Hokej v číslech: Lukáš Nahodil? Letos patřil k extraligové elitě

Foto: Filip Hořejší, hc-olomouc.cz

Olomouci se obecně nevěnuje tolik pozornosti jako například Spartě či Liberci. O to víc však může překvapit rozbor jejich jednotlivců. Zatímco Jiřího Ondruška jsme vyhlásili nejlepším defenzivním obráncem sezony, Lukáš Nahodil pak patřil mezi nejlepší hráče vůbec.

Týden hokeje 2022

Jednatřicetiletý útočník patří mezi nejzkušenější borce v nejvyšší soutěži. V základní části nastoupil už do 365 utkání, dalších rovných padesát přidal ve vyřazovacích bojích a dvakrát se radoval z Masarykova poháru s Pardubicemi.

Letos odehrál životní ročník. A to nejen co se týče produktivity, ale i celkovým přínosem pro tým. Když se řekla Olomouc, mnoho fanoušků jako první napadla pravděpodobně jména jako Rostislav Olesz či Zbyněk Irgl.

Byl to ovšem Lukáš Nahodil, kdo byl nejlepším ofenzivním hokejistou Olomouce.

* Následující rozbor je ze hry pět proti pěti.

Tahoun Olomouce

sCF = střelecké pokusy pro ze slotu | sCA = střelecké pokusy proti ze slotu

sCF = střelecké pokusy pro ze slotu | sCA = střelecké pokusy proti ze slotu

Nejprve se podíváme na výkony Nahodila v rámci týmu mezi útočníky. Ve střeleckých pokusech na soupeřovu branku ze slotu neměl vůči spoluhráčům nikdo jiný pozitivnější vliv než námi sledovaný hráč.

Co se týče inkasovaných střeleckých pokusů ze slotu, zde si lépe vedl pouze Laš, který ovšem měl negativní vliv do ofenzívy. Celkově tedy byl Lukáš Nahodil skutečně tím nejlepším parťákem pro hráče Olomouce.

SOG = střely na branku | SA = přihrávky na střelu

SOG = střely na branku | SA = přihrávky na střelu

To se pochopitelně projevilo i v samotných střelách, respektive přihrávkách na střelu. Zatímco ve střelbě na branku byste našli jiné aktivnější hráči v rámci týmu, tak o asistencích se to už říct nedá. Nahodil připravil pro své spoluhráče tolik střeleckých příležitostí jako nikdo jiný.

Nechal za sebou i takové velikány jako Milan Gulaš, Libor Hudáček či Tomáš Plekanec.

V rámci celé extraligy se díky 10,5 přihrávkám na střelu za 60 minut hry umístil hned na osmé příčce. Nechal za sebou i takové borce jako Milana Gulaše, Libora Hudáčka či Tomáše Plekance.

Mezi elitou

Vysvětlivky naleznete v centru statistik, kde si následně můžete otevřít položku 'Legenda ke statistikám'.

Když jsme zmiňovali, že Lukáš Nahodil odehrál skutečně životní ročník, tak tady je jasný důkaz: Nahodil jako jeden z velmi mála hokejistů v celé extralize vykazoval pozitivní hodnoty v každé vyobrazené statistice.

V praxi to znamená, že byl nejen skvělý do ofenzívy, ale také směrem do defenzívy. To znamenalo jediné: když byl na ledě, tak Olomouc své soupeře pravidelně přehrávala.

Nahodil opravdu zažil takovou sezonu, za jakou by se nemuseli stydět ani nejlepší hráči. Letos patřil skutečně mezi elitu. Dokáže se v ní udržet i následující sezonu? 

Příkladný centr

Je zvykem, že trenéři v drtivé většině případů očekávají od středních útočníků, že by měli být tahouni svých útoků. Nahodil tento úkol splnil do puntíku.

V nové vytvořeném výkonnostním radaru můžete vidět přehledné porovnání Nahodila s jeho dvěma nejčastějšími parťáky, a sice Pavlem Musilem a Lukášem Klimkem.

Jednatřicetiletý centr byl nejlepším útočníkem hned ve čtyřech kategoriích z pěti. Co se týče bránění a tvořivosti (playmaker), jak bylo už zmíněno, patřil mezi nejlepší napříč celou Tipsport extraligou.

Závěr

Nahodil odehrál vskutku bravurní ročník a jistě by si zasloužil od fanoušků i médií větší kredit.

Rozhodně ho nyní ale bude o to zajímavější sledovat v následujícím ročníku, kdy bude Olomouc od něho opět potřebovat minimálně podobné výkony, když klub opustili dva jiní klíčoví hráči: Jan Jaroměřský (Třinec) a Zbyněk Irgl (Vítkovice).

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz