Hokej v číslech: Matěj Stránský, nejlepší v extralize. A rekordman?

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Z jedenácti zápasů desetkrát vyhráli, dokonce se jim podařilo vytvořit nový extraligový rekord. Hokejisté Třince zatím vévodí statistikám nejvyšší soutěže. Velký podíl na tom má útočník Matěj Stránský.

Aplikace Tipsport extraligy

Nejdřív základní čísla. Sedmadvacetiletý útočník odehrál 11 zápasů, vstřelil 12 gólů a celkem zaznamenal 19 bodů.

Mezi všemi extraligovými hráči je tak třetím nejproduktivnějším, po Martinu Růžičkovi (22 bodů) a Milanu Gulašovi (20). Plzeňský snajpr však odehrál o tři zápasy (a o 90 minut čistého času více), Stránského spoluhráč z Třince pak strávil na ledě o téměř 13 minut víc.

Pojďme se proto na statistiky podívat jednak bez časového zkreslení, jednak jen na ty při hře 5 na 5, abychom odstranili vliv přesilovek.

Jak si Matěj Stránský vede v tomto srovnání?

Nechoďme dlouho kolem horké kaše: Stránský je v extralize nejlepší! Ze statistik převedených na 60 minut hry 5 na 5 vychází na špici v počtu gólů a bodů, v asistencích je mezi pravidelně hrajícími útočníky šestý.

Překonává tedy jak Růžičku a Gulaše, tak všechny ostatní extraligové hráče. A pokud by svoje současné tempo udržel a odehrál všech 52 zápasů základní části, stanovil by nové extraligové rekordy v počtu gólů a bodů (56 gólů a 89 bodů).

Nejlepší hodnoty by nejspíš zaznamenal i v přepočtu gólů a bodů v rovnovážném stavu hráčů na ledě: 3,1 branek a 5,6 bodů bez problému překonávají nejlepší výkony z minulého (Rachůnek: 1,6 G a Birner: 3,2 B) a předminulého ročníku (Kvapil: 1,6 G a 3 B).

V přepočtech gólů a bodů při hře 5 na 5 je Matěj Stránský nejlepší extraligový hráč.

Tady je potřeba říct, že na taková čísla odchovanec Vítkovic téměř jistě nedosáhne. Ačkoliv jedenáct zápasů už není malý vzorek, tak se dá očekávat, že dříve či později začne jeho produktivita klesat.

Na to už teď poukazují i některé statistiky. Tak například vysoká úspěšnost střelby. Tu má Stránský na rekordní hodnotě 37,5 %, což je pro srovnání o polovinu více než nejvyšší střelecké úspěšnosti v posledních dvou ročnících. O 50 % vyšší oproti předchozím ročníkům je rovněž Stránského týmová úspěšnost střelby při hře 5 na 5 (19,6 %).

Jednoduše řečeno: na Matěje Stránského se usmívá štěstí, díky kterému mu a celému týmu padá více gólů než „průměrnému” extraligovému hráči a týmu. Tím Stránský ani Třinec nejsou, takže se dá očekávat, že obě úspěšnosti budou vyšší, nikoli však tak výrazně, jak tomu zatím je.

Neznamená to, že by Stránský a Oceláři měli pouze štěstí. Naopak, třinecký forvard patří k nejvíce střílejícím hráčům a velmi často zakládá útočné akce – to je zřejmé i ze statistiky úspěšných vstupů do útočného pásma, v níž mu patří desáté místo (viz grafika: EN.W).

Výbornou ofenzivní hru celého týmu jsme pak popsali v dřívějším článku.

Hokejisté HC Oceláři Třinec válí! ? Je vůbec jejich ofenzivní forma udržitelná? ?

Zveřejnil(a) Hokej dne Čtvrtek 26. listopadu 2020

Na rekordy sice pravděpodobně nedosáhne, předpoklady zařadit se mezi největší hvězdy nejvyšší soutěže však ukazuje Stránský už delší dobu. A v letošním ročníku to naplno předvádí i na ledě.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz