Hokej v číslech: Martin Růžička si drží vysokou výkonnost

Oceláři nedávno na sociálních sítích oslavovali výročí návratu Martina Růžičky do Třince, který tam podepsal 18. července 2016 novou smlouvu po svém comebacku z KHL. Od té doby se zařadil zpět mezi nejlepší hráče Tipsport extraligy. A mezi ně patří rozhodně i před nadcházející sezonou.

Už před loňským ročníkem náš model Game Score Martina Růžičku hodnotil velmi vysoko. S očekávanou hodnotou 3,5 výhry patřil Růžička do elitní pětky extraligových hráčů. V průběhu sezony 2021/2022 pak svoji pozici Růžička potvrdil, když v základní části nakumuloval celkově hodnocení 4,1 výhry a byl šestým nejlepším forvardem.

K tomu Růžičkovi pomohl zisk 48 bodů v 52 zápasech základní části, kdy patřil do nejlepší desítky kanadského bodování. Největší porci bodů si připsal při přesilových hrách, kde byl vůbec nejproduktivnějším hráčem extraligy s 31 body. A současně i se třinácti góly nejlepším střelcem. Celkově pak měl na kontě 21 přesných zásahů.

Jeho přesilovková produkce vedla k tomu, že byl Růžička společně s Filipem Chlapíkem celkově jedním z nejlepších hráčů v početní výhodě. Kromě samotných bodů totiž s ním na ledě měl Třinec šance na 9,1 očekávaného gólu za 60 minut a vstřelil hned třináct gólů za stejný čas.

Růžička byl tradičně velice kvalitním hráčem i při základním počtu hráčů, tedy hře 5 proti 5. A to i přesto, že se to neprojevilo v kolonce jeho kanadských bodů. To má jednoduché vysvětlení – špatné proměňování šancí, a to jak individuálně v podání Růžičky, tak především jeho spoluhráčů, se kterými byl na ledě.

Růžička si vytvořil šance na 0,8 očekávaného gólu, které proměnil v 0,61 vstřeleného gólu. Zatímco tedy jeho střelecké příležitosti měly větší kvalitu než u 80 % forvardů, v zakončení bylo horších naopak pouze 30 % útočníků.

Podobnou smůlu měl Růžička i v rámci asistencí, když si jich připsal při základním počtu hráčů pouze pět. A to i přesto, že vytvořil svými přihrávkami vůbec nejvíce šancí, celkově na 10,1 očekávaného gólu. V přepočtu na 60 minut šlo o příležitosti na 0,77 očekávaného gólu, když nikdo nerozdával kvalitnější přihrávky než právě Růžička.

V průměru pak byl Růžička na ledě u šancí na 2,95 očekávaného gólu za 60 minut, bez něho kvalita střeleckých příležitostí klesala o více než šest desetin. Třinec ale za jeho přítomnosti vstřelil ve srovnání s očekáváním mnohem méně gólů, konktrétně 2,29 za hodinu hry. I přesto se za přítomnosti Růžičky gólová produkce zvyšovala o dvě desetiny gólu.

Celkově pak Růžička v průběhu sezony měl při hře 5 na 5 ofenzivní vliv lepší o 13,5 gólu, než byl extraligový průměr. A o 5,6 gólunad průměrem pak byl i v defenzivě. V ofenzivě patřil mezi nejlepší pětinu forvardů, v defenzivě pak nakukoval do nejlepší čtvrtiny.

Jak již bylo řečeno v úvodu, Růžička patří dlouhodobě mezi extraligovou elitu. Po výkonech v posledních sezonách pak je před startem nového ročníku, tedy sezony 2022/2023, v našem modelu Game Score hodnocený vůbec nejvýše ze všech hráčů. Především ofenzivně náš model očekává od Růžičky silnou sezonu, když by jeho vliv na útočnou fázi měl být lepší než u 95 % útočníků.

K tomu navíc náš model očekává od Růžičky čtvrtý nejvyšší počet bodů, konkrétně 49,5. Teoreticky by tedy mělo dojít k lehkému zlepšení oproti poslední sezoně.

Pohledem modelu Game Score se tedy dá konstatovat, že by Růžička měl patřit mezi absolutní špičku Tipsport extraligy i v následujícím ročníku. Do toho jde Třinec jako současný vládce extraligy, když nejvyšší soutěž nepoznala už čtyři roky jiného vítěze, a Martin Růžička bude hrát v dresu Ocelářů opět stěžejní roli.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz