Hokej v číslech: Liberec vs. Boleslav. Navážou Tygři na základní část?

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

V letošní sezoně se střetli v extraligových kolech čtyřikrát, teď je ovšem čeká kolo další, podstatně důležitější. Hokejisté Liberce půjdou do čtvrtfinálové série jako vítězové základní části a tudíž favorité, střetnou se s mužstvem, které si postup vybojovalo až v neděli v předkole proti Zlínu. Co ukazují statistiky? Kdo bude mít v sérii mezi Bílými Tygry a Bruslařským klubem výhodu?

HokejkaTV

Brankáři

Roman Will, Bílí Tygři Liberec
51 GP, 32 výher, 19 proher, 91.55 %, 2.26 GAA, 5 nul

Osmé (91,55 %) a šesté místo (2.26 GAA) obsadil Roman Will ve dvou hlavních brankářských kategoriích. Oproti loňské sezoně si však statisticky polepšil, a to přitom nastoupil do neuvěřitelných 51 utkání! 2941 odchytaných minut je nejvíce ze všech maskovaných mužů v celé extralize, takže bude zajímavé sledovat, jestli na něj nedolehne únava. Šestadvacetiletý reprezentant patřil v základní části ve srovnání s ostatními jedničkami spíše k průměru – v žádné ze sledovaných statistik při hře 5 na 5 (úspěšnost chycených střel, úspěšnost chycených střel z první, úspěšnost chycených dorážek, úspěšnost chycených střel ze slotu) se neumístil na prvních příčkách, často byl spíše za polovinou. Naopak, v úspěšnosti chycených střel z první ze slotu byl se 70,67 % dokonce poslední (mezi brankáři s 500 a více minutami).

Jan Růžička, BK Mladá Boleslav
5 GP, 3 výhry, 2 prohry, 95.38 %, 1.17 GAA, 0 nul

Před začátkem předkola se spekulovalo, zda přednost v brance nedostane Gašper Krošelj, v brance ale začal Jan Růžička. A volba, jak se zatím zdá, to byla vskutku povedená. Dvaadvacetiletý gólman naskočil do všech pěti utkání, v průměru dostal lehce nad jeden gól za zápas a chytil 95,38 % střel, kterým čelil. Z brankářů, kteří zatím v play off nastoupili, tak má druhou nejvyšší úspěšnost (za Markem Čiliakem) a dobře si vede i v ostatních statistikách. Boleslav na něj bude proti liberecké ofenzivě hodně spoléhat.

Hvězdy

Marek KvapilBílí Tygři Liberec
Kdo jiný, že? Marku Kvapilovi nakonec první příčka kanadského bodování utekla, s 25 brankami a 57 body byl druhým nejlepším střelcem a druhým nejproduktivnějším hráčem základní části extraligy. V posledních sedmi utkáních nasbíral mistr světa z roku 2010 čtyři body, od Nového roku pak stihl v 19 duelech 16 bodů. Díky vyváženosti liberecké sestavy bude nastupovat ve „druhé formaci“ vedle Tomáše Filippiho a Radana Lence.

Lukáš ŽejdlBK Mladá Boleslav
Za pouhé dva zápasy ho stihl dohnat brněnský Jakub Orsava, přesto se s ním Lukáš Žejdl se čtyřmi brankami stále dělí o místo nejlepšího střelce prozatímního průběhu vyřazovacích bojů. Sedmadvacetiletý rodák z Mostu zažil svoji nejlepší základní část v kariéře (15+16 ve 39 utkáních) a své kvality dokazuje i v play off. I on navíc nastupuje ve druhé formaci, takže na něj možná nebude směřováno tolik pozornosti. Což by ovšem byla chyba.

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Tajná zbraň

Lukáš KrenželokBílí Tygři Liberec

Třetí nejproduktivnější hráč Bílých Tygrů od Nového roku (16 bodů ve 22 utkáních) a jeden ze tří nejproduktivnějších hráčů týmu ze severu Čech od poslední reprezentační pauzy na začátku února (8 bodů v 10 zápasech). Pětatřicetiletý veterán Lukáš Krenželok má zkušeností z play off více než kdokoli jiný – ve finále byl celkem čtyřikrát, v roce 2016 pak s Libercem vyhrál první titul v kariéře. S 29 body v 52 zápasech zaznamenal letos svůj nejlepší výkon právě od zmíněné mistrovské sezony.

Martin Látal, BK Mladá Boleslav
Jistě, Martin Látal je jedním ze sedmi hráčů (z celkových 21) v dresu Boleslavi, kteří ještě ve vyřazovacích bojích nebodovali, ale v sérii proti Liberci se to může změnit. Jednatřicetiletý útočník má totiž ze všech boleslavských hráčů nejlepší pokročilé statistiky – ať už je to 65,85% Corsi nebo 70,83% poměr střeleckých pokusů ze slotu (při hře 5 na 5). S 13 střelami je zároveň druhým nejpilnějším střelcem Bruslařského klubu (při hře 5 na 5 mu pak s 11 pokusy patří dokonce první příčka), střelecky se mu ale zatím nedaří. Nahoře je i v ostatních statistikách. Látal tak může být skrytou zbraní Boleslavi.

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Co je třeba zlepšit?

Brankoviště (Bílí Tygři Liberec)
Už o tom byla řeč. 91,2% úspěšnost při všech herních situacích je sice čtvrtou nejlepší (Boleslav ji má úplně totožnou), ale při pohledu do pokročilých statistik to tak pozitivně nevypadá. Zčásti už jsme se o tom zmínili při rozboru výkonů Romana Willa, v úspěšnosti zákroků při rovnovážném stavu už jsou ale Liberečtí čtvrtí nejhorší (91,81 %) a v úspěšnosti zákroků proti střelám na branku ze slotu jsou se 79,16 % třetí nejhorší (při rovnovážném stavu hráčů na ledě). Pozitivní jsou tak aspoň výkony v oslabení – 89,51% úspěšnost zákroků je třetí nejlepší.

Oslabení a venkovní bilanci v Liberci (BK Mladá Boleslav)
O speciálních formacích Liberce bude řeč níže, můžeme ale prozradit, že svěřenci Filipa Pešána měli v základní části nejlepší přesilovku v celé extralize. Boleslav není v oslabení úplně na dně – má devátou nejlepší úspěšnost (81,72 %) a na podobných příčkách se umisťují v pokročilých statistikách. Přesto je potřeba proti rozjeté přesilovce Bílých Tygrů dávat pozor.

Ještě více ale Boleslav možná bude zajímat bilance ve vzájemných zápasech proti Liberci. V základní části prohrála tři ze čtyř utkání, celkově však nestačila na svého soupeře ve 22 z posledních 25 utkání! Na ledě Liberce pak nevyhrál Bruslařský klub 17 zápasů v řadě. Poslední vítězství se tak datuje na 18. listopadu 2010!

Co je třeba udržet?

Speciální formace (Bílí Tygři Liberec)
21,79 % a 86,61 %. Dvě hodnoty, které dost možná rozhodnou o průběhu čtvrtfinálové série. Liberec skončil jak v přesilovce, tak oslabení na elitních místech – konkrétně na prvním a druhém – a bude se to samozřejmě snažit využít ve svůj prospěch i v play off. Marek Kvapil (8+14) a Libor Hudáček (3+12) se umístili v první desítce nejproduktivnějších hráčů při početních výhodách.

Výkony z předkola (BK Mladá Boleslav)
Mladá Boleslav byla v předkole proti Zlínu (alespoň statisticky) lepším týmem. Momentálně má v play off při hře 5 na 5 třetí nejvyšší Corsi % (55,08 %) a čtvrtý nejvyšší poměr střeleckých pokusů ze slotu (61,06 %). Pokud dokáže na tyto výkony navázat i ve čtvrtfinále, určitě to nebude ku škodě.

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Tváří v tvář

Bilance z posledních 10 zápasů: 
Bílí Tygři Liberec (5 výher, 5 proher, 16 bodů), 
BK Mladá Boleslav (7 výher, 3 prohry).

Úspěšnost přesilovek: 
Bílí Tygři Liberec (21,79 %), 
BK Mladá Boleslav (16,02 %).

Úspěšnost oslabení: 
Bílí Tygři Liberec (86,61 %), 
BK Mladá Boleslav (81,72 %).

Skóre ze základní části: 
Bílí Tygři Liberec (170:125, +45), 
BK Mladá Boleslav (128:118, +10).

Střely na branku za 60 minut PRO: 
Bílí Tygři Liberec (30,17 střel), 
BK Mladá Boleslav (30,39 střel).

Střely na branku za 60 minut PROTI: 
Bílí Tygři Liberec (27,16 střel), 
BK Mladá Boleslav (26,66 střel).

Úspěšnost střelby: 
Bílí Tygři Liberec (10,8 %), 
BK Mladá Boleslav (8,3 %).

Úspěšnost zákroků:
Bílí Tygři Liberec (91,2 %), 
BK Mladá Boleslav (91,2 %).

Úspěšnost vhazování: 
Bílí Tygři Liberec (55,58 %), 
BK Mladá Boleslav (45,49 %).

Trestné minuty: 
Bílí Tygři Liberec (655 TM), 
BK Mladá Boleslav (677 TM).

Úspěšnost v nájezdovém rozstřelu: 
Bílí Tygři Liberec (1 výhra, 2 prohry), 
BK Mladá Boleslav (1 výhra).

Počet zblokovaných střel: 
Bílí Tygři Liberec (649 SB), 
BK Mladá Boleslav (551 SB).

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz