Hokej v číslech: Lenc bez Kvapila? Mizérie a bída

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

O ofenzivních schopnostech libereckého útočníka Marka Kvapila netřeba pochybovat, jsou totiž ověřeny roky v extralize. Jeho parťák z útoku Radan Lenc však zažívá kariérní sezónu, a proto není od věci se podívat, zda jeho výkony nejsou Kvapilem ovlivněny. Jak zní verdikt?

HokejkaTV

O liberecké trojce Michal BulířMarek KvapilRadan Lenc se na začátku sezóny psalo všude.

Však ještě aby ne, řeklo by se, vždyť tohle trio dokázalo za deset společných zápasů zaznamenat 34 bodů. A ačkoli první jmenovaný odešel po střelecké fazóně do KHL, zbývající dva borci patří mezi nejproduktivnější hráče extraligy dodnes.

Kvapil je s 41 body ve 27 utkáních jednoznačně nejproduktivnějším mužem Tipsport Extraligy. Už nyní si tak brousí zuby na překonání svého dosavadního kariérního maxima 46 bodů ze sezóny 2010/11, kdy ještě oblékal dres brněnské Komety. Včetně letošního ročníku dosáhl na metu 40 bodů ve svých šesti sezónách čtyřikrát, loni pak nasbíral ve 32 duelech 33 bodů.

To Radan Lenc, který působí v Liberci první sezónou, nikdy ve své extraligové kariéře nezaznamenal ani 30 bodů (nejvýše 28), a přesto má po 24 bodech ve 29 utkáních k této hranici velmi blízko. Už nyní je poměrně jasné, že ji i překoná, a udrží-li současné tempo, může za celou základní část ohrozit i 40 bodovou metu.

To je poměrně strmé zlepšení, že? Vypadá to trochu podezřele.

Právě proto se pojďme podívat na vzájemné výkony Kvapila a Lence. Jejich statistiky, když hrají spolu a když hrají odděleně, nám mohou leccos napovědět.

Lenc s Kvapilem

Hráč

Corsi (%)

Fenwick (%)

Střely na branku (%)

Střely na branku ze slotu (%)

Lenc s Kvapilem

 52,30

 52,39

 53,51

 55,91

Hráč

Střelecké pokusy ze slotu (%)

Góly (%)

Góly ze slotu (%)

Úspěšnost střelby (%)

Lenc s Kvapilem

 61,11

 62,50

 54,29

 10,42

V pokročilých statistikách vidíme, že Lenc s Kvapilem si skutečně sedli. Všechny čísla jsou pozitivní nad 50 % a vyšší, než jaké má celý tým.

Je potřeba poznamenat, že se jedná o statistiky při hře 5 na 5 a že oba hráči spolu při hře 5 na 5 odehráli 295 minut a 28 sekund.

Hráč

Góly

Asistence

Body

Lenc s Kvapilem

11

13

24

To nyní už jde o statistiky při všech herních situacích, a jak vidno, Lencovi se po boku staršího kolegy daří. Za 407 minut a 44 sekund dal 11 branek a na dalších 13 nahrál.

Lenc bez Kvapila

Hráč

Corsi (%)

Fenwick (%)

Střely na branku (%)

Střely na branku ze slotu (%)

Lenc bez Kvapila

 50,38

 50

 47,67

 58

Hráč

Střelecké pokusy ze slotu (%)

Góly (%)

Góly ze slotu (%)

Úspěšnost střelby (%)

Lenc bez Kvapila

 54,29

 0

 0

 0

Lenc odehrál bez Kvapila při hře 5 na 5 pouhých 89 minut. Ve všech statistikách je na tom hůře než s Kvapilem, hlavní rozdíl je zejména vidět v gólech – Liberec nedal za přítomnosti Lence bez Kvapila jediný gól a pět (!) jich inkasoval.

Hráč

Góly

Asistence

Body

Lenc bez Kvapila

0

0

0

Ve všech herních situacích odehrál Lenc bez Kvapila 153 minut. Bílí Tygři při nich inkasovali šest branek a opět nevstřelili ani jednu, takže Lenc nezaznamenal bez Kvapila jediný gól ani bod!

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Závěr

Před vyslovením závěru je potřeba poznamenat, že vzorky jsou samozřejmě jinak velké. Lenc odehrál s Kvapilem pokaždé více než dvakrát více než bez něj, jde ale už o množství ice-timu, které lze považovat za relevantní.

Lenc podává bez Kvapila horší výkony.

Takže verdikt? Ať už se to týká pokročilých statistik či těch individuálních, je zřejmé, že Lenc podává bez Kvapila horší výkony.

Na tom by nebylo zas tak nic překvapivého, ovšem to, že produktivita desátého nejproduktivnějšího hráče extraligy se odvíjí od přítomnosti na ledě s jedním hokejistou, je už k zamyšlení.

Svoji roli určitě může hrát i trochu smůly – Lenc totiž i bez Kvapila střílí 5,88 střel na branku za 60 minut (s ním 7,06) –, ale stále sledujeme jev, který by si pod Ještědem určitě měli zanalyzovat.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz