systémy. A zatímco do jejich rozboru u Liberece a Třince se tu pouštět nebudeme, můžeme konstatovat, že ani jeden z finalistů nemá jednoznačnou výhodu, co se brejků týče.

V tzv. rychlých útocích – přesněji střeleckých pokusech čtyři sekundy po vstupu do útočného pásma – jsou totiž téměř na chlup vyrovnaní. Ve všech střeleckých pokusech z rychlých útoků vedou Tygři 22:20, na střelecké pokusy ze slotu z rychlých útoků už je to 9:9.

Střelecké zóny

Pojďme se ještě v rychlosti podívat na střelecké zóny. Zatímco v prvním utkání dominovali v prostoru slotu – tedy v tmavě červeném šestiúhelníku zahrnujícím prostor mezi kruhy a přímo před brankovištěm – Oceláři (40 % oproti libereckým 34 %), Tygři se ve druhém zápase zvedli a sami svůj podíl zvýšili na 42 %, zatímco přinutili soupeře vysílat většinu střel z méně nebezpečných prostor (16% podíl střel ze slotu).

Jak se oběma týmům bude dařit ve třetím zápase? A potvrdí se některé statistické trendy? Třetí finále začíná v pondělí v 17:00!


Sázej na zápasy MS s bonusem 500 Kč od Sazkabetu!

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz