Hokej v číslech: Lukáš Kaňák, schovaný poklad v plzeňské obraně

Foto: Milan Podpera, hcskoda.cz

Je všeobecně známé, že rozvoj obránců je mnohdy delší a složitější než u útočníků, čehož jsou si podle všeho velmi dobře vědomi i v Plzni, kde měli potřebnou trpělivost s teprve 22letým Lukášem Kaňákem. Vyplatilo se a jistě se ještě mnohokrát vyplatí.

Kaňák v extralize debutoval už v 19 letech, v sezoně 2016/17. Stabilní místo v mužské kategorii si ale vydobyl až loni, když nastoupil do 48 z 52 utkání základní části.

Zatímco v předchozích sezonách dostával prostor hlavně proti slabším formacím soupeře a zároveň startoval převážně v ofenzivní zóně kluziště, letos nastal zlom. Z Kaňáka se pro Plzeň stává poklad.

Drobný obránce v předešlých ročnících startoval při rovnovážném počtu hráčů ve více než 55 % případů v ofenzivní části oproti té defenzivní. Zato letos? V kolonce statistiky ZSR% mu po osmi duelech svítí pouhých 38,46 %, což je třetí nejnižší číslo v rámci všech hráčů Plzně, kteří odehráli alespoň 50 minut.

V podílu střeleckých pokusů pro tým je v celém kádru nejlepší.

Pokud jakýkoliv hráč zahajuje střídaní převážně v defenzivní třetině, očekává se, že bude ve většině případů soupeřem přestřelován.

U Kaňáka to však neplatí. Naopak vykazuje na svoji roli naprosto famózní čísla!

V podílu střeleckých pokusů pro tým (Corsi) je v celém kádru nejlepší – 64,29 % je vynikající číslo. Znovu připomínáme: pouze dva plzeňští hráči (Lukáš Pulpán a Peter Čerešňák) startovali víckrát ve své třetině oproti té ofenzivní.

V době, kdy má Plzeň na ledě Lukáše Kaňáka, svého soupeře s přehledem přehrává.

Mnohokrát může být střelecká převaha ovlivněna hlavně tím, s kým vlastně daný hráč nastupuje. Může být třeba pouze produktem svých spoluhráčů. Ovšem i v relativním přepočtu vůči svým parťákům je plzeňský obránce s procentuálním číslem 10,91 na prvním místě napříč celou sestavou.

Jednoduše a stručně můžeme říct, že v době, kdy má Plzeň na ledě Lukáše Kaňáka, svého soupeře s přehledem přehrává.

Foto: Milan Podpera, hcskoda.cz

Čas na ledě

V předchozích ročnících strávil Kaňák na ledě při rovnovážném počtu hráčů v průměru méně než dvanáct a půl minuty na zápas.

V současné sezoně už dosahuje na 14 minut. Stále je to ovšem až pátý nejvyšší čas v rámci všech plzeňských obránců.

Pokud ovšem klatovský rodák své dosavadní výkony potvrdí i v dalších zápasech, měl by bezesporu dostávat stále více a více prostoru. Protože s ním na ledě je Plzeň nebezpečnějším týmem než bez něj. S vyšším časem na ledě by se měla pochopitelně dostavit i zvýšená produktivita.

Foto: Milan Podpera, hcskoda.cz

Porovnání v rámci ligy

Díky datům, které se v extralize sbírají, si můžeme dovolit i menší srovnání mezi všemi obránci do 24 let. Seznam zúžíme na ty, kteří letos odehráli minimálně 50 minut.

Nejlepší podíl ve střeleckých pokusech pro tým (Corsi) má – a to s přehledem – právě Lukáš Kaňák. Druhý Daniel Gazda ze Zlína momentálně vykazuje procentuální číslo 55,96.

Nejlepší hodnoty má plzeňský zadák i v podílu střeleckých pokusů pro tým s relativním přepočtem vůči spoluhráčům.

Kaňák zatím nedostává příliš prostoru ve speciálních formacích, při rovnovážném počtu hráčů ale letos odvádí vynikající výkony. Je nemalým překvapením v rámci celé ligy. Plzeň by si svého talenta rozhodně měla dobře hýčkat, neboť se vzrůstající tendencí jeho výkonů a díky jeho stále nízkému věku z něj může vyrůst extraligová špička.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz