Hokej v číslech: Matěj Stříteský? Útočník v těle obránce

Foto: Kateřina Macečková, hokejkv.cz

Mezi dvěma západočeskými rivaly proběhla v průběhu května velmi zajímavá rošáda kvalitních obránců. Přestup Lukáše Pulpána do Karlových Varů jsme již rozebrali, nyní se tedy podívat na přesun v opačném směru: do Plzně zamířil Matěj Stříteský.

partneři českého hokeje

Rodák ze Vsetína přišel do Karlových Varů před začátkem uplynulé sezony a okamžitě se ukázal jako klíčový prvek západočeské defenzívy, zejména když přijde na jeho bravurní ofenzivní schopnosti.

Ačkoliv měl vinou zranění o trochu kratší základní část, stihl odehrát 43 utkání, v nichž si připsal skvělých devatenáct bodů (9+10), díky čemuž se v celkovém žebříčku produktivity obránců usadil na šestnácté příčce. Navíc pokud by zůstal zdravý po celý rok, měl najeto na účast v elitní desítce extraligy.

Jistě, hned osmi body (3+5) narostlo jeho konto díky významné účasti v přesilových formacích Energie, celkem za početní výhody odehrál 16 % svého herního času, nicméně i když zohledníme jen statistiky za stavu 5 na 5, zůstane obrázek o jeho útočných kvalitách neměnný, ba dokonce lepší.

Schéma rolí obránců Plzně podle podílu odehraného času za stavu 5 na 5 v porovnání s ligovým průměrem jednotlivých obranných párů. Jména kurzívou s průsvitnými značkami znázorňují hráče, kteří v uplynulé sezoně za Plzeň hráli, ale nadále v klubu nepůsobí. Tučná jména s tmavými značkami znázorňují nové posily Plzně.

Schéma rolí obránců Plzně podle podílu odehraného času za stavu 5 na 5 v porovnání s ligovým průměrem jednotlivých obranných párů. Jména kurzívou s průsvitnými značkami znázorňují hráče, kteří v uplynulé sezoně za Plzeň hráli, ale nadále v klubu nepůsobí. Tučná jména s tmavými značkami znázorňují nové posily Plzně.

Každých 60 minut hry v plných silách na obou stranách totiž zaznamenal 1,1 kanadského bodu, vůbec nejvíc mezi zadáky Karlových Varů a patnáctý nejvyšší počet v celé soutěži (mimo jiné překonal třeba i druhého nejproduktivnějšího obránce extraligy Ladislava Šmída či Michala Moravčíka). Celkově si pak vybojoval 13,5 % všech bodů získaných jeho pětkou.

Nejenže jsou tyto hodnoty samy o sobě velmi kvalitní, ale hlavně mají pro Plzeň mnohonásobně vyšší význam než pro jiné týmy –⁠ škodovka totiž během uplynulého ročníku přišla o tři ze svých čtyř nejefektivněji produkujících zadáků (dle počtu bodů/60 minut hry 5 na 5 –⁠ těmi jsou v tomto pořadí Lukáš Pulpán, Adam Jánošík a Bohumil Jank).

A co stojí za úspěchem Matěje Stříteského? Naprosto komplexní ofenzivní hra. Ať se podíváte na jakoukoliv metriku útočné hry, bude pravoruký bek v konkurenci svého týmu na špici žebříčku.

Jeho vůbec nejnebezpečnější zbraní je střelba. Někdejší reprezentant totiž pálí velmi rád, za 60 minut vyzkouší své štěstí 11,6krát, z čehož 1,3 střeleckého pokusu míří ze slotu, v obou případech se jedná o nejlepší čísla mezi obránci Energie (a v tom prvním navíc i o 21. nejlepší v ohledu celé soutěže). 

Ovšem nejedná se jen o nějaké prvoplánové střely nízké kvality, naopak. Devětadvacetiletý bek si umí velice dobře rozmyslet, kdy se mu vyplatí pálit. Díky tomu hned 70,1 % všech jeho střeleckých pokusů donutí soupeřova gólmana k zásahu, větší poměr střel na branku nemá na kontě žádný jiný obránce soutěže! Navíc 6,4 % z takových střel skutečně skončí gólem, konkrétně mezi hráči z lázeňské metropole nemá ani toto číslo obdoby.

A jsou to hlavně jeho střely zápěstím, které dokážou napáchat pěknou neplechu, zejména když si vezmeme, že bez nápřahu umí vyslat prudkou ránu až od modré čáry. Jako jeden příklad za všechny tu máme video z karlovarské přesilovky v Litvínově.

Střelba je ale jen jedna z oblastí, v níž Matěj Stříteský vyniká. Kromě vlastní iniciativy totiž umí i výborně vybízet vlastní spoluhráče, těm za šedesát minut při hře 5 na 5 přihraje na 3,6 střeleckého pokusu, znovu se jedná o největší počet takových asistencí v rámci černo-bílé defenzívy (a tentokrát sedmnáctý v celé soutěži).

A opět musíme vychválit hlavně kvalitu tvořivosti zadáka s jedenáctkou na zádech – z 3,6 přihrávky na střelu totiž 2,5 tvoří takzvané křižné přihrávky, neboli ty, které míří přes pomyslný střed pásma. Takový vliv na přenášení hry z jedné strany na druhou mají v extralize už jen dva třinečtí beci Tomáš Kundrátek s Lukášem Krajíčkem (obránci Ocelářů obecně velmi rádi rozhýbávají defenzívu soupeře, mezi šesti zadáky s nejvíce křižnými přihrávkami mají totiž hned čtyři své zástupce).

V neposlední řadě tu pak je Stříteského kvalitní práce na samém počátku karlovarských akcí, o čemž svědčí 11,5 úspěšného přechodu z vlastního obranného pásma za výše zmíněný časový úsek, netřeba dodávat, že žádný jiný obránce Energie nezakládal útoky týmu častěji.

Sečteno podtrženo

Matěj Stříteský je ukázkovým prototypem moderního ofenzivního beka, který je svým způsobem jakýmsi čtvrtým forvardem na ledě. Hru svého celku dokáže po útočné stránce podpořit v podstatě jakkoliv – umí bravurně tvořit hru, a to jak v pásmu soupeře, tak i v tom vlastním, a za jeho střelu by se nemusel stydět leckterý ryze útočný hráč v extralize. 

Zkušený obránce tak má rozhodně kvality zařadit se do hlavních defenzivních řad Plzně a pro indiány by mohl být přesně tím hráčem, kterého by po několika odchodech v průběhu roku do příští sezony postrádali.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz