Hokej v číslech: Může Ronald Knot atakovat národní tým?

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Když Liberec v polovině května oznámil, že přivedl z Chomutova obránce Ronalda Knota, okomentoval sportovní ředitel klubu Filip Pešán novou akvizici, že „pokud úspěšně projde naším procesem, může atakovat národním tým.“ A my se dnes podíváme, na základě statistik z minulé sezony, zda k tomu skutečně může dojít.

Nový fanshop

Ronald Knot má za sebou kariérní sezonu. V Chomutově patřil k oporám defenzivních řad a nakonec si v 51 utkáních připsal 17 bodů, čímž si vytvořil nové maximum. 

Po sestupu s Piráty míří do Liberce, s nímž se dohodl na dvouleté smlouvě s roční opcí.

„Rony je ofenzivní obránce s výbornou střelou, je v ideálním hokejovém věku a s ideálními fyzickými parametry,“ řekl na adresu nové posily Filip Pešán.

„Čeká ho u nás hodně práce, ale jsem si téměř jistý, že když projde úspěšně naším procesem, může v budoucnu atakovat i národní tým a zajímavé zahraniční angažmá,“ dodal.

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Jen málokterý obránce udělal v minulé sezoně takový skok jako Ronald Knot. Čtyřiadvacetiletý zadák byl oporou Pirátů – v 51 duelech zaznamenal 17 bodů, zapsal pouze -1 do tabulky pravdy a za zápas odehrál v průměru téměř 23 minut!

To jsou všechno hodnoty vskutku pozoruhodné, zejména když je porovnáme s ročníkem 2017/18, během něhož ve 47 utkáních za Mladou Boleslav a Chomutov nasbíral pouhých sedm bodů a na ledě strávil jen 15 minut a 45 sekund. O více než sedm minut méně!

Patří ale Knot opravdu, co se dalších statistik týče, ke špičce Tipsport extraligy, abychom mohli potvrdit, že má potenciál atakovat národní tým?

Mnoho statistik ukazuje, že tomu tak skutečně je. Se šesti brankami se Knot v minulé sezoně dělil o pozici 10. nejlepšího střelce mezi obránci, 11 asistencí ho řadilo na 24. příčku a se 17 body mu patřilo 17. místo. Na pátém místě byste ho našli v počtu střel, které vyslal na brankáře soupeře (117).

Za utkání odehrál v průměru 22 minut a 57 sekund – byl tak třetím nejvytěžovanějším obráncem. Na špici mezi beky patří i co se týče odehraného času v přesilových hrách (3:31 za zápas, 11. místo) a oslabení (3:31, 8. místo). To, že na něj Piráti spoléhali, můžeme vypozorovat i z průměrného trvání jeho střídání – 49 sekund bylo mezi obránci třetí nejvyšší hodnotou.

Dařilo se mu i v početních výhodách, na nichž strávil 15 % svého celkového času. S pěti zásahy byl s Filipem Pavlíkem nejlepším střelcem mezi obránci. Osm bodů, které v přesilovkách zaznamenal, znamenalo 15. příčku.

A jak si odchovanec Slavie vedl při hře 5 na 5?

K extraligové špici patřil mezi obránci, kteří při hře 5 na 5 odehráli v uplynulé sezoně alespoň 400 minut, v počtu vyslaných střeleckých pokusů za 60 minut (11,54, 11. místo) či střel na branku (5,85, 14.). Rozhodně se přitom nedá říci, že by ho trenéři nasazovali jen do ofenzivních situací – poměr 52,03 % vhazování v útočném pásmu není nijak vysoký.

V dalších pokročilých statistikách je (i když nevíme, do jaké míry) bezpochyby vidět fakt, že Knot hrál v uplynulé sezoně za Chomutov, v základní části předposlední a v baráži nakonec sestupující tým. Proto se nelze divit, že Piráti s ním na ledě zaznamenali negativní 47,42% poměr střeleckých pokusů ze slotu (54. z 82 hráčů) či 45,58% podíl střel na branku ze slotu (62.).

I přesto můžeme ve stejných statistikách nalézt důkazy ukazující, že Knot skutečně patřil k nejlepším hráčům týmu. Ať už je to 4,4% zlepšení Chomutova ve statistice Corsi, když byl Knot na ledě oproti situaci, kdy byl na střídačce (12. nejlepší hodnota), stejné 10,36% zvýšení poměru střel na branku (5.) nebo 17,03% rozdíl u gólového podílu (3.).

Jak tedy odpovědět na otázku z titulku? Může Knot atakovat národní tým?

Nejdříve je potřeba říci, že na základě statistik z pouhé jedné povedené sezony, jakkoliv dobré, je předčasné něco hodnotit. Vzorek je zkrátka příliš malý.

Potenciál tu nicméně je. Knotovi je stále jen 24, a pokud patřil v dresu Chomutova, týmu, který sestoupil, v některých statistikách k nejlepším extraligovým obráncům, lze si jen domýšlet, jak se mu bude dařit v dresu Liberce, klubu, jenž před pár měsíci bojoval o mistrovský titul.

Na to určitě sází i Filip Pešán. A dost možná je to sázka, která se mu vyplatí. Na konečnou odpověď si ale budeme muset počkat až do začátku ročníku.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz