Hokej v číslech: Legenda očima statistik. V čem všem Jágr dominuje?

Foto: Roman Mareš, Rytíři Kladno

Když se vracel z NHL zpět domů, nedařilo se mu. Jaromír Jágr do loňské baráže vinou zranění vůbec nenastoupil, v té letošní však září. Se třinácti body v deseti utkáních se se svým parťákem Tomášem Plekancem dělí o místo nejproduktivnějšího hráče. S deseti góly je pak o parník druhým nejlepším střelcem.

Zlatá hokejka

Když se novináři na tiskové konferenci po pátečním utkání s Kladnem zeptali na čtyřgólové představení jeho někdejšího spoluhráče a nynějšího trenéra Motoru Václava Prospala, dostali mimo jiné odpověď, že Jágr je „jedinečný“.

A vskutku, takové výkony, které sedmačtyřicetiletý borec podává, jsou na jeho věk jedinečné. Ale jedinečné jsou dokonce i na všechny hráče, kteří nastoupili do letošní baráže o Tipsport extraligu. Pojďte se podívat s námi.

Kladenský kanonýr

S 10 brankami nejlepší střelec, s 36 střelami na branku nejpilnější střelec, s 22 šancemi nejčastěji nebezpečně střílející hráč a s 56 střeleckými pokusy nejaktivnější hokejista baráže. Ve všech těchto střeleckých kategoriích je Jaromír Jágr mezi barážovými účastníky nejlepší.

Když přepočteme střely na branku, individuální šance a střelecké pokusy na 60 minut, je Jágr v jednotlivých kategoriích první (15,85), první (7,42) a druhý (18,89). Jeho 27,78% úspěšnost ze střel na branek je samozřejmě vysoká, mezi hráči s pěti a více odehranými zápasy ovšem až pátá.

Podíváme-li se ještě podrobněji na jednotlivé gólové statistiky, osm z deseti branek vstřelil kladenský majitel při rovnovážném stavu hráčů na ledě, dvě v přesilovce (druhá nejlepší hodnota v baráži). S třemi vítěznými brankami už je ale znovu první!

První branku v zápase dal dvakrát (dělené první místo) a za vyrovnaného nebo těsného stavu (tj. rozdíl jednoho gólu) skóroval hned osmkrát (nejlepší)!

Celkově má na kontě 12 primárních bodů z 13 celkových. S 4,05 primárním bodem i s 4,38 bodem za 60 minut je druhým nejlepším za chomutovským Romanem Chloubou (7,35).

Ze všech branek, které Kladno s Jágrem na ledě vstřelilo, se hokejová legenda gólem podílela na 42 % (čtvrtý nejlepší). 

Rytíři s ním dominují

Skvělé výkony dvojnásobného vítěze Stanley Cupu se ale nevztahují jen na individuální statistiky. Kladno má s ním na ledě už 105 střel na branku (sedmý nejlepší výkon), v průměru inkasuje jen 22,94 střel za 60 minut (osmý nejlepší mezi hráči s 5 zápasy). 60,69% střelecký poměr Rytířů s Jágrem na ledě při všech herních situacích je pak šestý nejlepší mezi hokejisty s 50 a více odehranými minutami.

Jágrovu výjimečnost proti jeho spoluhráčům vyznačují i další statistiky – Kladno má s ním na ledě v průměru o 6,28 více střel na branku za 60 minut (18.) a o 8,05 střel na branku za 60 minut jich méně inkasuje (5.). 12,23% poměr střel na branku, o který jsou Rytíři se svojí legendou na ledě lepší, než když je na střídačce, je mezi barážisty sedmý nejlepší.

Ještě lépe se Středočechům daří s „68“, když dojde na střelecké pokusy. 65,44 střeleckých pokusů za 60 minut řadí Jágra mezi hráči s 5 a více odehranými utkáními na pátou pozici, 39,46 inkasovaných střeleckých pokusů za 60 minut na osmou pozici. A výsledné 62,38% Corsi je mezi pravidelně nastupujícími hráči třetí nejvyšší!

Pokud si v našem filtru vybereme pouze hru při rovnovážném stavu hráčů na ledě, která se většinou při těchto pokročilých statistikách používá, hodnoty se samozřejmě sníží. 54,11% Corsi je přesto 17. nejlepší, dobré umístění má i 54,48% poměr střel na branku. Překvapivě ale Kladno zaostává se svým nejlepším hráčem v poměru šancí – 46,43 % ukazuje na negativní bilanci.

Foto: Roman Mareš, Rytíři Kladno

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz